Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim jest nowa sala do obsługi cudzoziemców

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim jest nowa sala do obsługi cudzoziemców

27.11.2018, 14:07, akt. 14:49

Sześć stanowisk jest w nowej, większej sali Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, która została przystosowana do obsługi cudzoziemców. Wdrożony został też system informatyczny, działający w czterech językach, co ma usprawnić obsługę interesantów.

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim jest nowa sala do obsługi cudzoziemców, fot. Edyta Wołosik
W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim jest nowa sala do obsługi cudzoziemców, fot. Edyta Wołosik

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim jest nowa sala do obsługi cudzoziemców - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Podczas konferencji prasowej zorganizowanej we wtorek (27.11) w nowej sali obsługi cudzoziemców, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że przygotowania do dostosowania nowego pomieszczenia rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku z powodu rosnącej liczby osób starających się o Kartę Polaka oraz ubiegających się o pozwolenia na pobyt stały lub czasowy.

Coraz więcej cudzoziemców stara się o Kartę Polaka 

"Na przestrzeni ostatnich lat widzimy gwałtowny przyrost związany z ilością interesantów; są nowe zadania, które realizujemy" - powiedział wojewoda podlaski i poinformował, że na Kartę Polaka w tym roku złożonych zostało już ponad 3 tys. wniosków, a na pobyt stały lub czasowy w Polsce dokumenty w województwie podlaskim złożyło 9 tys. osób. 

Jeszcze w 2015 roku sprawy dotyczące kwestii związanych z cudzoziemcami oscylowały w granicach 1700 spraw, a w tej chwili takich mamy ich już ponad 9 tys., to jest istotna dynamika - ocenił Paszkowski.

Wojewoda stwierdził, że większe pomieszczenie było koniecznością, ponieważ w ostatnich miesiącach dochodziło do sytuacji, w których interesanci ustawiali się w kolejki wieczorami "pojawiały się też w tych kolejkach, nazwijmy to, elementy niepożądane, takie jak powiedzmy zajmowanie miejsc, później dystrybuowanie tymi miejscami".

6 stanowisk z poczekalnią 

W nowej sali jest sześć stanowisk, z poczekalnią i wydzielonym aneksem do przewijania niemowląt. Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku Andrzej Gawkowski poinformował, że w ramach projektu został wdrożony system informatyczny, "pozwalający na profilowanie i kolejkowanie wizyt w urzędzie".

Wyjaśnił, że monitory i biletomaty kierujące obsługą interesantów zostały przygotowane w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim, a w przyszłości zostanie wprowadzony także język białoruski. Do końca roku zacznie działać też wielojęzyczny portal informacyjny do obsługi obywateli państw trzecich.

Internetowa rejestracja 

Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców powiedział, że aby usprawnić proces wydawania zezwoleń na pobyt stały lub czasowy została wprowadzona rejestracja internetowa. "Umawiamy konkretne osoby na konkretne terminy. Oczywiście też zastrzegamy możliwość złożenia wniosku w formie pocztowej lub poprzez złożenie dokumentów" - wyjaśnił. Dodał, że internetowy wniosek można złożyć też w Biurze Obsługi Klienta w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

Andrzej Gawkowski poinformował, że według danych urzędu, w regionie jest ponad 10 tys. cudzoziemców, z czego 70-80 proc. stanowią Białorusini, którzy starają się najczęściej o pobyt stały z tytułu pracy, nauki, czy zawarcia związku małżeńskiego. Obywatele Ukrainy najczęściej ubiegają się o pobyt czasowy, motywując go pracą.

Dziennie w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim obsługiwanych jest około 30 cudzoziemców starających się o pobyt czasowy lub stały i około 20-30 osób, które składają wniosek o przyznanie Karty Polaka.

Nowa sala do obsługi cudzoziemców została zrealizowana w ramach projektu: "Podniesienie jakości usług publicznych realizowanych na rzecz obywateli państw trzecich w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim" współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji(FAMI). Całkowita wartość projektu to ponad 1,4 mln. zł, z czego dofinansowanie wyniosło 75 proc., pozostała część pieniędzy na projekt pochodzi z budżetu państwa. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Podlaskiem

13.11.2018, 07:22

W województwie podlaskim pracuje legalnie coraz więcej obcokrajowców. Według danych ZUS-u w Białymstoku teraz jest ich ponad 10 tys. Jeszcze rok temu było nich 3 tys. mniej. 


Cudzoziemcy czekają w kilkudniowych kolejkach do urzędu - śpią w samochodach

30.10.2018, 08:31

Cały dzień stoją w kolejce, w nocy koczują w samochodach. Obcokrajowcy, którzy chcą załatwić sprawy w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, muszą czekać nawet kilka dni.


Kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców jednym z wyzwań PIP

7.06.2018, 14:09

Kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców spoza Unii Europejskiej to jedno z wyzwań, jakie stoją przed Państwową Inspekcją Pracy - podkreślano w czwartek (07.06) w Białymstoku na konferencji w urzędzie wojewódzkim.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 15:21

Trudne warunki na drogach w Podlaskiem

Intensywne opady śniegu w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
POGODA
25.01.2021, 08:50, akt. 26.01.2021, 06:33

W Podlaskiem ciągle pada śnieg [zdjęcia, wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok