Radio Białystok | Wiadomości | Są pieniądze na rozbudowę infrastruktury kolejowego przejścia z Białorusią w Siemianówce

Są pieniądze na rozbudowę infrastruktury kolejowego przejścia z Białorusią w Siemianówce

18.12.2018, 17:21, akt. 18:35

Z UE i budżetu państwa będzie sfinansowana rozbudowa infrastruktury kolejowego przejścia granicznego z Białorusią w Siemianówce. Jest już zawarta umowa na dotację w tej sprawie.

pieniądze - fot. Monika Kalicka
pieniądze - fot. Monika Kalicka

Z UE z Programu Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020 ma pochodzić ponad 5,3 mln euro, z budżetu państwa 590 tys. euro - poinformował we wtorek (18.12) Podlaski Urząd Wojewódzki. Wartość prac budowlanych szacowana jest na ponad 5,6 mln euro.

Umowa w tej sprawie pomiędzy ministerstwem inwestycji i rozwoju, a wojewodą podlaskim, była zawarta z końcem listopada, we wtorek ukazały się w prasie ogłoszenia w tej sprawie.

Do końca stycznia 2019 r. w ramach realizacji projektu ma być zawarte porozumienie o współpracy z partnerem projektu - Państwowym Komitetem Ceł Republiki Białoruś w Mińsku, w drugiej połowie stycznia natomiast mają być ogłoszone przetargi na tę inwestycję: na prace budowlane oraz inżyniera kontraktu - poinformowała Sylwia Taha-Borowik z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Realizacja projektu zaczęła się w grudniu i potrwa trzy lata.

Jak informował wcześniej Podlaski Urząd Wojewódzki, przejście kolejowe w Siemianówce będzie rozbudowane w trybie pozakonkursowym, jako duża inwestycja przewidziana do dofinansowania z programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Ma to być kolejny etap rozbudowy tego przejścia, które pierwszą modernizację przeszło cztery lata temu, a ruch kolejowy w tym miejscu, przewóz towarów, zwiększa się.

W ogłoszeniu o podpisaniu umowy można przeczytać, że powstanie m.in. budynek administracyjny na potrzeby obsługi przejścia, lądowisko dla helikopterów, kładka obserwacyjna, będzie zamontowana waga kolejowa, urządzenia do kontroli cystern i wagonów, urządzenia do monitoringu torów i terenu przejścia.

Główny cel inwestycji to szybsza odprawa towarów, co jest ważne dla przedsiębiorców, zachęcanie ich do przewożenie jak największej ilości towarów koleją, a także monitoring przewożonych towarów. Wszystko ma też służyć rozwojowi pogranicza polsko-białoruskiego.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Przemyt blisko 150 tys. paczek papierosów na kolejowym przejściu granicznym w Siemianówce

28.06.2018, 13:48

Przemyt blisko 150 tys. paczek nielegalnych papierosów ukrytych w kontenerze w pociągu towarowym, udaremnili celnicy na przejściu granicznym z Białorusią w Siemianówce. Jak informuje KAS, to największy przemyt papierosów na tym przejściu.


W Siemianówce udaremniono przemyt ponad 40 tys. paczek papierosów

14.06.2018, 08:54

Przemyt ponad 40 tys. paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze KAS na polsko-białoruskim przejściu kolejowym w Siemianówce. Skarb państwa mógł stracić na kontrabandzie blisko milion złotych.


Od 1 lutego całodobowa obsługa celna na przejściu kolejowym w Siemianówce

15.01.2018, 12:16

Oddział celny na kolejowym przejściu granicznym z Białorusią w Siemianówce będzie od 1 lutego działał całodobowo - poinformowała w poniedziałek (15.01) Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku. Powodem jest m.in. wzrost ruchu towarowego na tym przejściu.


Ponad 60 mln zł będzie kosztować rozbudowa przejść w Kuźnicy i Siemianówce

7.01.2018, 15:56

Ponad 60 mln zł będzie kosztować rozbudowa przejść granicznych z Białorusią w Kuźnicy i Siemianówce. Pieniądze pochodzą z UE i budżetu państwa - poinformowała dyrektor wydziału infrastruktury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku Ewa Stachowicz.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok