Radio Białystok | Wiadomości | Znamy najlepszych radiowych reportażystów 2018 r.

Znamy najlepszych radiowych reportażystów 2018 r.

14.11.2018, 19:54, akt. 21:09

Dorota Jaśkiewicz-Łebek, Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Magdalena Świerczyńska-Dolot to laureatki głównych nagród dla najlepszych reportażystów radiowych.

Gala Polskich Reportażystów 2018, fot. Agnieszka Czarkowska
Gala Polskich Reportażystów 2018, fot. Agnieszka Czarkowska

Podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie ogłoszono wyniki trzech konkursów:  XIV Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory”, Grand Prix  Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory.

Dorota Jaśkiewicz-Łebek zdobyła tytuł Radiowego Reportażysty Roku 2018 w Konkursie "Melchiory”. Niezależna twórczyni z Jeleniej Góry, stała współpracowniczka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia została doceniona za kunsztownie zbudowane i poruszające opowieści o artystach. To autorka między innymi nagrodzonego w zeszłym roku Srebrnym Melchiorem reportażu "Bardziej znikąd" o zmarłym w 2003 roku polskim bardzie i poecie Christianie Belwicie czy "Urszula" o śląskiej artystce awangardowej - Urszuli Broll.

Hanna Bogoryja-Zakrzewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymała nagrodę Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za reportaż "Koncert na dwa M - muzyka i marzenia". To barwna, dźwiękowa opowieść o organiście Filipie Presseisenie.

Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory wygrała Magdalena Świerczyńska-Dolot z Polskiego Radia Gdańsk za reportaż "Gdyby nie Gala".

Wśród sześciu  finalistów znalazła się też reportażystka z Polskiego Radia Białystok Aleksandra Sadokierska z audycją "Smugi światła".Reportażystka Polskiego Radia Białystok wśród finalistów I etapu konkursu im. Jacka StworyJurorzy postanowili przyznać też dwie równorzędne nagrody Srebrnego Melchiora w kategorii Premiera Roku. Otrzymali je: Adam Bochiński i Maciej Hamela - autorzy dokumentu "Bitwa pod Gortatem" za opowieść o polskości w pasjonującym dokumencie o obrazie "Bitwa pod Grunwaldem" oraz Agnieszka Czyżewska-Jacquemet - autorka dokumentu "Jestem Rózią" za  wzruszającą historię żydowskiej dziewczynki heroicznie uratowanej przez mieszkańca podlubelskiej wsi.

W kategorii Inspiracja Roku jury postanowiło przyznać nagrodę Dagmarze Drzazdze z TVP Katowice za fascynujące i poetyckie przedstawienie świata ludzi sztuki.

Podczas gali przyznana też została Nagroda Specjalna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, którą honorowane są osoby lub instytucje działające na rzecz rozwoju reportażu lub jego promocji. Otrzymał ją dziennikarz radiowej Jedynki Wiesław Molak - gospodarz audycji "Noc z reportażem".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała też dwie równorzędne nagrody specjalne: Oldze Mickiewicz-Adamowicz za reportaż "Splecione losy”, zgłoszony przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Adamowi Bogoryja-Zakrzewskiemu za reportaż "Anioł z Podkarpacia" zgłoszony przez Polskie Radio 24.

KRRiT przyznała również dwa równorzędne wyróżnienia honorowe: Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej - autorce reportażu "Prawdziwy partyzant", zgłoszonego przez Program 1 PR i Monice Hemperek - autorce reportażu "SMS-y do uczennicy", zgłoszonego przez Polskie Radio Lublin.

Stypendialnego im. Jacka Stwory stypendium na realizację autorskiego  projektu, a Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia - nadzór  artystyczny i pomoc organizacyjną.

Galę uświetnił występ Stanisławy Celińskiej.

Promowanie ambitnych form radiowych

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory” jest promowanie autorskich indywidualności oraz ambitnych form twórczości radiowej, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Grand Prix KRRiT to nagroda przyznawana za najlepszy reportaż radiowy, której celem jest promowanie wysokiego poziomu programów radiofonii publicznej w całej Polsce - form reportażowych wyróżniających się wagą podejmowanych tematów, rzetelnością dokumentowania i wysokimi walorami dramaturgii radiowej.

W Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory wyróżniani są młodzi reportażyści, którzy nie ukończyli 35 lat, poszukujący nowych, oryginalnych środków wyrazu w dziedzinie dokumentu artystycznego. Polskie Radio zapewnia zdobywcy Konkursu


źródło: IAR | red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Beata Hyży-Czołpińska nagrodzona "Złotym Melchiorem" w kategorii Inspiracja Roku

14.09.2017, 20:31

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyła się uroczysta XIII Gala Reportażystów Polskich "MELCHIORY 2017".


Agnieszka Czarkowska Radiową Reportażystką Roku

16.11.2016, 00:01

Agnieszka Czarkowska otrzymała statuetkę Złotego Melchiora w kategorii Radiowy Reportażysta Roku.


Sukces naszych koleżanek podczas konkursów dla reportażystów radiowych

5.11.2014, 20:11

Dwie nasze koleżanki: Agnieszka Czarkowska i Joanna Sikora zdobywczyniami głównych nagród w konkursach dla reportażystów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Pływanie na Byle Czym


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok