Radio Białystok | Wiadomości | Orszaki Trzech Króli na ulicach podlaskich miast

Orszaki Trzech Króli na ulicach podlaskich miast

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Iza Kosakowska

6.01.2018, 05:30, akt. 16:30

W województwie podlaskim, w sobotę (06.01) ulicami m.in. Białegostoku, Łomży i Suwałk, Grajewa i Wasilkowa przeszły Orszaki Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Orszak Trzech Króli w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Suwałk - relacja Izy Kosakowskiej

Orszak Trzech Króli w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego

Po raz szósty ulicami Białegostoku wyruszył Orszak Trzech Króli - relacja Dominiki Dębskiej

Orszak Trzech Króli w Białymstoku - relacja Dominiki Dębskiej

Ulicami podlaskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Bóg jest dla wszystkich. Wszyscy do stajenki"

Po raz szósty ulicami Białegostoku wyruszył Orszak Trzech Króli. Składał się z trzech grup: europejskiej, azjatyckiej i afrykańskiej, a tegoroczne hasło to: "Bóg jest dla wszystkich. Wszyscy do stajenki".


- Orszak Trzech Króli w szczególny sposób pokazuje przyjście mędrców ze Wschodu - mówi metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda.

W Białymstoku Orszak Trzech Króli rozpoczął się o 11:45 na Dziedzińcu Pałacu Branickich i przeszedł ulicami: Legionową, Skłodowskiej-Curie, przez Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów, ulicą Liniarskiego i Lipową na Rynek Kościuszki. O 14:00 w katedrze rozpoczęła się msza święta.

Orszak przeszedł ulicami Suwałk po raz 6.

Chcieli przypomnieć, że Jezus przyszedł na świat aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry czy światopoglądu. Mieszkańcy Suwałk już po raz 6. przeszli ulicami miasta (6.01) w barwnym Orszaku Trzech Króli. Tegoroczny pochód przebiegł pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich – wszyscy do stajenki”.

Orszak wyruszył o 13:00 spod suwalskiego Aquaparku. Pierwszym przystankiem na trasie pochodu był Suwalski Ośrodek Kultury. Na schodach budynku uczestniczy obejrzeli inscenizację kuszenia Ewy. Kolejne sceny to "Dwór Heroda”, przy kościele pw. Chrystusa Króla, i "Gospoda” na Placu Marii Konopnickiej. Tradycyjnie już, pod pomnikiem papieża Jana Pawła II odbyła się "Walka dobra ze złem”, a na koniec mieszkańcy miasta odwiedzili "Stajenkę” w Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie wszyscy wędrujący z Królami pokłonili się Jezusowi.

Głównym organizatorem tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Suwałkach była Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy wsparciu Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Przemarsz w Łomży

Orszak Trzech Króli w Łomży nawiązał do obchodzonego w 2018 roku jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich.

Grupy uczestników, zmierzające do symbolicznego Betlejem z trzech różnych parafii, napotykały na swojej drodze świętych związanych z miastem - patrona pierwszego kościoła - św. Wawrzyńca, jego budowniczego - św. Brunona z Kwerfurtu i mieszkającego tu przez kilka lat św. Andrzeja Bobolę.

Także w pokłonie Jezusowi, poza Kacprem, Melchiorem i Baltazarem uwzględniono twórcę miejskości Łomży - księcia Janusza I Starszego. Bp Tadeusz Bronakowski zwrócił uwagę na fakt, że historia Łomży od początków jej istnienia, jeszcze kilka wieków przed tym zanim stała się miastem, związana jest z religią i kościołem. Świadczyć o tym mogła także liczba uczestników orszaku, których było w tym roku około półtora tysiąca.

Orszak Trzech Króli w Nowych Piekutach

Orszak Trzech Króli przeszedł także w Nowych Piekutach. O 11:00 odbyła się tam msza święta w Kościele Parafialnym, a o 12:00 Orszak wyruszył spod kościoła.

| red: mag, ary, maj, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wolny poniedziałek - nie będzie lekcji w wielu szkołach, nieczynne będą niektóre instytucje

5.01.2018, 15:14

Nie będzie lekcji w wielu w szkołach, nieczynne będą niektóre instytucje. Tak będzie w najbliższy poniedziałek (08.01). Spowodowane to jest tym, że część pracowników odbierać będzie wolne za Święto Trzech Króli przypadające w sobotę (06.01).


Edyta Mozyrska i Tomasz Filipowicz

4.01.2018, 10:37

- W orszaku będzie można spotkać świętą rodzinę, królów, pastuszki, aniołki i diabełki - mówią organizatorzy białostockiego orszaku.


1,5 tys. osób zaangażowanych w Orszak Trzech Króli w Białymstoku

2.01.2018, 14:44

Po raz szósty ulicami Białegostoku w sobotę (6.01) przejdzie Orszak Trzech Króli, który składać się będzie z trzech grup: europejskiej, azjatyckiej i afrykańskiej. Organizatorzy spodziewają się 10 tys. osób, które wezmą udział w przemarszu 6 stycznia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: stock.adobe.com
UWAGA!
29.05.2020, 08:04, akt. 09:24

Uwaga na kleszcze w podlaskich lasach
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok