Radio Białystok | Wiadomości | W barokowym Pałacu Branickich powstała ścieżka historyczna

W barokowym Pałacu Branickich powstała ścieżka historyczna

11.01.2019, 19:42, akt. 20:01

Ścieżka historyczna - która prowadzi przez wnętrza Pałacu Branickich w Białymstoku i opowiada historię tego miejsca i rodu Branickich - powstała w ramach unijnego projektu "Spacer w przeszłość".

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
W barokowym Pałacu Branickich powstała ścieżka historyczna - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zabytkowy barokowy Pałac Branickich jest wizytówką miasta i regionu. Od kilkudziesięciu lat jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Uczelnia zakończyła właśnie realizację projektu "Spacer w przeszłość", w ramach którego odnowiono XVIII-wieczne rzeźby Herkulesów na pałacowym dziedzińcu, główną salę Aulę Magna, pałacową kaplicę, malowidła naścienne a także udostępniono zwiedzającym pałacowe piwnice. Utworzono ścieżkę historyczną, która prowadzi przez te wszystkie miejsca opowiadając o historii rodu Branickich, pałacu oraz Białegostoku.

To wizytówka miasta i regionu

"Zdajemy sobie sprawę, jaką perełką jest, jakim wyjątkowym miejscem jest ten pałac, jakim symbolem jest naszego miasta, naszego regionu" - powiedział w piątek (11.01) podczas podsumowania trzyletniego projektu rektor UMB prof. Adam Krętowski. Dodał, że pałac jest ogromnym dziedzictwem narodowym i uczelnia ma tego świadomość, dlatego - jak podkreślił - stara się "utrzymać ten pałac w rozkwicie".

Przypomniał, że trwa dyskusja czy pałac powinien być siedzibą uczelni. Podkreślił, że to pierwsi studenci tej uczelni odbudowywali zniszczony w trakcie II wojny światowej pałac, a kolejne władze uczelni dbały o jego stan. Mimo, iż pałac jest siedzibą uczelni, to jest otwarty dla turystów - codziennie zwiedzają go liczne wycieczki.


Można już zwiedzać podziemia Pałacu Branickich w Białymstoku


Odpowiedzialna za projekt dyrektorka Muzeum Historii Medycyny i Farmacji - które mieści się w dawnych pracowniach lekarskich Pałacu Branickich - Magdalena Grassmann powiedziała, że dzięki unijnym środkom udało się poddać renowacji "jedną z najważniejszych w Polsce rezydencji barokowych". W jej ocenie najważniejszą częścią projektu jest udostępnienie pałacowych piwnic - dotąd niedostępnych - zwiedzającym. Przypomniała, że pochodzą z XVII wieku - podczas prac udało się odkryć oryginalne tynki i ceglaną podłogę.

Dyrektorka dodała, że na dziedzińcu paradnym Pałacu Branickich przeprowadzone mają być prace archeologiczne. Zwróciła uwagę, że do utworzenia ścieżki historycznej wykorzystano nie tylko eksponaty i archiwa, ale też nowoczesne rozwiązania jak kioski multimedialne. Ścieżka kończy się w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.

2,9 mln zł na realizację projektu

Projekt "Spacer w przeszłość - konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego Pałacu Branickich w Białymstoku" był współfinansowany ze środków unijnych. Jego wartość to 2,9 mln zł, z czego blisko 2,5 mln. pochodziło z UE.

Początki założenia pałacowo-ogrodowego w Białymstoku sięgają XVI wieku. Największą świetność osiągnęło za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego w XVIII wieku. Białystok miał wtedy jeden z najpiękniejszych ogrodów barokowych w Polsce, a nawet w Europie. Od końca lat 90. XX wieku trwają - z przerwami - prace rewaloryzacyjne Ogrodu Branickich. Kilka lat temu miasto zakończyło rewaloryzację dziedzińca wstępnego, odtworzono fontanny, pawilon pod Orłem i ustawiono odnowione rzeźby w alejach.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowe rzeźby można oglądać w ogrodach Pałacu Branickich w Białymstoku

25.12.2018, 11:08

Warto wybrać się na zimowy spacer do ogrodów Pałacu Branickich i podziwiać 12 znaków zodiaku i 4 żywioły.


Portrety Branickich z Muzeum Podlaskiego przeszły renowację

16.12.2018, 16:47

Portrety fundatora Białegostoku Jana Klemensa Branickiego i jego małżonki Izabeli zakupione na aukcji przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, które poddano pracom konserwatorskim, można znowu oglądać w muzeum. Prace wykazały m.in. że obrazy pochodzą z XVIII wieku.


Można już zwiedzać podziemia Pałacu Branickich w Białymstoku [zdjęcia]

13.09.2018, 05:08

Czy piwnice Pałacu Branickich mogą być tym, czym zabytki starożytnego Rzymu dla turystów?

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok