Radio Białystok | Wiadomości | 6 mln zł unijnego dofinansowania na kształcenie zawodowe młodzieży w Białymstoku

6 mln zł unijnego dofinansowania na kształcenie zawodowe młodzieży w Białymstoku

18.01.2019, 14:45, akt. 15:29

Dwie białostockie szkoły średnie otrzymały ponad 6 mln zł unijnego dofinansowania na kształcenie zawodowe oraz stworzenie nowych pracowni nauki zawodu, dostosowanych do potrzeb lokalnego rynku pracy. Szkolenia obejmą blisko pół tysiąca uczniów i 30 nauczycieli obu placówek.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

6 mln zł unijnego dofinansowania na kształcenie zawodowe młodzieży w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dwie szkoły dostaną 6 mln zł

W piątek (18.01) podpisane zostały stosowne umowy z samorządowymi władzami województwa podlaskiego. Dofinansowanie trafi do dwóch białostockich placówek: Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia, które działają przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego (ZDZ).

ZDZ skorzysta również z pieniędzy na stworzenie i unowocześnienie siedmiu pracowni nauki zawodu, a cały budynek przejdzie modernizację. Szkolenia, staże, zajęcia dodatkowe dla uczniów oraz studia podyplomowe dla nauczycieli potrwają - w zależności od szkoły - do sierpnia 2021 roku lub do grudnia 2022 roku; prace budowlane i modernizacyjne - od kwietnia 2019 do lipca 2020 roku.Pieniądze na kształcenie zawodowe młodzieżyMarszałek województw Artur Kosicki podkreślał, że przyznane pieniądze to realne wsparcie placówek oświatowych.


- Inwestujemy w białostocką oświatę (...), będziemy dążyli do tego, żeby szkolnictwo zawodowe rozwijało się w Białymstoku" - mówił marszałek Artur Kosicki po podpisaniu umów.


Prezes ZDZ w Białymstoku Zdzisław Wilczko zwrócił uwagę, że w przypadku tej placówki chodzi o projekt rozwoju edukacji w dziedzinie poligrafii. "Chcemy stworzyć nowoczesną bazę do kształcenia w kierunku technik poligrafii, mamy swoje obiekty i chcemy je wyposażyć w niezbędne urządzenia i maszyny. Jesteśmy miastem i województwem, gdzie firm poligraficznych jest bardzo dużo (...), które potrzebują fachowców, a tych na dziś nie ma" - mówił dziennikarzom.

Dyrektor białostockiego Zespołu Szkół Rolniczych CKP Wiesław Joszczyk mówił, że w projekcie tej placówki chodzi o podniesienie poziomu kształcenia zawodowego 330 uczniów i ponad 20 nauczycieli. 


- Dużo jest tu zajęć dodatkowych z branży weterynaryjnej, mechanizacji rolnictwa, ogrodnictwa, branży rolniczej" - mówi Wiesław Joszczyk. 


Chodzi też o współpracę ze szkołami wyższymi; wyraził nadzieję, że po tak wykształconych absolwentów będą chętniej sięgać lokalni pracodawcy.

Niedawno w ramach dofinansowania kształcenia zawodowego łącznie 17 mln zł unijnego dofinansowania władze samorządowe województwa przyznały Zespołowi Szkół Technicznych w Białymstoku. To jak dotąd największe dofinansowanie dla jednej placówki.

W tym wypadku chodzi o dwa projekty. Jeden obejmuje przebudowę i wyposażenie pracowni kształcenia praktycznego przy ul. Grunwaldzkiej. Otrzymał on ponad 11 mln zł dofinansowania. Drugi dotyczy różnych form szkoleń, staży i stypendiów dla uczniów oraz szkoleń dla nauczycieli. Dostał on 6 mln zł wsparcia z puli regionalnego programu operacyjnego województwa.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Dobry zawód - fajne życie" - spotkania mentoringowe w subregionie suwalskim

16.01.2019, 17:23

Każdego roku wybór szkoły to dla wielu uczniów i ich rodziców stres. W tym roku może być większy, bo w rekrutacji do szkół średnich spotkają się dwa roczniki: gimnazjaliści i ósmoklasiści.


Inwestycja w naukę zawodu – nowy kierunek w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Białymstoku

2.01.2019, 07:37

Absolwenci tego kierunku mogą liczyć na pracę i stypendia podczas nauki. W Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Białymstoku powstaje nowa klasa patronacka we współpracy ze spółką KAN.


Nowy sprzęt i dodatkowe zajęcia - trzy szkoły w gminie Sokółka dostały unijne dofinansowanie

26.12.2018, 09:20

Dodatkowe zajęcia z matematyki czy angielskiego, koła zainteresowań i nowy sprzęt. To wszystko będzie w Szkole Podstawowej w Starej Kamionce koło Sokółki.


"Praktyka - najlepszym nauczycielem" - przedsiębiorcy wsparli uczniów ZST w Białymstoku stypendiami

6.12.2018, 18:18

Kilkunastu podlaskich przedsiębiorców wsparło uczniów kształcących się w konkretnym zawodzie.


Zakończyła się budowa Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół Gastronomicznych w Białymstoku

17.10.2018, 08:29

Skorzystają z niego uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych w Białymstoku. Ponad 6 mln złotych kosztowały inwestycje dla Centrum Kształcenia Praktycznego. Całość projektu "Gastronomik Białystok. Przepis na sukces" wart jest prawie 10 mln zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok