Radio Białystok | Wiadomości | Sąd rozstrzygnie spór między podlaskim samorządem a wykonawcą drogi Sokółka-Dąbrowa Białostocka

Sąd rozstrzygnie spór między podlaskim samorządem a wykonawcą drogi Sokółka-Dąbrowa Białostocka

7.12.2018, 14:01, akt. 14:20

Sąd Okręgowy w Białymstoku będzie musiał rozstrzygnąć spór między samorządem województwa a wykonawcą drogi Sokółka-Dąbrowa Białostocka, który wiosną przerwał prace. Pozwy przeciwko sobie złożyły obie strony. Inwestycję kończy wykonawca wyłoniony w nowym przetargu; cena jest ponad dwukrotnie wyższa.

Fotolia.com
Fotolia.com

Trzy pozwy związane z inwestycją

W sądzie są przynajmniej trzy pozwy związane z tą inwestycją. W jednym Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich jako inwestor domaga się od konsorcjum Unibep SA (lider) i Most sp. z o.o. 8 mln zł; w dwóch pozostałych to konsorcjum pozywa PZDW, w jednym chodzi o 8 mln zł, w drugim o ponad 31 mln zł.

Terminy rozpraw nie zostały jeszcze wyznaczone - wynika z informacji z Sądu Okręgowym w Białymstoku. PAP nie udało się ustalić, o jakie roszczenia, poza naliczeniem kar umownych, chodzi w złożonych pozwach.

Umowa na budowę drogi Sokółka-Dąbrowa Białostocka

Umowę na budowę drogi wojewódzkiej Sokółka-Dąbrowa Białostocka PZDW podpisał z konsorcjum Unibepu SA i spółki Most w lutym 2017 r. Inwestycja miała kosztować około 82 mln zł. W marcu 2018 roku jednak konsorcjum odstąpiło od umowy argumentując to tym, że projekt ma wiele wad technicznych i inżynierskich.

Prezes Unibepu Leszek Gołąbiecki tłumaczył wtedy w komunikacie o zerwaniu umowy, że firma przeanalizowała różne warianty realizacji inwestycji, ale projekt "nie spełnia warunków dobrej realizacji drogi". Podkreślał nawet, że "w ten sposób zaprojektowana droga w przyszłości mogłaby być niebezpieczna dla użytkowników". Unibep zarzucał również inwestorowi, że "nie było działań rozwiązujących problemy".

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkim podlega samorządowi województwa podlaskiego. Dyrektor wydziału infrastruktury i transportu w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Leszek Lulewicz powiedział, że w ocenie PZDW, rzeczywistym powodem zejścia przez konsorcjum z placu budowy jest to, że firma wygrała przetarg oferując niską cenę. Dodał, że "były próby jakiegoś negocjowania, podwyższenia" tego kontraktu.

- (...) no i w związku z tym, że nic takiego nie zastąpiło, jest - powiedzmy sobie - podejrzenie o to, że przy obecnym rynku budowlanym, gdzie ceny wzrosły bardzo znacznie w tym czasie, te pieniądze były niewystarczające, żeby zrealizować (inwestycję) bez strat i wywiązać się z tego kontraktu - powiedział Lulewicz.

W jego ocenie, o tym, że dokumentacja inwestycji jest poprawna, świadczy chociażby to, że nowy wykonawca prowadzi budowę na jej podstawie.

Budowę drogi dokończy inny wykonawca

Po zejściu z placu wykonawcy, PZDW ogłosił bowiem przetarg na dokończenie budowy drogi Sokółka-Dąbrowa Białostocka i wyłonił nowego wykonawcę; wartość tej umowy, to 195 mln zł. Prace zostały w ostatnich tygodniach wznowione. Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński tłumaczył przy wznowieniu prac, że taka cena, to wynik obecnej sytuacji na rynku budowlanym, "wzrostu o 100 proc. kosztów surowców, robocizny".

Inwestycja jest dofinansowana z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Droga miała być gotowa pierwotnie w sierpniu 2018 r., ale potem przesunięto ten termin na koniec roku. Biorąc pod uwagę zmianę wykonawcy i czas na rozstrzygnięcie przetargu, inwestycja ma być zakończona w 2019 roku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Burmistrz Suchowoli pozywa Starostwo Powiatowe w Sokółce

25.11.2018, 13:54

Burmistrz Suchowoli pozywa Starostwo Powiatowe w Sokółce. Chodzi o zapłatę za remont drogi powiatowej z Ciemnego do Ostrówka.


Robotnicy dokończą budowę drogi z Sokółki do Dąbrowy Białostockiej

19.11.2018, 07:13

Po kilku miesiącach przerwy, robotnicy wrócili na budowę drogi wojewódzkiej z Dąbrowy Białostockiej do Sokółki.


Wybrano wykonawcę drogi z Sokółki do Dąbrowy Białostockiej

3.10.2018, 15:37

Od ponad pół roku na tej drodze nie ma żadnych prac budowlanych - jest jednak szansa na zmianę. Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wybrał wykonawcę przebudowy drogi z Sokółki do Dąbrowy Białostockiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

źródło: stock.adobe.com
REGION
18.01.2021, 08:42, akt. 08:53

Podlaskie miejscowości opanował smogOgromny pożar hotelu w Augustowie, fot. Słuchacz
POŻAR
17.01.2021, 15:47, akt. 18.01.2021, 07:38

Ogromny pożar hotelu w Augustowie [zdjęcia, wideo]
Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ, zubroffka.pl
KULTURA
16.01.2021, 18:03, akt. 18:14

Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok