Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Grand Prix 27. recytatorskich "Kresów" dla Polaka z Bułgarii

Białystok: Grand Prix 27. recytatorskich "Kresów" dla Polaka z Bułgarii

16.12.2018, 07:43, akt. 07:56

Vincent Harold Tomasz Marchewka z Bułgarii zdobył nagrodę Grand Prix 27. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", który w sobotę (15.12) zakończył się koncertem galowym w Białymstoku.

27. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy", fot. Źmicier Kościn
27. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy", fot. Źmicier Kościn

Białystok: Grand Prix 27. recytatorskich "Kresów" dla Polaka z Bułgarii - relacja Źmiciera Kościna

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przez kilka ostatnich dni, w finałach "Kresów" wzięło udział trzydziestu recytatorów z dwunastu krajów, którzy wygrali tam eliminacje. W nagrodę przyjechali do Białegostoku na finały; uczestniczyli w warsztatach artystycznych, oglądali spektakle teatralne, spotkali się na kresowej wigilii w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

W ramach 27. "Kresów" eliminacje odbyły się w Rosji, na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, w Kazachstanie, Czechach, Mołdawii, Rumunii, Gruzji, Bułgarii i po raz pierwszy w Kirgistanie. W organizacji eliminacji pomagają m.in. polskie placówki dyplomatyczne.

Konkurs służy pielęgnowaniu polszczyzny i kultury polskiej w polskich środowiskach za granicą, zwłaszcza na Wschodzie. Rokrocznie bierze w nim udział około trzech tysięcy recytatorów w trzech kategoriach wiekowych: od najmłodszych dzieci po osoby powyżej 16. roku życia. Przedsięwzięcie cieszy się prestiżem w polskich środowiskach za granicą.


Polak z Bułgarii wygrał Kresy


Vincent Harold Tomasz Marchewka z Bułgarii zdobył nagrodę Grand Prix 27. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy". Pierwszą nagrodę dostała Weronika Kantor z Czeskiego Cieszyna w Czechach.

Trzy drugie nagrody przyznano: Julii Pietrovej - również z Czeskiego Cieszyna, Kseni Żywalewskiej z Grodna na Białorusi i Michałowi Burdeinyjowi z Biszkeku w Kirgistanie, który zdobył również nagrodę publiczności.

Konkurs nosi imię Adama Mickiewicza. Specjalną nagrodę za interpretację twórczości tego poety dostała Bachiana Biegalijewa z Biszkeku.

Biegalijewa mówiła podczas wigilii kresowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej, że działa w polskim stowarzyszeniu "Odrodzenie", a polskiego nauczyła ją mama, która urodziła się w Polsce. W Kirgistanie założyła polską organizację. Podkreśliła, że w "Odrodzeniu" działa 30-40 osób, co roku dochodzą nowe. Bachiana należy do grupy śpiewaczej "Krakowianka". "Próbujemy polską kulturę pokazywać wszędzie" - powiedziała. Dodała, że często korzysta ze znajomości języka polskiego jako tłumaczka.


Polacy z zagranicy uczą się sztuki pięknego mówienia


Głównym organizatorem "Kresów" jest podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Prezes tego oddziału Anna Kietlińska powiedziała, że podczas zajęć warsztatowych specjaliści starali się przekazać młodym recytatorom jak najwięcej informacji dotyczących sztuki pięknego mówienia, występowania na scenie. Pracowano nad dowolnymi tekstami, innymi niż te, które recytatorzy wybrali na prezentacje konkursowe.

Koncert galowy przygotowali recytatorzy wokół wątków grupy literackiej Skamander w 100-lecie jej powstania i 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Kietlińska powiedziała, że chodziło o to, by wykorzystując wątek kawiarni literackiej, dać młodym ludziom szansę szukania własnej drogi w poezji, refleksji wokół poezji i spraw bliskich w niej współczesnej młodzieży.

Finansowo "Kresy" wsparły w tym roku: Senat RP, władze Białegostoku, Urząd Marszałkowski w Białymstoku i Fundacja PKO BP. Współorganizatorami były Białostocki Teatr Lalek, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie, a także Opera i Filharmonia Podlaska.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawie 30 osób walczy o wygraną w finale Konkursu Recytatorskiego "Kresy"

13.12.2018, 11:21

Blisko 30 uczestników walczyło w czwartek (13.12) w centralnym konkursie recytatorskim Kresy 2018 o tytuł laureata.


Wigilia kresowa w Operze i Filharmonii Podlaskiej

12.12.2018, 19:11

Była to okazja wspólnie zaśpiewać kolędy i podzielić się opłatkiem. Na tradycyjnej wigilii spotkali się uczestnicy 27. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy Kresy 2017 i przedstawiciele szkół z projektu "Razem dla Edukacji"


30 recytatorów z 12 krajów zaczęło w Białymstoku finały recytatorskich "Kresów"

11.12.2018, 14:10

30 recytatorów z 12 krajów przyjechało do Białegostoku na finały 27. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy". We wtorek (11.12) zaczęły się przygotowane dla nich warsztaty artystyczne i wokalne.


Do Białegostoku dotarli uczestnicy finału 27. konkursu recytatorskiego "Kresy"

10.12.2018, 16:47

Przyjechali aby recytować polskie wiersze i nawiązać nowe znajomości.


31 najlepszych recytatorów z 12 krajów – konkurs "Kresy" w Białymstoku

3.12.2018, 13:46

31 najlepszych recytatorów z 12 krajów weźmie udział w finałach 27. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", które w dniach 10-15 grudnia odbędą się w Białymstoku - poinformowali w poniedziałek (3.12) organizatorzy na konferencji prasowej.


Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

6.12.2018, 18:35

Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Białymstoku działa od 27 lat. Ogromne doświadczenie, wiele kontaktów, inicjatyw i działań pomocowych umacniają więzi między mieszkającymi poza granicami Polski Polakami.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni


Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok