Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem nie ma chętnych na lekarzy-rezydentów

W Podlaskiem nie ma chętnych na lekarzy-rezydentów

autor: Renata Reda

14.11.2018, 10:00, akt. 17:41

Nie ma chętnych lekarzy w Podlaskiem do podjęcia specjalizacji w kilkunastu dziedzinach medycyny. Dotyczy to m.in. chorób zakaźnych, geriatrii, czy hematologii.

Photographee.eu - Fotolia.com
Photographee.eu - Fotolia.com

Na rozpoczęcie od listopada rezydentury w tych dziedzinach nie starał się żaden lekarz. W Podlaskiem brakuje też specjalistów chorób wewnętrznych, pediatrii, położnictwa i ginekologii czy medycyny ratunkowej. O takie specjalizacje ubiega się niewiele osób - mówi zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim Monika Syczewska.

O rezydentury z położnictwa i ginekologii oraz pediatrii starało się 2 razy mniej osób, niż przyznano miejsc. Specjalizacje od listopada z medycyny ratunkowej i rehabilitacji mogło robić po 9 osób, a zgłosiło się tylko po jednej.

Jak wynika z raportów konsultantów wojewódzkich brakuje też specjalistów z kardiologii. Do kształcenia w tej dziedzinie teraz też nie było wielu chętnych. Na 5 przyznanych rezydentur, wpłynęły tylko 2 wnioski.

Są natomiast specjalizacje, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród lekarzy - dodaje Monika Syczewska. W październiku w Podlaskiem przyznano 225 rezydentur. Kolejne postępowanie kwalifikacyjne będzie w marcu.

| red: maj, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czy w podlaskich szpitalach zabraknie lekarzy?

7.09.2018, 15:29

Dyrektorzy podlaskich szpitali obawiają się, że będą musieli zamykać niektóre oddziały, bo zabraknie lekarzy. Liczą, że problem pomoże rozwiązać Narodowy Fundusz Zdrowia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASźródło: Kolizyjne Podlasie
BIAŁYSTOK
22.09.2021, 18:45, akt. 19:00

Policyjny pościg za oplem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok