Radio Białystok | Wiadomości | Rada Miasta Białystok powołała składy komisji

Rada Miasta Białystok powołała składy komisji

10.12.2018, 19:53, akt. 19:59

Rada Miasta Białystok, głosując praktycznie jednogłośnie, powołała ostatecznie w poniedziałek (10.12) stałe komisje. Nie wiadomo, czy w tej sytuacji radni PiS wycofają skargę złożoną do wojewody, że podczas poprzedniej sesji wybrano ich do komisji bez ich zgody.

Fotolia.com
Fotolia.com

W obecnej kadencji Rady Miasta Białystok samodzielną większość - 16 na 28 mandatów - ma Koalicja Obywatelska, którą w mieście tworzą nie tylko PO i Nowoczesna, ale także radni dawnego komitetu wyborczego prezydenta Tadeusza Truskolaskiego i Forum Mniejszości Podlasia, czyli przedstawiciele społeczności prawosławnej. Prawo i Sprawiedliwość, które w poprzedniej kadencji miało większość, teraz jest w opozycji.

Na poprzedniej sesji między klubami doszło do tarć przy próbie wyboru członków komisji. Stało się to po tym, jak wszyscy radni PiS zgłosili się do pracy w dwóch komisjach: rewizyjnej oraz budżetu i finansów, nie zgłaszając żadnych kandydatów do pozostałych. Zgłoszenia wszystkich radnych do dwóch komisji Koalicja Obywatelska uznała za próbę zablokowania działalności rady; sama ustaliła składy komisji przypisując do nich również konkretnych radnych PiS i - posiadając większość - przegłosowała te składy personalne.

Klub KO powoływał się na zapis ustawy o samorządzie gminnym mówiący o tym, że radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany. Argumentował też, że pod względem prawnym nie trzeba do tego jego zgody, a decyzję podejmuje rada (wybór lub desygnowanie).

Radni PiS złożyli skargę

Protestujący przeciwko takiej sytuacji radni PiS złożyli skargę do wojewody podlaskiego, który sprawuje nadzór prawny nad działalnością samorządów. W ich ocenie, wybór bez ich zgody jest bezprawny; chcieli uchylenia stosowanych uchwał.

W poniedziałek po południu sprawa składów komisji wróciła na sesję rady; punkt o wyborze członków komisji został wprowadzony do porządku obrad przez klub Koalicji Obywatelskiej, gdy wcześniej udało się wybrać wiceprzewodniczącego z PiS na ostatnie wakujące stanowisko w prezydium rady.

Ogłoszono przerwę, w czasie której w kuluarowych rozmowach udało się ustalić składy personalne poszczególnych komisji. Potem w ciągu kwadransa, wobec zgody wszystkich kandydatów, przyjęto uchwały o powołaniu składów osobowych. Nowe składy zostały zgłoszone jako autopoprawki do przyjętych wcześniej uchwał. Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądał podział stanowisk w prezydiach tych komisji.

Nie wiadomo też, czy - po zgodnym powołaniu składów komisji - radni PiS wycofają skargi złożone do wojewody, który z urzędu bada zgodność z prawem uchwał samorządów. Radni tego klubu zwracają też uwagę na to, że niektóre komisje w kwestionowanych przez nich składach rozpoczęły już działalność (opiniowały projekt budżetu i inne projekty), co też może badać wojewoda.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy radni przyjęli lokalne standardy urbanistyczne

10.12.2018, 16:19

Rada Miasta Białystok przyjęła w poniedziałek (10.12) uchwałę o lokalnych standardach urbanistycznych przy inwestycjach w oparciu o tzw. specustawę mieszkaniową. Obejmuje ona, m.in. minimalną liczbę miejsc parkingowych przy nowych blokach czy odległości do przystanków.


I czytanie budżetu Białegostoku na 2019 r. - dochody na podobnym poziomie, mniejszy deficyt

10.12.2018, 15:19

2,12 mld zł dochodu i deficyt sięgający 192,6 mln zł, ale o jedną czwartą niższy od tegorocznego - zakłada projekt budżetu Białegostoku na 2019 rok. W poniedziałek (10.12) na sesji rady miasta odbyło się I czytanie tego dokumentu. Głosowanie projektu z ewentualnymi poprawkami - za tydzień.


Mariusz Gromko z PiS-u jednym z trzech wiceprzewodniczących białostockiej rady miasta

10.12.2018, 12:55

Mariusz Gromko z Prawa i Sprawiedliwości uzupełnił skład prezydium białostockiej rady miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gość specjalny Radia Białystok

No Logo na żywo w studiu Rembrandt

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok