Radio Białystok | Wiadomości | 3 podlaskie Parki Narodowe otrzymały dotacje z NFOŚiGW

3 podlaskie Parki Narodowe otrzymały dotacje z NFOŚiGW

autor: Aneta Gałaburda

15.01.2019, 14:12, akt. 14:31

Trzy podlaskie Parki Narodowe znalazły się wśród sześciu, które dostały dotacje na interwencyjne wykupy gruntów położonych w ich granicach, ale będących własnością prywatną. Chodzi o to, by pozyskać cenne przyrodniczo tereny i lepiej chronić unikatowe ekosystemy, zwłaszcza roślinne.

pieniądze - fot. Monika Kalicka
pieniądze - fot. Monika Kalicka

Wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymają: Biebrzański, Narwiański i Wigierski Park Narodowy. Kwota dotacji dla Biebrzańskiego PN wynosi ponad 640 tys. zł. Władze parku chcą wykupić powierzchnie, które znajdują się na obszarach Natura 2000: "Ostoja Biebrzańska”, "Dolina Biebrzy". Planowane do wykupu działki położone są w miejscu występowania 17 cennych gatunków ptaków.

Narwiański Park Narodowy dostał 25 tys. na wykup prawie 3,5 ha prywatnych gruntów o unikatowych walorach przyrodniczych. To m.in. "Narwiańskie Bagna” i "Bagienna Dolina Narwi”. Ponad 250 tysięcy trafi do Wigierskiego Parku Narodowego na ochronę walorów przyrodniczych i krajobrazowych. To dotacja na wykup działki o powierzchni ponad 3 ha. Ma to uniemożliwić  zabudowę tego gruntu oraz ochroni strefę brzegową rzeki Czarna Hańcza.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


140 tys. turystów odwiedziło w 2018 r. Wigierski Park Narodowy

12.01.2019, 16:42

W 2018 r. 140 tys. turystów odwiedziło Wigierski Park Narodowy. Główne atrakcje parku minionego roku to spływy Czarną Hańczą, wycieczki Wigierską Kolejką Wąskotorową, rejsy statkiem Tryton oraz zwiedzanie klasztoru pokamedulskiego.


Ochłodzenie i śnieg pomogą w inwentaryzacji żubrów w Puszczy Białowieskiej

3.01.2019, 14:52

Zapowiadane większe opady śniegu i spadki temperatury pomogą w dorocznej inwentaryzacji, największej w kraju, populacji żubrów w Puszczy Białowieskiej. Na razie bowiem zwierzęta bez problemu znajdują pokarm w lesie i wciąż niechętnie podchodzą do miejsc stałego zimowego dokarmiania.


Naukowcy za parkiem narodowym w całej Puszczy Białowieskiej, ale otwartym na ludzi

16.12.2018, 15:58

Objęcie parkiem narodowym całej polskiej części Puszczy Białowieskiej, ale tak by park był otwarty na ludzi i służył rozwojowi lokalnej społeczności postuluje grupa naukowców badających puszczę. Koncepcję wysłano do najwyższych władz w Polsce.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok