Radio Białystok | Wiadomości | Radni Koalicji Obywatelskiej zwiększyli pensję Tadeuszowi Truskolaskiemu

Radni Koalicji Obywatelskiej zwiększyli pensję Tadeuszowi Truskolaskiemu

autor: Edyta Wołosik

29.11.2018, 18:10, akt. 18:18

Białostoccy radni podnieśli w czwartek zarobki prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego, obniżone mu dwa lata temu przez radnych PiS, dysponujących większością w radzie poprzedniej kadencji. Obecnie samodzielną większość w radzie ma Koalicja Obywatelska.

Tadeusz Truskolaski na sesji Rady Miasta Białystok, fot. Joanna Szubzda
Tadeusz Truskolaski na sesji Rady Miasta Białystok, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zwiększyć pensję Tadeuszowi Truskolaskiemu - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Białystok

Uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia została podjęta na pierwszej merytorycznej sesji nowej Rady Miasta Białystok. W głosowaniu nie wzięli udziału radni PiS; za przyjęciem uchwały w zaproponowanej wersji było 15 radnych (rada liczy 28 osób), nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwałę prezentował przewodniczący rady Łukasz Prokorym (Koalicja Obywatelska). Przypomniał, że w poprzedniej kadencji, rada podjęła decyzję o obniżce. Mówił, że obserwował tę sytuację jako "mieszkaniec Białegostoku" (nie był wówczas radnym). "Nie miałem wątpliwości, iż to nie przesłanki merytoryczne decydowały o obniżeniu pensji, ale przesłanki polityczne, a może taka ludzka chęć dokuczenia innej osobie" - ocenił.

Prokorym mówił, że jednym z argumentów podnoszonych w dyskusji o obniżeniu wynagrodzenia był brak udzielenia absolutorium z wykonanego budżetu, ale - jak mówił - nie potwierdziła tego Regionalna Izba Obrachunkowa i uchyliła nieudzielenie absolutorium. Podkreślił, że "najważniejszego absolutorium" udzielili prezydentowi białostoczanie w ostatnich wyborach samorządowych, oddając na niego ok. 56,5 proc. głosów.

Nie mam wątpliwości, iż mieszkańcy chcą, aby pan prezydent zarabiał na poziomie podobnym do włodarzy innych miast wojewódzkich, do miast o podobnej wielkości, a nie na poziomie niższym niż wójtowie w małych gminach, które sąsiadują z Białymstokiem

- powiedział Prokorym.

Jak poinformowała  rzeczniczka prezydenta Urszula Mirończuk - po zmianach - Tadeusz Truskolaski będzie zarabiał niespełna 11 tys. zł brutto miesięcznie. Przed uchwaloną w czwartek zmianą zarabiał od dwóch lat ok. 9 tys. zł brutto miesięcznie.

Rada Miasta obniżyła zarobki prezydenta Białegostoku w 2016 r.

Rada Miasta obniżyła zarobki prezydenta Białegostoku w październiku 2016 roku. Decyzja zapadła głosami radnych PiS, przeciw był radny lewicy. Pozostali (radni PO i klubu radnych Tadeusza Truskolaskiego) przed głosowaniem wyszli z sesji. Jak argumentowali wnioskodawcy obniżki, głównym powodem ich decyzji był brak absolutorium za 2015 i 2014 rok. W wypowiedziach padały też zarzuty dotyczące np. braku inwestycji, nadzoru nad miejskimi spółkami, czy złego zarządzania oświatą i braku ładu urbanistycznego w mieście.

W sprawie swoich zarobków Tadeusz Truskolaski wystąpił do sądu pracy. Argumentował tam, że jedynym powodem decyzji radnych jest spór polityczny. Domagał się odszkodowania i przywrócenia wcześniejszego wynagrodzenia, powołując na naruszenie zakazu dyskryminacji ze względu na poglądy polityczne.

W pierwszej instancji zapadł wyrok korzystny dla niego, w drugiej jednak został zmieniony, a powództwo prawomocnie oddalone. Pełnomocnik prezydenta złożył kasację do Sądu Najwyższego. Została ona przyjęta do rozpoznania, ale wciąż nie ma terminu. W czwartek radni udzielili też przewodniczącemu Prokorymowi pełnomocnictwa do występowania w tej sprawie w imieniu strony pozwanej przez prezydenta - formalnie jest nią Urząd Miejski w Białymstoku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łukasz Prokorym [wideo]

19.11.2018, 08:31

"Nie pamiętam takiej sytuacji w Białymstoku, żeby przewodniczący był wybrany jednogłośnie. Była dla mnie miłym zaskoczeniem" - mówi przewodniczący rady Łukasz Prokorym.


Tadeusz Truskolaski i Jacek Żalek [wideo]

22.10.2018, 08:36

Powyborcze komentarze po sondażowych wynikach exit poll.


Radni PiS pytają Tadeusza Truskolaskiego o nagrody i premie w magistracie

12.04.2018, 17:06

Radni PiS chcą, by prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przedstawił im informacje na temat nagród i premii, przyznanych przez niego w latach 2006-2018 pracownikom magistratu. W czwartek (12.04) szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski złożył w tej sprawie interpelację.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok