Radio Białystok | Wiadomości | Wiecznik Białostocki - mural "do czytania" na 100-lecie odzyskania niepodległości [zdjęcia, wideo]

Wiecznik Białostocki - mural "do czytania" na 100-lecie odzyskania niepodległości [zdjęcia, wideo]

autor: Edyta Wołosik

12.11.2018, 15:48, akt. 19:50

Są tam m.in. odezwa Rady Regencyjnej, komunikat meteorologiczny i kącik szachowy. W Białymstoku odsłonięto kolejny mural związany z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Mural "Wiecznik Białostocki", fot. Joanna Szubzda
Mural "Wiecznik Białostocki", fot. Joanna Szubzda

Wiecznik Białostocki - nowy mural "do czytania" - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ściana zabytkowej kamienicy przy ul. Ciepłej 1 to teraz pierwsza strona "Wiecznika Białostockiego" - gazety fikcyjnej, ale z prawdziwą treścią z 1918 roku.

Pomysłodawczynią była współwłaścicielka kamienicy Edyta Woronowicz.


- Chodziło nam o to, żeby ze smutnej ściany zrobić piękną, historyczną ścianę. To się udało i pozostanie kolejnym pokoleniom - podkreśla współwłaścicielka kamienicy Edyta Woronowicz.Twórcami są działacze Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie.


- Mural ma imitować kartę dawnej gazety z różnymi niedoskonałościami technicznymi i zabrudzeniami drukarskimi. Można zauważyć błędy maszyny drukarskiej, które występowały w tamtych czasach - informuje Damian Dworakowski ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie.


Marcin Koziński z Muzeum Wojska w Białymstoku, który odpowiadał za dobór treści historycznych uwiecznionych na muralu, dodał, że teksty powstały w oparciu o treść odezwy Rady Regencyjnej, który ukazał się przed stu laty w większości polskojęzycznych gazet oraz o zapisy z pierwszej monografii Białegostoku autorstwa prof. Henryka Mościckiego, która ukazała się w 1933 roku.Ojcowie niepodległości na wspólnym selfie – w Białymstoku powstał nowy muralAby malowidło powstało, potrzebna była zgoda miejskiego konserwatora zabytków. Nie było z tym problemów.


- Po pierwsze, rocznica jest wyjątkowa. Po drugie, mamy do czynienia z zabytkiem, który ma więcej lat niż niepodległość, czyli pamięta tamte czasy. A po trzecie, tutaj nigdy nie powstanie pierzeja, ta ściana zawsze będzie widoczna i warto było przyozdobić ją czymś, co ma wiele treści i głębszą ideę - wyjaśnia konserwator miejski Dariusz Stankiewicz.
źródło: PAP | red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Wojewódzkie obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę

12.11.2018, 10:58

O potrzebie jedności narodu polskiego mówiono w niedzielę (11.11) pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku podczas wojewódzkich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.


Biegnę dla Niepodległej - biegacze uczcili niepodległość w Białymstoku [zdjęcia]

11.11.2018, 08:13

Ponad 1600 osób w białych i czerwonych koszulkach utworzyło żywą flagę biegnąc w niedzielę (11.11) ulicami Białegostoku. To sposób na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości.


Kolejny mural w Białymstoku – tym razem to hasło w języku esperanto

7.10.2018, 11:12

Hasło w języku esperanto pojawiło się na muralu w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Pływanie na Byle Czymfot. Monika Kalicka
PRACA
22.05.2019, 06:43, akt. 15:59

Mikrofon szuka człowieka

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok