Radio Białystok | Wiadomości | Proboszcz z Grądów Woniecko podejrzany o molestowanie ma zakaz pełnienia funkcji kapłańskich

Proboszcz z Grądów Woniecko podejrzany o molestowanie ma zakaz pełnienia funkcji kapłańskich

autor: Paweł Wądołowski

11.12.2018, 12:02, akt. 12.12.2018, 08:51

Zakaz pełnienia wszystkich funkcji kapłańskich, a także zakaz noszenia stroju duchownego dostał były proboszcz parafii w Grądach Woniecko Adam S. Mężczyzna jest podejrzany o molestowanie nieletniego chłopca. Pod koniec listopada usłyszał zarzuty, dostał także zakaz organizowania i uczestniczenia w spotkaniach z młodzieżą.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Proboszcz z Grądów Woniecko podejrzany o molestowanie ma zakaz pełnienia funkcji kapłańskich - relacja Pawła Wądołowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Proboszcz został odsunięty od parafii

Zgodnie z decyzją biskupa łomżyńskiego, proboszcz został odsunięty od parafii i nie dostał żadnej nowej funkcji. Trafił też do miejsca odosobnienia - ośrodka Przystanek po Drodze w Czerwonym Borze. Tam miał jednak odprawiać msze święte, w których brała udział młodzież. Nie oznaczało to jednak łamania zakazu - powiedział Polskiemu Radiu Białystok właściciel ośrodka ksiądz Adam Jabłoński.

Ten ośrodek jest moją prywatną własnością. Jest przeznaczony dla bezdomnych byłych więźniów. Także ksiądz biskup kieruje tu księży z różnymi problemami do miejsca odosobnienia. Kaplica jest prywatna, tylko dla naszych posług, ale czasami przychodzi ktoś z zewnątrz, z moich znajomych. Ciężko jest mi powiedzieć w czasie mszy, kiedy ksiądz Adam odprawia ze mną mszę, żeby wyszli bo jest on tutaj

- ksiądz Adam Jabłoński.

Jak dodaje ksiądz Jabłoński w mszach w kaplicy biorą udział tylko zaprzyjaźnione z nim osoby. Które dodatkowo poinformował o tym, jakie zarzuty ma przebywający w ośrodku ksiądz Adam S.

W ostatnią niedzielę podczas mszy służyło dwóch czy trzech  ministrantów. To są dzieci moich znajomych, którzy wiedzą kim jest  ksiądz Adam. Dodatkowo ogłosiłem to publicznie podczas mszy, kim jest i  jaki ma zarzuty - także nie jest to tajemnica. Nie ma zakazu sprawowania  mszy i spowiadania, ale nie może tego robić w miejscu publicznym. Nawet  kiedy dziecko jakieś przychodzi się spowiadać, ksiądz Adam nawet nie  podchodzi. Wie jakie ma ograniczenia

- dodał ksiądz.

Ksiądz Adam Jabłoński powiedział naszemu reporterowi, że nie zamierza bronić Adama S. Ale ten przebywa w jego ośrodku i nie jest to  miejsce publiczne, w którym ten miałby nieograniczony kontakt z młodzieżą. 

Biskup postanowił zaostrzyć ograniczenia nałożone na byłego proboszcza

W związku z informacjami na temat księdza Adama S, biskup łomżyński postanowił zaostrzyć ograniczenia nałożone na byłego proboszcza. Jak czytamy w wydanym we wtorek (11.12) oświadczeniu kurii: 

"...w aktualnej sytuacji ks. Adam S. otrzymał zakaz pełnienia wszystkich funkcji kapłańskich oraz zakaz noszenia stroju duchownego, pozostając w ośrodku w Czerwonym Borze."

W oświadczeniu można też przeczytać, że:

" Biskupowi Łomżyńskiemu zależy na tym, aby sprawa została we właściwy sposób wyjaśniona i osądzona."

Ksiądz Adam S. ma zarzuty wielokrotnego doprowadzenia osoby poniżej 15. roku życia do innej czynności seksualnej i prezentowania takich czynności nastoletniemu chłopcu. Wręczał mu też - jak informuje prokuratura - korzyści majątkowe, za to, że na to wszystko pozwalał. Do  tego dochodzą jeszcze zarzuty rozpijania osoby małoletniej. Miało do  tego dochodzić od 2009 do 2013 roku. 

Niezależnie od sprawy, którą prowadzi prokuratura także łomżyńska kuria prowadzi swoje postępowanie zgodne z prawem kościelnym

| red: maj, mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Czy ksiądz z Grądów Woniecko molestował nieletniego? Sprawdzi prokuratura

23.10.2018, 10:24

Przez sześć lat ksiądz z Grądów Woniecko miał molestować dzisiaj już dorosłego mężczyznę. Kiedy zaczął, pokrzywdzony miał nie mieć jeszcze 15 lat. Tak wynika z doniesienia, które ten złożył w prokuraturze - mówi zastępca Prokuratora Okręgowego w Łomży Rafał Kaczyński.


Prokuratura wyjaśnia, czy proboszcz parafii w Grądach Woniecko popełnił przestępstwo

15.10.2018, 11:54

Prokuratura Okręgowa w Łomży wyjaśnia, czy proboszcz parafii w Grądach Woniecko popełnił przestępstwo wobec nieletniej osoby.


Areszt dla podejrzanego o pedofilię 35-latka

12.07.2018, 18:15

Podejrzany o pedofilię mieszkaniec powiatu kolneńskiego najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.


47-letni mężczyzna odpowiada przed sądem za to, że chciał wykorzystać seksualnie małoletnią

13.02.2018, 17:44

47-letni mieszkaniec okolic Białegostoku stanął we wtorek (13.02) przed sądem, za dwa tygodnie usłyszy wyrok.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok