Radio Białystok | Wiadomości | 5 nowych karetek kupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

5 nowych karetek kupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

autor: Grzegorz Pilat

16.01.2019, 17:49, akt. 18:02

Pięć nowych ambulansów na potrzeby zespołów ratownictwa medycznego kupiła wojewódzka stacja pogotowia w Białymstoku. Kosztowały nieco ponad 2 mln zł i zastąpią najbardziej wysłużone karetki. W tym roku stacja planuje przetarg na dziesięć kolejnych pojazdów.

Fotolia.com
Fotolia.com

Nowe karetki trafią do WSPR w Białymstoku - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W  środę nowe ambulanse medyczne oficjalnie włączono do użytkowania. Trzy  zostaną w Białymstoku, dwa trafią do placówek (zakładów pomocy doraźnej)  w Sokółce i w Mońkach, gdzie Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku (WSPR) również ma swoje lokalizacje.

Nowe ambulanse mają automatyczne skrzynie biegów (jako pierwsze w  taborze białostockiej WSPR). Wyposażone zostaną w sprzęt medyczny  przeniesiony z tych pojazdów, które są wycofywane z użytkowania. Ich zakup stacja sfinansowała z własnego budżetu. Kosztowały łącznie 2,04  mln zł.

WSPR w Białymstoku ma 33 karetki działające w systemie Państwowego  Ratownictwa Medycznego i 9 ambulansów rezerwowych. Działa nie tylko w  stolicy woj. podlaskiego, ale również powiatów: białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, monieckiego, siemiatyckiego i sokólskiego. Obejmuje opieką w zakresie ratownictwa medycznego blisko 660 tys. mieszkańców województwa.

W 2018 r. zespoły ratownictwa medycznego WSPR wykonały na tym obszarze blisko 47 tys. interwencji (średnio 4 tys. w miesiącu), z czego najwięcej przypada na Białystok i otaczający go powiat. To około 2,6 tys. interwencji miesięcznie.

Zakup nowoczesnych ambulansów medycznych zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, pozwoli na poprawę jakości świadczonych usług zdrowotnych i wpłynie pozytywnie na komfort pracy zespołów

– podkreślił dyrektor WSPR  w Białymstoku Bogdan Kalicki.

W tym roku ma być ogłoszony przetarg na  zakup kolejnych dziesięciu nowych samochodów. Pozwoli to obniżyć średnią  wieku ambulansów i odtworzyć flotę karetek rezerwowych, potrzebnych na  wypadek awarii czy kolizji.

Oczywiście pomoc pacjentom niosą ludzie i ludzie są najważniejsi.  Ale bez odpowiedniego zaplecza technicznego, w tym szczególnie bez  doskonale działających, bezawaryjnych ambulansów, ta pomoc może nie  zostać udzielona w porę. Dlatego naszym naczelnym zadaniem jest  utrzymanie taboru samochodowego w jak najlepszej kondycji

– mówił Kalicki.

Decyzję o zakupie chwalą nowe władze samorządowe województwa (WSPR jest placówką samorządu). Wicemarszałek województwa Marek Olbryś gratulował dyrektorowi i pracownikom WSPR, że udało się wygospodarować własne pieniądze stacji na taką inwestycję.

Wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski zwracał uwagę, że różne instytucje w swoich zadaniach mają zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwu. Zwracał uwagę, że – z racji na wielkość obsługiwanego terenu i liczbę mieszkających tam osób – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku jest najważniejszą w regionie.

My reprezentujemy różne środowiska, ale działamy w ramach państwowego  systemu ratownictwa medycznego

– mówił Paszkowski.

Uroczystość przekazania ambulansów do użytku rozpoczęła się minutą  ciszy "w ramach solidarności z miastem Gdańsk" po zabójstwie prezydenta  Pawła Adamowicza.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki szpital dziecięcy ma nową karetkę od WOŚP

4.01.2019, 14:41

Wartą ponad pół miliona złotych specjalistyczną karetkę do transportu dzieci dostał w piątek od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny (UDSK) w Białymstoku. Dar przekazał osobiście szef WOŚP Jerzy Owsiak.


Nowe łóżka, mammograf i specjalistyczny sprzęt w białostockim szpitalu MSWiA

30.12.2018, 14:48

Wiele nowoczesnego sprzętu trafiło do szpitala MSWiA w Białymstoku.


Suwalskie pogotowie będzie miało dwa nowe ambulansy

17.12.2018, 07:31

Dwie nowe karetki za ponad 700 tys. zł kupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: unsplash.com
DZIEŃ BABCI
21.01.2021, 07:12, akt. 11:06

Dziś obchodzimy Dzień Babci
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok