Radio Białystok | Gość | Łukasz Prokorym [wideo] - przewodniczący Rady Miasta Białegostoku

Łukasz Prokorym [wideo]

przewodniczący Rady Miasta Białegostoku

19.11.2018, 08:31, akt. 09:18

"Nie pamiętam takiej sytuacji w Białymstoku, żeby przewodniczący był wybrany jednogłośnie. Była dla mnie miłym zaskoczeniem" - mówi przewodniczący rady Łukasz Prokorym.

Łukasz Prokorym, fot. Monika Kalicka
Łukasz Prokorym, fot. Monika Kalicka

Z Łukaszem Prokorymem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Za nami pierwsza sesja nowej rady miejskiej w Białymstoku. Teraz większość w niej ma Koalicja Obywatelska. Nowym przewodniczącym rady został wybrany jednogłośnie Łukasz Prokorym z PO. Rozmawia z nim Lech Pilarski.Lech Pilarski: Jednogłośnie, wszyscy radni, którzy byli na sali obrad, czyli w auli Akademii Medycznej, głosowali za panem. To chyba po raz pierwszy się tak zdarzyło?


Łukasz Prokorym: Obserwuję działalność samorządu białostockiego tak od około 2006 roku, nie pamiętam takiej sytuacji, to też to chyba tak nie jest spotykane.


Dogadaliście z opozycją, żeby pana wybrać? Jak to było?


Nie było żadnych rozmów prowadzonych. Sytuacja również mnie zaskoczyła, była dla mnie zaskoczeniem, ale to też było takie miłe zaskoczenie. Nie umawialiśmy się wcześniej na temat tego głosowania.


Teraz Rada Miejska w Białymstoku będzie taką maszynką do głosowania dla prezydenta? No bo ma większość, nie musi się oglądać na opozycję.


Maszynką do głosowania to może nie jest dobre stwierdzenie. 

Prawdą jest, że Koalicja Obywatelska razem z panem prezydentem Truskolaskim szliśmy do wyborów, z pewnym programem i ten program na zasadach partnerskich będziemy realizowali. 

Jestem przekonany, że na pewno panu prezentowi będzie łatwiej współrządzić w tym mieście, w tej kadencji, kiedy jego zaplecze polityczne ma większość w radzie miasta. Będziemy unikać niepotrzebnych i zupełnie pustych sporów, których moim zdaniem było za dużo w minionej kadencji. 

Ja również odczytuję te wyniki wyborów, jako taki sygnał od wyborców, że właśnie oni powiedzieli stop sporom, waśniom. Wyborcy moim zdaniem wybierając pana prezydenta w pierwszej turze i dając możliwość Koalicji Obywatelskiej prawo do większości w radzie miasta wskazali, iż właśnie liczą na tę współpracę, na porozumienie.


Ale czy ta pewno współpraca i zgoda będzie możliwa? Bo, tak przynajmniej publicyści, którzy przewidywali działania nowej Rady Miejskiej szacują, sugerują, że podniesiona zostanie pensja panu prezydentowi, wiadomo że opozycja będzie przeciw, że w programie Koalicji Obywatelskiej jest między innymi in vitro, a wiadomo, że głosy mniejszości prawosławnej za tym nie będą możliwe do uzyskania. Także już dwa sporne problemy wyliczyłem.


Panie redaktorze, odnośnie pierwszego tematu, który pan poruszył - pensji prezydenta - no warto przypomnieć, że nie było żadnych przesłanek, aby tę pensję obniżać. Absolutorium, które otrzymał pan prezydent w dniu 21 października jasno wskazuje, że jest też oczekiwanie mieszkańców, aby te zarobki pana prezydenta były na podobnym poziomie, jak zarobki podobnych włodarzy w Polsce, a nie na niższym poziomie niż wójtowie sąsiadujących z Białymstokiem gmin ościennych. 

Powiedział pan również o  in vitro, ja bym na ten problem spojrzał szerzej - problem taki dzisiejszych czasów, problem zachodzenia w ciążę, to nie jest też tylko in vitro. 


No ale nie uda się uzyskać większości, bo tak przynajmniej sugerują ci eksperci, którzy zajmują się samorządem w Białymstoku.


Panie redaktorze, dyskusji jeszcze w klubie rady na ten temat nie mieliśmy, kadencja jest pięcioletnia, wydaje mi się że nawet ten problem, który pan poruszył - trochę parlament nas wyprzedza, bo jest już w pierwszym czytaniu w sejmie ustawa zabraniająca w ogóle finansowania programu in vitro przez samorząd. 

Jeżeli taka ustawa przejdzie, to będziemy namawiali wszystkich białostoczan, żeby za rok głosowali na Koalicję Obywatelską w wyborach do Parlamentu i wtedy zaplanujemy taki program rządowy, zostanie wprowadzony i ten problem będzie rozwiązany.


Spójrzmy teraz w kalendarz, bo trzeba wybrać przewodniczących komisji, trzeba wybrać wiceprzewodniczących rady miejskiej. Jak to w kalendarzu wygląda?


Kolejna sesja, która już będzie sesją roboczą, nie tak uroczystą jak sesja sobotnia, odbędzie się najprawdopodobniej w dniu 29 listopada i na tej sesji będziemy wybierali wiceprzewodniczących rady miasta, składy komisji rady miasta oraz będą sprawy dotyczące jeszcze tegorocznego budżetu, gdyż dopiero na kolejnych sesjach grudniowych będzie pierwsze i drugie czytanie budżetu na rok 2019.


Z opozycją się umówiliście co do podziału stanowisk w radzie miejskiej?


Rozpoczęliśmy tę kadencję dopiero w sobotę, dzisiaj jest taki pierwszy dzień nie świąteczny, kiedy nasza kadencja trwa. Jest to pytanie do pani radnej Katarzyny Jamróz, która szefuje klubowi radnych Koalicji Obywatelskiej. 

Na pewno takie spotkanie odnośnie podziału komisji będzie, wydaje mi się, że jeszcze jego nie było, dopiero ta kadencja się rozpoczęła, trochę czasu jeszcze jest do tej kolejnej sesji, na pewno przed tym czasem takie rozmowy będą. 


A jakieś nazwiska związane z pełnieniem funkcji wiceprzewodniczących rady - kto jest w zasięgu?


Trudno w tym momencie jeszcze mówić o nazwiskach, gdyż takich jeszcze nie mam. 

Klub radnych spotyka się w środę, na pewno po tym spotkaniu takie rekomendacje będą. W moim przekonaniu to będą osoby reprezentujące pozostałe środowiska, które są członkami Koalicji Obywatelskiej, czyli tam będą osoby związane z Forum Mniejszości Podlasia, które wprowadziło pięciu radnych oraz ze środowiskiem Komitetu Tadeusza Truskolaskiego.


A nazwiska zastępców prezydenta, może pan już wie kiedy poznamy?


Rada Miasta nie ma kompetencji wpływania na wybór wiceprezydenta.


Wiem, że nie ma, ale teraz jest pan ważną postacią w mieście i ważną postacią zbliżoną do prezydenta Białegostoku. 


Z rozmowy z panem prezydentem wynika, że zależy mu, aby te powołania zostały dokonane jak najszybciej. 

Wiem, że pan prezydent jest dosyć przywiązany do takiej daty 5 grudnia, gdyż wszystkie kadencje rozpoczynał 5 grudnia. Podejrzewam, że około tego terminu taki nominacje pan prezydent swoim zastępcom wręczy. | red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Bernard Zabielski, fot. Monika Kalicka

Bernard Zabielski

przewodniczący zjazdu absolwentów 50-lecia matury w Liceum Ogólnokształcącego w Knyszynie 1968-2019
26.06.2019

"Jesteśmy o 50 lat mądrzejsi niż wtedy, kiedy zdawaliśmy maturę" - mówi Bernard Zabielski.

Janusz Cieszyński, fot. Marcin Mazewski

Janusz Cieszyński

wiceminister zdrowia
25.06.2019

"Już prawie 50 gabinetów w województwie podlaskim wystawia swoim pacjentom e-recepty" - mówi Janusz Cieszyński.


Adam Musiuk, fot. Monika Kalicka

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
21.06.2019

"Samo centrum ma się przekształcić przede wszystkim w miejsce, po którym będziemy spacerować, poruszać się transportem miejskim, autobusami, rowerami. Ono ma być taką strefą bardziej wypoczynkową" - mówi Adam Musiuk.

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Perzyna i Adam Jankowski

z Rugby Białystok
20.06.2019

"Doping jak zawsze jest nam bardzo potrzebny - do tej pory jesteśmy niepokonani na naszym terenie, w tym sezonie jak i w zeszłym. Kibice naprawdę nam pomagają, to tak naprawdę 16. zawodnik" - mówią sportowcy.

ks. Józef Grygotowicz

z archidiecezji białostockiej
20.06.2019

Ich życie kapłańskie to niemal epoka w polskim Kościele. Diamentowy jubileusz święceń obchodziło pięciu księży archidiecezji białostockiej - wśród nich wieloletni duszpasterz i nauczyciel katechetów, ks. Józef Grygotowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.06.2019

"W tym roku rzeczywiście będzie minimalnie trudniej, ale wszystkie szkoły przygotowują większą liczbę oddziałów, większą liczbę klas, niż w poprzednich latach" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grażyna Dworakowska, fot. Monika Kalicka

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.06.2019

"Najważniejszym wydarzeniem jest koncert na Rynku Kościuszki, dostępny dla wszystkich mieszkańców. Gwiazdy to trzy kobiety, 3 pokolenia" - mówi Grażyna Dworakowska.

ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Monika Kalicka

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
19.06.2019

"Na wystawie są kopie bardzo popularnych tematów, jak Matka Boska Ostrobramska, Częstochowska, Jan Paweł II, Jezus Miłosierny, ale w wydaniu autorki, naznaczone troszeczkę jej duchem" - mówi kustosz muzeum.


Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska

Muzeum Pamięci Sybiru, Polskie Radio Białystok
19.06.2019

"To, że słuchowisko pokażemy w plenerze, w konkretnej rzeczywistości białostockiej, to otworzy nam słuchowisko na przestrzeń, ale jednocześnie pozostajemy w kręgu intymności - w konkretnych miejscach, w konkretnych murach, wśród konkretnych ludzi i w konkretnej opowieści" - mówi Anna Kietlińska.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.06.2019

"Jak widać, panowie z dzisiejszej opozycji, którzy rządzili jeszcze w 2018 roku, tylko ze względów politycznych zagłosowali przeciw własnym efektom pracy. Jest to dosyć kuriozalne" - ocenia sytuację w sejmiku marszałek województwa.

Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
18.06.2019

"Ci państwo, którzy organizują marsze równości, zarówno w Gdańsku, jak i w Warszawie, wystawili na szwank dobre imię prezydentów. Jeżeli chce się walczyć o równość, to nie można atakować innych" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Piotr Janicki i Bożena Bednarek, fot. Monika Kalicka

Piotr Janicki i Bożena Bednarek

poeta i koordynatorka Klubu Czytelniczego "Ex libris"
17.06.2019

Po raz ostatni przed wakacjami w Białymstoku spotka się klub czytelniczy Ex Libris.

Katarzyna Gromadzka, Barbara Januszko i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

17.06.2019

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na pracę za granicą - radzą podlascy policjanci.

Andrzej Mioduszewski, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mioduszewski

prezes PKS Nova
17.06.2019

"Jeździłem po naszych oddziałach, obserwowałem jak to funkcjonuje, sytuacja na pewno wymaga poprawy i ja ze swojej strony zrobię wszystko, aby tę sytuację udało się poprawić, bo jest co poprawiać" - mówi nowy prezes PKS NOVA.


Piotr Półtorak, fot. Marcin Gliński

Piotr Półtorak

dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
14.06.2019

W najbliższym tygodniu zespół Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zagra na Białorusi.

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska, fot. Marcin Gliński

mjr Jan Busłowicz i Kamila Ostrowska

szef sekcji wychowawczej 18. Pułku Rozpoznawczego i prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół 18. Pułku Rozpoznawczego
14.06.2019

"Od 10 lat w służbie Tobie" - w tym roku pod takim hasłem świętować będzie 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier
14.06.2019

Nakłady na szkolnictwo wyższe będą rosły także w kolejnych latach - obiecał w Łomży minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok