Radio Białystok | Gość | Łukasz Prokorym [wideo] - przewodniczący Rady Miasta Białegostoku

Łukasz Prokorym [wideo]

przewodniczący Rady Miasta Białegostoku

19.11.2018, 08:31, akt. 09:18

"Nie pamiętam takiej sytuacji w Białymstoku, żeby przewodniczący był wybrany jednogłośnie. Była dla mnie miłym zaskoczeniem" - mówi przewodniczący rady Łukasz Prokorym.

Łukasz Prokorym, fot. Monika Kalicka
Łukasz Prokorym, fot. Monika Kalicka

Z Łukaszem Prokorymem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Za nami pierwsza sesja nowej rady miejskiej w Białymstoku. Teraz większość w niej ma Koalicja Obywatelska. Nowym przewodniczącym rady został wybrany jednogłośnie Łukasz Prokorym z PO. Rozmawia z nim Lech Pilarski.Lech Pilarski: Jednogłośnie, wszyscy radni, którzy byli na sali obrad, czyli w auli Akademii Medycznej, głosowali za panem. To chyba po raz pierwszy się tak zdarzyło?


Łukasz Prokorym: Obserwuję działalność samorządu białostockiego tak od około 2006 roku, nie pamiętam takiej sytuacji, to też to chyba tak nie jest spotykane.


Dogadaliście z opozycją, żeby pana wybrać? Jak to było?


Nie było żadnych rozmów prowadzonych. Sytuacja również mnie zaskoczyła, była dla mnie zaskoczeniem, ale to też było takie miłe zaskoczenie. Nie umawialiśmy się wcześniej na temat tego głosowania.


Teraz Rada Miejska w Białymstoku będzie taką maszynką do głosowania dla prezydenta? No bo ma większość, nie musi się oglądać na opozycję.


Maszynką do głosowania to może nie jest dobre stwierdzenie. 

Prawdą jest, że Koalicja Obywatelska razem z panem prezydentem Truskolaskim szliśmy do wyborów, z pewnym programem i ten program na zasadach partnerskich będziemy realizowali. 

Jestem przekonany, że na pewno panu prezentowi będzie łatwiej współrządzić w tym mieście, w tej kadencji, kiedy jego zaplecze polityczne ma większość w radzie miasta. Będziemy unikać niepotrzebnych i zupełnie pustych sporów, których moim zdaniem było za dużo w minionej kadencji. 

Ja również odczytuję te wyniki wyborów, jako taki sygnał od wyborców, że właśnie oni powiedzieli stop sporom, waśniom. Wyborcy moim zdaniem wybierając pana prezydenta w pierwszej turze i dając możliwość Koalicji Obywatelskiej prawo do większości w radzie miasta wskazali, iż właśnie liczą na tę współpracę, na porozumienie.


Ale czy ta pewno współpraca i zgoda będzie możliwa? Bo, tak przynajmniej publicyści, którzy przewidywali działania nowej Rady Miejskiej szacują, sugerują, że podniesiona zostanie pensja panu prezydentowi, wiadomo że opozycja będzie przeciw, że w programie Koalicji Obywatelskiej jest między innymi in vitro, a wiadomo, że głosy mniejszości prawosławnej za tym nie będą możliwe do uzyskania. Także już dwa sporne problemy wyliczyłem.


Panie redaktorze, odnośnie pierwszego tematu, który pan poruszył - pensji prezydenta - no warto przypomnieć, że nie było żadnych przesłanek, aby tę pensję obniżać. Absolutorium, które otrzymał pan prezydent w dniu 21 października jasno wskazuje, że jest też oczekiwanie mieszkańców, aby te zarobki pana prezydenta były na podobnym poziomie, jak zarobki podobnych włodarzy w Polsce, a nie na niższym poziomie niż wójtowie sąsiadujących z Białymstokiem gmin ościennych. 

Powiedział pan również o  in vitro, ja bym na ten problem spojrzał szerzej - problem taki dzisiejszych czasów, problem zachodzenia w ciążę, to nie jest też tylko in vitro. 


No ale nie uda się uzyskać większości, bo tak przynajmniej sugerują ci eksperci, którzy zajmują się samorządem w Białymstoku.


Panie redaktorze, dyskusji jeszcze w klubie rady na ten temat nie mieliśmy, kadencja jest pięcioletnia, wydaje mi się że nawet ten problem, który pan poruszył - trochę parlament nas wyprzedza, bo jest już w pierwszym czytaniu w sejmie ustawa zabraniająca w ogóle finansowania programu in vitro przez samorząd. 

Jeżeli taka ustawa przejdzie, to będziemy namawiali wszystkich białostoczan, żeby za rok głosowali na Koalicję Obywatelską w wyborach do Parlamentu i wtedy zaplanujemy taki program rządowy, zostanie wprowadzony i ten problem będzie rozwiązany.


Spójrzmy teraz w kalendarz, bo trzeba wybrać przewodniczących komisji, trzeba wybrać wiceprzewodniczących rady miejskiej. Jak to w kalendarzu wygląda?


Kolejna sesja, która już będzie sesją roboczą, nie tak uroczystą jak sesja sobotnia, odbędzie się najprawdopodobniej w dniu 29 listopada i na tej sesji będziemy wybierali wiceprzewodniczących rady miasta, składy komisji rady miasta oraz będą sprawy dotyczące jeszcze tegorocznego budżetu, gdyż dopiero na kolejnych sesjach grudniowych będzie pierwsze i drugie czytanie budżetu na rok 2019.


Z opozycją się umówiliście co do podziału stanowisk w radzie miejskiej?


Rozpoczęliśmy tę kadencję dopiero w sobotę, dzisiaj jest taki pierwszy dzień nie świąteczny, kiedy nasza kadencja trwa. Jest to pytanie do pani radnej Katarzyny Jamróz, która szefuje klubowi radnych Koalicji Obywatelskiej. 

Na pewno takie spotkanie odnośnie podziału komisji będzie, wydaje mi się, że jeszcze jego nie było, dopiero ta kadencja się rozpoczęła, trochę czasu jeszcze jest do tej kolejnej sesji, na pewno przed tym czasem takie rozmowy będą. 


A jakieś nazwiska związane z pełnieniem funkcji wiceprzewodniczących rady - kto jest w zasięgu?


Trudno w tym momencie jeszcze mówić o nazwiskach, gdyż takich jeszcze nie mam. 

Klub radnych spotyka się w środę, na pewno po tym spotkaniu takie rekomendacje będą. W moim przekonaniu to będą osoby reprezentujące pozostałe środowiska, które są członkami Koalicji Obywatelskiej, czyli tam będą osoby związane z Forum Mniejszości Podlasia, które wprowadziło pięciu radnych oraz ze środowiskiem Komitetu Tadeusza Truskolaskiego.


A nazwiska zastępców prezydenta, może pan już wie kiedy poznamy?


Rada Miasta nie ma kompetencji wpływania na wybór wiceprezydenta.


Wiem, że nie ma, ale teraz jest pan ważną postacią w mieście i ważną postacią zbliżoną do prezydenta Białegostoku. 


Z rozmowy z panem prezydentem wynika, że zależy mu, aby te powołania zostały dokonane jak najszybciej. 

Wiem, że pan prezydent jest dosyć przywiązany do takiej daty 5 grudnia, gdyż wszystkie kadencje rozpoczynał 5 grudnia. Podejrzewam, że około tego terminu taki nominacje pan prezydent swoim zastępcom wręczy. | red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Antoniuk, fot. Adam Dąbrowski

Jarosław Antoniuk

dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży
20.09.2019

W sobotę (21.09) na scenie łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora będzie miała miejsce pierwsza w tym sezonie teatralnym premiera.

Ks. Jerzy Sęczek, fot. Marcin Gliński

ks. Jerzy Sęczek [wideo]

szef Caritasu Archidiecezji Białostockiej
20.09.2019

Duże sklepy i hurtownie muszą przekazywać żywność, której nie sprzedadzą, organizacjom pozarządowym.

Natalia Sakowicz, fot. Monika Kalicka

Natalia Sakowicz

aktorka
19.09.2019

"Czuję, że jestem niezależna i materiał, który robię, to co chcę powiedzieć ze sceny - zależy ode mnie. Taką drogę wybrałam i tak też widzę swoją przyszłość" - mówi Natalia Sakowicz.


Andrzej Garlicki, fot. Paweł Wądołowski

Andrzej Garlicki [wideo]

zastępca prezydenta Łomży
19.09.2019

"Rząd przygotował wiele rozstrzygnięć, które są dla nas korzystne - odczuwamy to już np. w postaci preferencji dla miast tracących swoje funkcje" - mówi Andrzej Garlicki.

Evgen Malinowski, fot. Monika Kalicka

Evgen Malinowski

syberyjski bard
18.09.2019

Miałem 25 lat jak wyjechałem z Rosji i 25 lat minęło odkąd przyjechałem do Polski. To nabiera szczególnego znaczenia i dlatego właśnie ta płyta "Jedno serce - dwie Ojczyzny" - równo pół na pół zostałem podzielony czasem pomiędzy Syberią a Polską" - mówi Evgen Malinowski.

Łukasz Szczepański, fot. Monika Kalicka

Łukasz Szczepański

organizator wystawy WNĘTRZA/ZEWNĘTRZA.BIAŁYSTOK.
18.09.2019

"Weronikę Kocewiak zaciekawił Białystok i postanowiła zrobić o Białymstoku wystawę" - mówi Łukasz Szczepański.


Marzena Juczewska, fot. Monika Kalicka

dr Marzena Juczewska [wideo]

zastępca dyr. d/s medycznych Podlaskiego Oddziału NFZ
18.09.2019

"Narodowy Fundusz Zdrowia czeka i bardzo namawia chętnych do złożenia ofert na podpisanie umowy dot. opieki nad dziećmi. Jesteśmy gotowi w każdej chwili, to są świadczenia nielimitowane, nie obowiązują kolejki" - mówi dr Marzena Juczewska.

Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko, fot. Joanna Szubzda

Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko

współorganizator Klubu Czytelniczego Ex Libris; poeta
17.09.2019

- Żyjemy w czasach niezwykle skomercjalizowanych, skapitalizowanych, kiedy nie dba się o wartości, które nie są materialnymi, albo bardzo niewiele się o nie dba. A my właśnie to robimy, bo one są w zaniku.

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński [wideo]

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, prorektor UwB
17.09.2019

- Poranek 17 września 1939 r. Większość naszych mieszkańców budzi się i dowiaduje, że już nie mamy jednego agresora a dwóch, bo naszą wschodnią granicę przekroczyła Armia Czerwona i musimy walczyć na dwóch frontach.


Grzegorz Kuczyński i Grzegorz Pilat, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.09.2019

- W tym roku zagrzewamy do biegu na rockowo - zapowiada organizator imprezy Białystok Biega.

sierż. szt. Krzysztof Surawski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

16.09.2019

Za co osobom nieletnim grozi odpowiedzialność prawna? Jakie sankcje i kary może wymierzyć im sąd rodzinny?

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
16.09.2019

Zapowiedzi podwyższenia płacy minimalnej w najbliższych latach wzbudzają wiele kontrowersji. Jednych bulwersują, innych najzwyczajniej cieszą.


Marcel Andino Velez, fot. Maciej Zaniewski

Marcel Andino Velez

były wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
15.09.2019

Zostawił prestiżową pracę i zaczął opiekować się cierpiącymi na wiele przewlekłych chorób rodzicami.

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

Ewa Iżykowska-Lipińska

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej
13.09.2019

"Jestem szczęśliwa, że ten sezon inaugurujemy operetką. Jest to dzieło wybitne, bardzo trudne i jedno z najważniejszych jakie w ogóle są w literaturze światowej" - mówi Ewa Iżykowska-Lipińska.

Mirosław Ratkiewicz, fot. Monika Kalicka

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.09.2019

"Jedynym sensownym rozwiązaniem jest, gdy zobaczymy łosia, zwolnić, zatrzymać auto i zaczekać aż przejdzie, bo zdarzały się przypadki, że łoś potrafił zawrócić i przebiec po samochodzie" - mówi nasz gość.


dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
12.09.2019

Od 14 września zmienia się sposób korzystania z bankowości elektronicznej. - Z całą pewnością zginą zdrapki - zapowiada dyrektor PKO BP.

Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze

z Rugby Białystok
12.09.2019

W najbliższą sobotę, 14 września drużyna Rugby Białystok zagra z Legią Rugby.

Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

z Muzeum Pamięci Sybiru
12.09.2019

- Chcemy, by data 17 września pojawiała się w świadomości białostoczan i kojarzyła się nie tylko z pomnikami, ale i z czynnym działaniem. Stąd przejazd rowerowy trasą związaną z miejscami nawiązującymi do wydarzeń historycznych.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok