Radio Białystok | Wiadomości | Na 5 lat więzienia skazał białostocki sąd mężczyznę oskarżonego o handel ludźmi

Na 5 lat więzienia skazał białostocki sąd mężczyznę oskarżonego o handel ludźmi

11.01.2019, 16:41, akt. 16:54

Na 5 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Białymstoku mężczyznę oskarżonego o handel ludźmi. Zarzucono mu, że bezdomnej kobiecie obiecywał pracę w Wielkiej Brytanii, a w rzeczywistości okazało się, że chodzi o ślub z Pakistańczykiem.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Na 5 lat więzienia skazał białostocki sąd mężczyznę oskarżonego o handel ludźmi - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


5 lat więzienia i 40 tys. zł zadośćuczynienia

Pokrzywdzonej ma on też zapłacić 40 tys. zł w formie zadośćuczynienia – poinformował w piątek (11.01) białostocki sąd. Wyrok nie jest prawomocny.

Proces był w całości niejawny, łącznie z odczytaniem aktu oskarżenia. Taki wniosek złożyła prokuratura, a sąd go uwzględnił, uznając, że jawność procesu mogłaby naruszyć ważny interes osób pokrzywdzonych, których życia prywatnego sprawa dotyczyła.


Ofiarami bezdomne kobiety

Prokuratura zarzucała oskarżonemu mężczyźnie, że dopuścił się handlu ludźmi, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami w latach 2013-2014. Oprócz jednego przypadku popełnienia takiego przestępstwa zarzucono mu też dwa kolejne usiłowania, wobec dwóch innych kobiet. Według śledczych w każdym przypadku wykorzystywano przede wszystkim ich trudne położenie związane z bezdomnością i brakiem środków do życia.

Z ustaleń prokuratury wynika, że kobiety były wyszukiwane w białostockich noclegowniach. Jednej z tak poznanych kobiet oskarżony obiecał pracę w sklepie w Wielkiej Brytanii, pokrycie kosztów podróży i konkretne wynagrodzenie za trzy miesiące pracy. Gdy zgodziła się, kupił jej bilet autobusowy i w połowie listopada 2013 roku wysłał z Białegostoku za granicę.


Zamiast pracy, ślub z Pakistańczykiem

W Wielkiej Brytanii czekała na nią kobieta podająca się za siostrę tego mężczyzny. Zamiast do pracy, białostoczanka trafiła w ręce obywatela Pakistanu. Okazało się, że rzeczywistym celem wyjazdu był ślub z tym mężczyzną, co miało mu pomóc w legalizacji pobytu na Wyspach Brytyjskich.

Taki związek małżeński został zawarty w kwietniu 2014 r. w urzędzie stanu cywilnego w Londynie. Po ślubie kobieta nadal nie miała pracy, do tego nie mogła opuszczać mieszkania pod nieobecność Pakistańczyka, z czasem zaczął on wymuszać na niej współżycie.


Wypuszczono ją po roku

Na powrót pozwolono kobiecie dopiero w grudniu 2014 r. Musiała w tym celu wyrobić paszport tymczasowy. Pakistańczyk, z którym zawarła związek małżeński, kupił jej bilet do Polski i wręczył 600 funtów brytyjskich. W Polsce o sprawie od poszkodowanej dowiedziały się służby socjalne i zawiadomiły policję.

W śledztwie zarzuty postawiono też Pakistańczykowi, ale ten wątek został wyłączony, bo cudzoziemiec jest poszukiwany.

Oskarżony o handel ludźmi Polak odpowiadał też za dwa przypadki usiłowania popełnienia takich przestępstw. Według prokuratury latem 2013 r., przedstawiając się jako wolontariusz, nakłaniał bezdomną kobietę do wyjazdu do Niemiec. Miało chodzić o przekazanie innej osobie jej dowodu osobistego. Rok później kolejną kobietę, poznaną w miejscu wydawania posiłków bezdomnym, namawiał do wyjazdu na Wyspy Brytyjskie w celu zawarcia małżeństwa za pieniądze. Obie panie odmówiły. 

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Zmusił kobietę do ślubu z Pakistańczykiem – odpowie za handel ludźmi

16.10.2018, 07:10

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku we wtorek (16.10) rozpoczął się przy drzwiach zamkniętych proces mężczyzny oskarżonego o handel ludźmi. Miał on bezdomnej kobiecie obiecać pracę w handlu, a w rzeczywistości okazało się, że chodzi o ślub z Pakistańczykiem.


Kobieta z Białegostoku zmuszona do ślubu z Pakistańczykiem - będzie proces za handel ludźmi

23.08.2018, 12:02

Bezdomna kobieta trafiła z Białegostoku do Wielkiej Brytanii z obietnicą pracy w handlu. Okazało się, że chodzi o ślub z Pakistańczykiem. Do kraju udało jej się wrócić dopiero po roku. Mężczyzna, który ją wysłał za granicę, odpowie za handel ludźmi.


Sąd ogłosił wyrok ws. handlu ludźmi - na ławie oskarżonych ełczanie

21.02.2018, 07:37

Rok i cztery miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu - to wyrok, jaki otrzymali dwaj ełczanie Janusz F. i Adam S. za handel ludźmi.


Atrakcyjna praca za granicą może być przykrywką handlu ludźmi - twierdzą eksperci

24.03.2017, 20:13

Często kuszą atrakcyjnymi zarobkami i ciekawą ofertą pracy za granicą. W ten sposób oszuści wabią i wykorzystują ludzi do niewolniczej pracy czy też zmuszają kobiety do prostytucji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok