Radio Białystok | Wiadomości | 16,5 mln zł dostaną w 2018 r. placówki na inwestycje zdrowotne

16,5 mln zł dostaną w 2018 r. placówki na inwestycje zdrowotne

12.12.2018, 14:08, akt. 14:15

16,5 mln zł łącznie z budżetu państwa dostanie dziewięć placówek na inwestycje w ochronę zdrowia na modernizacje obiektów i zakup sprzętu – podsumował w środę wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Placówki zrealizują inwestycje za łącznie 34,5 mln zł.

pieniądze - fot. Monika Kalicka
pieniądze - fot. Monika Kalicka

Wojewoda – w trybie obiegowym – podpisał w środę umowy na trzy takie inwestycje, inne były zawierane wcześniej. W ramach umów podpisanych w środę pieniądze dostaną: szpital wojewódzki w Białymstoku, szpital wojewódzki w Suwałkach i SP ZOZ Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach. Dotacje stanowią około 80 proc. wartości inwestycji.

Wojewoda podpisał też umowę, w której ramach gmina Radziłów w powiecie grajewskim utworzy Dom Pomocy Społecznej w budynku dawnej szkoły w Mścichach (600 tys. zł).

Szpital wojewódzki w Białymstoku wyposaży oddział neurologii z pododdziałem udarowym i oddział chirurgii ogólnej, małoinwazyjnej i onkologicznej (wartość umowy podpisane w środę to prawie 2 mln zł). Szpital wojewódzki w Suwałkach (dotacja – 1,5 mln zł) i Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach (400 tys. zł) również przeznaczają pieniądze na sprzęt medyczny, głównie diagnostyczny.

Wojewoda wyjaśnił, że większość z tych inwestycji, których dotyczą umowy, musi być zasadniczo zrealizowana jeszcze w 2018 r, ale dodał, że poszczególne placówki są w trakcie realizacji, np. przetargów, były wcześniejsze uzgodnienia w sprawie tego dofinansowania, a podpisanie umowy tylko finalizują podjęte wcześniej decyzje finansowe. "Nie powinno  być obaw, żeby ten sprzęt został w odpowiednich procedurach zakupiony" –  dodał.

Wojewoda Bohdan Paszkowski przypomniał, że umowa dotycząca szpitala wojewódzkiego w Białymstoku to kolejne dofinansowanie dla tego szpitala, bo inwestycja na oddziale neurologii była już wsparta finansowo w 2018 r. Dofinansowanie wyniosło 6,8 mln zł z budżetu państwa. Zaznaczył, że zwiększyła się wartość inwestycji po przetargu, a jej koszt przekracza 18 mln zł. Wojewoda dodał także, że właśnie ze względu na kwestie przetargowe, większość tej inwestycji będzie realizowana w 2019 r., dlatego były konieczne przesunięcia kwot na poszczególne lata.

I to wszystko – mówimy tutaj o opiece zdrowotnej, mówimy o tych 16,5  mln zł dofinansowania z budżetu państwa pozwoli tym dziewięciu  podmiotom zrealizować zadania na kwotę prawie 34,5 mln zł

- powiedział wojewoda Paszkowski. Podkreślił, że chodzi o prace budowlane, modernizacje budynków i zakupy sprzętu medycznego.

To jest istotna rzecz, która pozwoli z jednej strony podnieść jakość  świadczonych usług przez te szpitale, a z drugiej strony zapewni  możliwości rozwoju i lepszej opieki zdrowotnej dla naszych mieszkańców

- dodał Bohdan Paszkowski.


źródło: PAP | red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Można było kupić różne potrawy i ciasta – w Białymstoku zbierano pieniądze na rzecz 4-letniej Samiry

12.12.2018, 11:38

Można było kupić różne potrawy i ciasta, by wesprzeć chorą dziewczynkę. Do 15:30 w Szkole Podstawowej nr 47 w Białymstoku (przy ul. Palmowej) trwał kiermasz charytatywny.


Udało się zebrać prawie całą kwotę na leczenie Samiry z Łomży

11.12.2018, 14:18

Nieco ponad 20 tys. złotych brakuje do upragnionej terapii, która może uratować życie dziewczynce. Na koncie Samiry z Łomży jest już prawie cała potrzebna kwota, by rozpocząć leczenie.


W Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach będzie możliwa szybsza diagnoza nowotworów

29.11.2018, 16:59

Szybsza diagnoza nowotworów będzie możliwa w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach.


Białostockie Centrum Onkologii zakupi nowoczesny sprzęt diagnostyczny

20.11.2018, 12:49

Nowoczesny sprzęt diagnostyczny zakupi Białostockie Centrum Onkologii. Szpital dostał ponad 5 milionów zł dofinansowania. Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego przyznał zarząd województwa podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok