Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie władze i służby apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas ferii

Podlaskie władze i służby apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas ferii

17.01.2019, 13:58, akt. 14:11

O bezpieczeństwo podczas ferii zaapelowali w czwartek (17.01) przedstawiciele władz woj. podlaskiego, służb i kuratorium oświaty na wspólnej konferencji prasowej w Białymstoku. W regionie ferie rozpocznie w poniedziałek (21.01) ponad 130 tys. dzieci i młodzieży.

Fotolia.com
Fotolia.com

Podlaskie władze i służby apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas ferii - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Akcja "Bezpieczne ferie 2019"

Dwutygodniowe ferie w Podlaskiem rozpoczną się w poniedziałek 21 stycznia. Do szkół uczniowie wrócą 4 lutego.

Wojewoda podlaski wspólnie z kuratorium oświaty, służbami i różnymi instytucjami rozpoczął akcję "Bezpieczne ferie 2019", która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas zimowego wypoczynku.

Jak mówił w czwartek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, ferie w regionie rozpocznie ponad 130 tys. uczniów, którzy – jak dodał – spędzą ten czas na zorganizowanych wyjazdach, ale też w domu z rówieśnikami. Dlatego – jak mówił – chodzi o to, "aby ten wypoczynek był jak najbezpieczniejszy". Dodał, że okres ferii dla dzieci i młodzieży jest okresem wypoczynku, ale jest to również okres wzmożonych prac różnych służb i instytucji.

Apel wojewody podlaskiego

Bohdan Paszkowski zaapelował do samorządów, opiekunów, prowadzących wypoczynek, aby zapewnili jak najlepsze i bezpieczne warunki odpoczynku. Apel skierował też do dzieci i młodzieży, aby "zawsze pamiętały, żeby w różnych ryzykownych sytuacjach nie działać w sposób nieodpowiedzialny".

Zastępczyni podlaskiej kurator oświaty Elżbieta Kamińska mówiła, że zadaniem kuratorium jest koordynowanie i monitorowanie zorganizowanych wypoczynków w czasie ferii. Kuratorium prowadzi też rejestrację takich miejsc. Elżbieta Kamińska dodała, że obecnie zostało zgłoszonych 200 takich wypoczynków, z czego zarejestrowano już 160 z nich. Zaapelowała, by korzystać tylko z tych wypoczynków, na które wydał zgodę kurator, bo – jak podkreśliła – te bez akceptacji kuratora odbywać się będą nielegalnie. Zapowiedziała też, że kuratorium skontroluje 20 proc. zarejestrowanych wypoczynków.

Podlaska policja przeprowadziła akcję edukacyjną dla dzieci

Podlaska policja jeszcze przed feriami przeprowadziła akcję edukacyjną dla dzieci, jak bezpiecznie spędzić ferie – powiedział na konferencji rzecznik podlaskiej policji nadinsp. Tomasz Krupa. Dodał, że rodziców informowano o możliwości zgłoszenia do kontroli autokaru, którym mają podróżować dzieci. W województwie wyznaczono 16 takich miejsc, gdzie można zgłosić autokar do kontroli.

Tomasz Krupa mówił też, że podczas ferii policjanci będą prowadzić kontrole, a także odwiedzać m.in. zamarznięte akweny wodne, gdzie bawią się dzieci i przestrzegać przed wchodzeniem na taki lód.

O rozwagę i niewchodzenie na takie powierzchnie apelował też dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Mirosław Markowski. Powiedział, że przy obecnych warunkach atmosferycznych pokrywa lodowa jest nieprzewidywalna i wejście na nią może zakończyć się nieszczęściem.

Kontrole obiektów, gdzie ma odbywać się zimowy wypoczynek, przeprowadzają strażacy. Jak mówił podczas czwartkowego spotkania zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku Piotr Pietraszko, dotychczas skontrolowano 18 takich obiektów, wydano 10 pozytywnych opinii.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ferie zimowe startują za tydzień. Warto je zaplanować już teraz

14.01.2019, 09:02

Suwalski Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej przygotowały wiele atrakcji.


Podlascy policjanci zachęcają do zgłaszania autobusów do kontroli

12.01.2019, 13:55

Bezpieczna podróż to sprawny technicznie pojazd - przekonują podlascy policjanci i zachęcają do zgłaszania autobusów do kontroli.


W Łomży dzieci będą mogły spędzić ferie na lodzie i w wodzie

6.01.2019, 13:09

Ferie na lodzie i w wodzie - pod takim hasłem zimowy wypoczynek organizuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


fot. Joanna Żemojda
BIAŁYSTOK
27.09.2021, 15:28, akt. 15:51

Nie żyje aktorka Ewa Kozłowska


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok