Radio Białystok | Wiadomości | Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Podlaskiem

Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Podlaskiem

autor: Wojciech Szubzda

13.11.2018, 07:22, akt. 07:34

W województwie podlaskim pracuje legalnie coraz więcej obcokrajowców. Według danych ZUS-u w Białymstoku teraz jest ich ponad 10 tys. Jeszcze rok temu było nich 3 tys. mniej. 

Mark Atkins - Fotolia.com
Mark Atkins - Fotolia.com

Za legalnie pracujących cudzoziemców pracodawcy odprowadzają składki do polskiego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To oznacza, że dokładają się oni do świadczeń wypłacanych na bieżąco - mówi rzeczniczka białostockiego ZUS-u Katarzyna Krupicka.

Polska podpisała 13 umów z różnymi państwami spoza Unii Europejskiej dotyczących ubezpieczeń społecznych, m.in. w zakresie wypłaty świadczeń. Oparte są one na zasadzie, z której wynika, że jeśli ktoś pracował w Polsce, to otrzymuje emeryturę również z polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Nasi rodacy pracując za granicą również mają taką gwarancję. Za pracę w USA , Kanadzie czy Korei Południowej przysługuje emerytura z tych państw - tłumaczy Katarzyna Krupicka.

Podlaskiem pracuje najwięcej Ukraińców 

W województwie podlaskim najwięcej pracowników spoza naszego kraju pochodzi z Ukrainy. Wspólna umowa o ubezpieczeniach społecznych między naszymi krajami zapewnia korzyści Ukraińcom. Po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie miał prawo do polskiej emerytury.

Nie oznacza to jednak, że ZUS będzie finansował emerytury obywatelom Ukrainy za okresy pracy w ich macierzystym kraju. Wysokość emerytury ustala się bowiem proporcjonalnie, czyli ZUS zapłaci tylko za lata czy miesiące, które były  przepracowane w Polsce - wyjaśnia Krupicka.

W naszym regionie 44 proc. legalnie pracujących obcokrajowców, to obywatele Ukrainy, a 42. proc. pochodzi z Białorusi.  

Minimalna emerytura to obecnie 1 029,80 zł  Przysługuje każdemu, kto przepracował przynajmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni). Umowa z Ukrainą przewiduje sumowanie okresów pracy w obu krajach. Oznacza to, że obywatel Ukrainy może starać się o minimalną emeryturę z Polski nawet wtedy, gdy nie przepracował w naszym kraju wymaganych lat do najniższego świadczenia ale jego łączny staż pracy przekracza ten okres. Ale to nie jedyny warunek, który musi być spełniony. Aby dostać taką emeryturę z Polski za zsumowane okresy ubezpieczenia, trzeba w Polsce mieszkać.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy emeryci coraz częściej korzystają z usług bankowych

1.11.2018, 11:54

Już 3/4 podlaskich emerytów świadczenia emerytalne dostaje na indywidualne konto w banku. Jeszcze kilkanaście lat temu takich przekazów było mniej niż połowa.


Coraz więcej ludzi korzysta przepisów ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego

7.10.2018, 20:10

W ostatnich 12 miesiącach obowiązywania nowych przepisów aż 90 proc. podlaskich emerytów, to ci, którzy bez zmiany przepisów, musieliby czekać dłużej na świadczenia.


ZUS wysyła listy - można się z nich dowiedzieć, jaka jest nasza prognozowana emerytura

28.06.2018, 12:30

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie informacji o stanie naszego konta. Docierają one również do mieszkańców województwa podlaskiego.


Nie warto przechodzić na emeryturę w czerwcu – świadczenie jest niższe

28.05.2018, 10:44

W czerwcu nie opłaca się przechodzić na emeryturę. Wysokość świadczenia przyznanego w czerwcu może być nawet o kilkanaście procent niższa niż wypłaconego w innym miesiącu.





ZNAJDŹ NAS





La Venders - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok