Radio Białystok | Wiadomości | Radni Koalicji Obywatelskiej zwiększyli pensję Tadeuszowi Truskolaskiemu

Radni Koalicji Obywatelskiej zwiększyli pensję Tadeuszowi Truskolaskiemu

autor: Edyta Wołosik

29.11.2018, 18:10, akt. 18:18

Białostoccy radni podnieśli w czwartek zarobki prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego, obniżone mu dwa lata temu przez radnych PiS, dysponujących większością w radzie poprzedniej kadencji. Obecnie samodzielną większość w radzie ma Koalicja Obywatelska.

Tadeusz Truskolaski na sesji Rady Miasta Białystok, fot. Joanna Szubzda
Tadeusz Truskolaski na sesji Rady Miasta Białystok, fot. Joanna Szubzda

Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zwiększyć pensję Tadeuszowi Truskolaskiemu - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Białystok

Uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia została podjęta na pierwszej merytorycznej sesji nowej Rady Miasta Białystok. W głosowaniu nie wzięli udziału radni PiS; za przyjęciem uchwały w zaproponowanej wersji było 15 radnych (rada liczy 28 osób), nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwałę prezentował przewodniczący rady Łukasz Prokorym (Koalicja Obywatelska). Przypomniał, że w poprzedniej kadencji, rada podjęła decyzję o obniżce. Mówił, że obserwował tę sytuację jako "mieszkaniec Białegostoku" (nie był wówczas radnym). "Nie miałem wątpliwości, iż to nie przesłanki merytoryczne decydowały o obniżeniu pensji, ale przesłanki polityczne, a może taka ludzka chęć dokuczenia innej osobie" - ocenił.

Prokorym mówił, że jednym z argumentów podnoszonych w dyskusji o obniżeniu wynagrodzenia był brak udzielenia absolutorium z wykonanego budżetu, ale - jak mówił - nie potwierdziła tego Regionalna Izba Obrachunkowa i uchyliła nieudzielenie absolutorium. Podkreślił, że "najważniejszego absolutorium" udzielili prezydentowi białostoczanie w ostatnich wyborach samorządowych, oddając na niego ok. 56,5 proc. głosów.

Nie mam wątpliwości, iż mieszkańcy chcą, aby pan prezydent zarabiał na poziomie podobnym do włodarzy innych miast wojewódzkich, do miast o podobnej wielkości, a nie na poziomie niższym niż wójtowie w małych gminach, które sąsiadują z Białymstokiem

- powiedział Prokorym.

Jak poinformowała  rzeczniczka prezydenta Urszula Mirończuk - po zmianach - Tadeusz Truskolaski będzie zarabiał niespełna 11 tys. zł brutto miesięcznie. Przed uchwaloną w czwartek zmianą zarabiał od dwóch lat ok. 9 tys. zł brutto miesięcznie.

Rada Miasta obniżyła zarobki prezydenta Białegostoku w 2016 r.

Rada Miasta obniżyła zarobki prezydenta Białegostoku w październiku 2016 roku. Decyzja zapadła głosami radnych PiS, przeciw był radny lewicy. Pozostali (radni PO i klubu radnych Tadeusza Truskolaskiego) przed głosowaniem wyszli z sesji. Jak argumentowali wnioskodawcy obniżki, głównym powodem ich decyzji był brak absolutorium za 2015 i 2014 rok. W wypowiedziach padały też zarzuty dotyczące np. braku inwestycji, nadzoru nad miejskimi spółkami, czy złego zarządzania oświatą i braku ładu urbanistycznego w mieście.

W sprawie swoich zarobków Tadeusz Truskolaski wystąpił do sądu pracy. Argumentował tam, że jedynym powodem decyzji radnych jest spór polityczny. Domagał się odszkodowania i przywrócenia wcześniejszego wynagrodzenia, powołując na naruszenie zakazu dyskryminacji ze względu na poglądy polityczne.

W pierwszej instancji zapadł wyrok korzystny dla niego, w drugiej jednak został zmieniony, a powództwo prawomocnie oddalone. Pełnomocnik prezydenta złożył kasację do Sądu Najwyższego. Została ona przyjęta do rozpoznania, ale wciąż nie ma terminu. W czwartek radni udzielili też przewodniczącemu Prokorymowi pełnomocnictwa do występowania w tej sprawie w imieniu strony pozwanej przez prezydenta - formalnie jest nią Urząd Miejski w Białymstoku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Łukasz Prokorym [wideo]

19.11.2018, 08:31

"Nie pamiętam takiej sytuacji w Białymstoku, żeby przewodniczący był wybrany jednogłośnie. Była dla mnie miłym zaskoczeniem" - mówi przewodniczący rady Łukasz Prokorym.


Tadeusz Truskolaski i Jacek Żalek [wideo]

22.10.2018, 08:36

Powyborcze komentarze po sondażowych wynikach exit poll.


Radni PiS pytają Tadeusza Truskolaskiego o nagrody i premie w magistracie

12.04.2018, 17:06

Radni PiS chcą, by prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przedstawił im informacje na temat nagród i premii, przyznanych przez niego w latach 2006-2018 pracownikom magistratu. W czwartek (12.04) szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski złożył w tej sprawie interpelację.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok