Radio Białystok | Wiadomości | Abp Wojda: Orszak Trzech Króli to forma ewangelizacji, związana z głębokim przeżyciem duchowym

Abp Wojda: Orszak Trzech Króli to forma ewangelizacji, związana z głębokim przeżyciem duchowym

2.01.2019, 13:06, akt. 13:15

Orszak Trzech Króli to forma ewangelizacji, związana z głębokim przeżyciem duchowym - powiedział w środę (2.01) metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, który wspólnie z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim zaprosił białostoczan na Orszak Trzech Króli. Przejdzie on ulicami miasta 6 stycznia.

Orszak Trzech Króli w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Orszak Trzech Króli w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

"Odnowi oblicze ziemi"

Tegoroczne hasło marszu to "Odnowi oblicze ziemi", nawiązujące do nauczania św. Jana Pawła II. Orszak w Białymstoku odbędzie się po raz siódmy.

Metropolita białostocki mówił na konferencji prasowej w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej, że orszak to "piękna inicjatywa", wydarzenie o "bogatej treści religijnej, kulturowej". Podał, że według szacunkowych danych, w ubiegłym roku w białostockim orszaku wzięło udział około 25 tys. osób.

"To forma ewangelizacji"

Abp Wojda podkreślał, że z "religijnego, chrześcijańskiego" punktu widzenia orszak to forma ewangelizacji, bo w "praktyczny" sposób ukazuje wydarzenia Bożego Narodzenia opisane przez ewangelistów - pokłon oddany narodzonemu Jezusowi przez trzech mędrców, którzy przybyli ze Wschodu. "(...) nie tylko chcemy przybliżyć te wydarzenia jeszcze raz. Jest to swego rodzaju forma ewangelizacji i katechizacji. Oczywiście wiąże się to z głębokim przeżyciem duchowym" - mówił metropolita.

Abp Wojda powiedział, że liczny udział wiernych w orszaku świadczy o tym, że mieszkańcy mają "duchową potrzebę" uczestnictwa w tym wydarzeniu, organizatorzy orszaku (są nimi Archidiecezja Białostocka i miasto Białystok) chcą więc na nią odpowiedzieć.

Mówił, że np. w 2017 r. w orszaku brały licznie udział całe rodziny, dlatego wskazał, że to także forma "duchowego spędzania czasu razem", rozważań treści religijnych. "W ten sposób praktyczny chcemy właśnie ukazać to, co jest główną treścią tego przekazu, a więc narodzenie Jezusa Chrystusa, zbawiciela" - mówił metropolita białostocki. "Bardzo zachęcam mieszkańców Białegostoku, aby również i w tym roku licznie przybyli i dali w ten sposób świadectwo swojej wiary, bo to też jest świadectwo" - powiedział abp Wojda.

Wspólnie z abp Tadeuszem Wojdą do udziału w orszaku zapraszał mieszkańców prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Mówił, że "duchowy" wymiar orszaku jest najważniejszy, ale ma także wymiar materialny, który - jak mówił - ma nadzieję przełoży się na ten duchowy. Miasto włącza się w kwestie organizacyjne. "Jak widzimy, zainteresowanie orszakiem rośnie z roku na rok" - mówił prezydent. Wskazał, że rolą władz miasta jest służba mieszkańcom, dlatego wspiera organizację orszaku. W tym roku to kwota 65 tys. zł. "Zapraszamy mieszkańców Białegostoku" - mówił Truskolaski.

Orszak ruszy sprzed Pałacu Branickich 

Białostocki Orszak Trzech Króli rozpocznie się 6 stycznia o godz. 11.45 na dziedzińcu Pałacu Branickich. W siedmiu miejscach w centrum miasta odgrywane będą kolejne sceny orszakowego przedstawienia: "Początek", "Pasterze pod Giewontem", "Gospoda", "Dwór Heroda", "Walka Dobra ze Złem", "Brama Anielska", "Szopka". Po orszaku o godz. 14 w katedrze białostockiej będzie odprawiona msza św.

Dyrektor departamentu kultury, promocji i sportu w białostockim Urzędzie Miasta Edyta Mozyrska powiedziała, że uczestnicy orszaku dostaną korony, przygotowano też podręczne śpiewniki z kolędami. 3 stycznia, po południu, w Miejskim Domu Kultury zainteresowani mogą oglądać próby poszczególnych scen przedstawienia, które są przygotowywane na orszak. W przygotowania są zaangażowane szkoły, przedszkola, instytucje kultury, wspólnoty i organizacje kościelne. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Boże Narodzenie to nie zimowa legenda - metropolita białostocki podczas pasterki [wideo, zdjęcia]

25.12.2018, 10:10

O obronę Bożego Narodzenia przed tymi, którzy jego sens ograniczają tylko do tradycji lub prezentów, chcą je "spłycić i zamienić w jakąś zimową legendę" zaapelował w czasie pasterki katolicki metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda.


Orszaki Trzech Króli na ulicach podlaskich miast

6.01.2018, 05:30

W województwie podlaskim, w sobotę (06.01) ulicami m.in. Białegostoku, Łomży i Suwałk, Grajewa i Wasilkowa przeszły Orszaki Trzech Króli.


1,5 tys. osób zaangażowanych w Orszak Trzech Króli w Białymstoku

2.01.2018, 14:44

Po raz szósty ulicami Białegostoku w sobotę (6.01) przejdzie Orszak Trzech Króli, który składać się będzie z trzech grup: europejskiej, azjatyckiej i afrykańskiej. Organizatorzy spodziewają się 10 tys. osób, które wezmą udział w przemarszu 6 stycznia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: stock.adobe.com
UWAGA!
29.05.2020, 08:04, akt. 09:24

Uwaga na kleszcze w podlaskich lasach
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok