Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd prawomocnie skazał 4 osoby w procesie dotyczącym zmowy cenowej

Białostocki sąd prawomocnie skazał 4 osoby w procesie dotyczącym zmowy cenowej

13.12.2018, 10:15, akt. 16:10

Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał w czwartek (13.12) prawomocnie cztery osoby w procesie dotyczącym udaremnienia licytacji komorniczej. Chodziło o zmowę dłużnika z kilkoma innymi osobami, które formalnie licytacje jego nieruchomości wygrywały, ale ostatecznie nie wpłacały pieniędzy.

Budynek Sądu Okręgowego w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
Budynek Sądu Okręgowego w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda

Białostocki sąd prawomocnie skazał 4 osoby w procesie dotyczącym zmowy cenowej - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sąd utrzymał w mocy kary

Sąd utrzymał w mocy kary od pół roku do roku więzienia w zawieszeniu i od 5 do 13 tys. zł grzywny, orzeczone w I instancji, oddalając tym samym zarówno apelacje obrony (wnioskowała o uniewinnienie), jak i prokuratury, której zależało na karze więzienia bez zawieszenia dla głównego oskarżonego.

Sąd uznał za udowodnione, że doszło do zmowy dłużnika przedsiębiorcy z  trzema innymi osobami, by nie doszło do rzeczywistego rozstrzygnięcia  licytacji komorniczych kilkudziesięciu działek. Chodziło o trzy  przetargi przeprowadzone w latach 2013-2016 na działki wycenione na  około miliona złotych. Znajomi dłużnika tak podbijali cenę, by nikt ich  nie przebił. Dwaj wylicytowali działki za około pół miliona, jeden za ponad 150 tys. zł.

Choć formalnie wygrywali licytacje, to w wyznaczonym terminie nie wpływały od nich pieniądze na konto komornika. Ostatecznie tylko jeden z nich zapłacił zaledwie za kilka działek.

W ocenie sądu doszło do udaremnienia przetargu publicznego

W ocenie sądu doszło do udaremnienia przetargu publicznego (licytacji komorniczej) przez porozumienie dłużnika z innymi osobami i w ten sposób do działania na szkodę wierzycieli. Był cel działania i była szkoda – uzasadniał sąd okręgowy. Uznał za wystarczające zeznania innych uczestników licytacji i prowadzącego te licytacje komornika, a za udowodnione, że dłużnik wszedł w porozumienie z trzema podstawionymi osobami.

Sędzia sprawozdawca Wiesław Oksiuta odwoływał się do zeznań komornika, w którego ocenie licytanci ci stawali do licytacji z zamiarem niezapłacenia za działki po to, by zakłócić (wydłużyć) postępowanie egzekucyjne i zaspokojenie wierzycieli. - Oskarżonemu od samego początku  towarzyszył zamiar niedopuszczenia do sprzedaży swoich nieruchomości i tym samym osiągnięcia korzyści majątkowej przez działanie na szkodę wierzycieli, na których rzecz przeprowadzone zostały licytacje – mówił sędzia.

Prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy licytacjach zawiadomiła jedna z osób, od której znajomy przedsiębiorca pożyczył pieniądze. Jak mówił ten wierzyciel w czwartek dziennikarzom w sądzie, zobowiązania wobec niego datowane są na 2010 r. i wciąż nie zostały uregulowane, a licytacje nieruchomości nadal nie są rozstrzygnięte.

Odnosząc się do apelacji prokuratury, która chciała dla głównego oskarżonego kary bez zawieszenia, sąd odwoławczy zwrócił uwagę m.in. na zły stan zdrowia tego mężczyzny i jego wcześniejszą niekaralność. Zgodził się z uzasadnieniem I instancji, że taka kara spełni w tej sytuacji swoje cele.

źródło: PAP | red: wsz, mag

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd ponownie bada, czy podczas kilku licytacji doszło do zmowy przetargowej

29.11.2018, 07:42

Zdaniem prokuratury i pokrzywdzonych był w zmowie, by uniemożliwić licytację komorniczą. Zdaniem głównego oskarżonego, nie ma na to żadnych dowodów. Przed Białostockim Sądem Okręgowym zakończył się proces odwoławczy w sprawie podlaskiego przedsiębiorcy Eugeniusza B. i trzech jego znajomych.


Podlaski przedsiębiorca i jego trzej znajomi winni zmowy przetargowej

20.03.2018, 10:41

Sąd nie miał wątpliwości, że Eugeniusz B. umówił się z kilkoma znajomymi, by ci - podczas licytacji komorniczej - tak podbijali cenę jego gruntów, żeby nikt ich nie kupił. W ten sposób miał uniemożliwić komornikowi egzekucję i spłatę długów, które miał u swoich kontrahentów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok