Radio Białystok | Wiadomości | Sąd oddalił protest ws. wyboru wójta Nowych Piekut

Sąd oddalił protest ws. wyboru wójta Nowych Piekut

21.01.2019, 14:27, akt. 14:36

Sąd Okręgowy w Łomży oddalił w poniedziałek (21.01) protest dotyczący II tury wyborów wójta gminy Nowe Piekuty. Wieloletni wójt Marek Kaczyński wygrał je różnicą zaledwie 14 głosów.

Pio Si - stock.adobe.com
Pio Si - stock.adobe.com

 O unieważnienie wyniku wyborów i ponowne sprawdzenie kart do głosowania wnioskowała jego kontrkandydatka.

Wnioskodawczyni podnosiła m.in. kwestię uznawania ważności głosów, gdy znak "x" nie jest postawiony w kratce przy nazwisku kandydata. Twierdziła również, iż zdarzały się przypadki wydawania kart bez sprawdzania dokumentów tożsamości a liczenie głosów po zakończeniu głosowania odbywało się nie przez całą komisję.

Sąd po rozpoznaniu sprawy i przesłuchaniu świadków, m.in. członków komisji wyborczych, oddalił protest wyborczy - poinformował w poniedziałek prezes Sądu Okręgowego w Łomży sędzia Jan Leszczewski. Postanowienie jest nieprawomocne.

Walka o fotel wójta Nowych Piekut okazała się najbardziej wyrównanym pojedynkiem w II turze wyborów samorządowych w Podlaskiem. O zwycięstwie urzędującego wójta (KWW Marka Kaczyńskiego) nad Anną Żochowską (KWW Jedność i Samorządność) zdecydowało czternaście głosów. Kaczyński dostał 50,32 proc. poparcia, jego kontrkandydatka 49,68 proc.

Dwa tygodnie wcześniej do zwycięstwa w pierwszej turze Kaczyńskiemu zabrakło 23 głosów (dostał wtedy 48,46 proc. poparcia). To jeden z najbardziej doświadczonych samorządowców w regionie; niedawno obchodził 24-lecie na stanowisku wójta gminy Nowe Piekuty.

źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Sąd w Łomży rozpoczął rozpatrywanie protestu ws. wyboru wójta Nowych Piekut

18.12.2018, 14:46

Sąd Okręgowy w Łomży odroczył do 21. stycznia przyszłego roku rozpatrzenie protestu wyborczego z gminy Nowe Piekuty. 


Kandydatka na wójta gminy Nowe Piekuty chce ponownych wyborów

3.12.2018, 17:00

Głosy nieprawidłowo zakwalifikowane jako ważne, liczenie ich przez poszczególnych członków, a nie całą komisję, umożliwienie oddawania głosów bez pełnomocnictwa i wydawanie kart bez sprawdzenia dowodu tożsamości – to zarzuty zawarte w proteście wyborczym dotyczącym wyborów wójta gminy Nowe Piekuty.

Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok