Radio Białystok | Wiadomości | 40 mln zł pochłonie budowa Centrum Psychiatrii w Białymstoku

40 mln zł pochłonie budowa Centrum Psychiatrii w Białymstoku

23.01.2019, 14:24, akt. 14:40

Centrum Psychiatrii dla dzieci, młodzieży i dorosłych powstanie w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku – poinformowano w środę (23.01) na konferencji prasowej.

Konferencja poświęcona Centrum Psychiatrii, fot. Renata Reda
Konferencja poświęcona Centrum Psychiatrii, fot. Renata Reda

40 mln zł pochłonie budowa Centrum Psychiatrii w Białymstoku - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


23 mln zł wyłoży Ministerstwo Zdrowia

Rektor uczelni prof. Adam Krętowski wspólnie z marszałkiem województwa Arturem Kosickim poinformowali, że 23 mln zł z tej kwoty wyłoży Ministerstwo Zdrowia, które przysłało promesę w sprawie tych pieniędzy. 17 mln zł będzie pochodzić z UE z regionalnego programu operacyjnego województwa.

Umowa z urzędem marszałkowskim na dotację z programu ma być zawarta w ciągu maksymalnie dwóch najbliższych tygodni, w ciągu miesiąca ma być też zawarta umowa z Ministerstwem Zdrowia – poinformował rektor Adam Krętowski.

- Jest 100 proc. finansowania na tę nową inwestycję – dodał. Dziękował wszystkim zaangażowanym w tę sprawę.

Marszałek Artur Kosicki powiedział, że wsparcie budowy Centrum Psychiatrii to realizacja obietnic z programu wyborczego PiS w regionie, dziękował wszystkim, którzy o to zabiegali.

Obiecaliśmy w kampanii wyborczej, że priorytetem będzie dla nas psychiatria dziecięca w województwie podlaskim, psychiatria dziecięca z prawdziwego zdarzenia. Wiemy, że takie potrzeby są, wiemy, że są problemy, jeśli chodzi o kwestie zdrowia psychicznego naszej młodzieży, naszych dzieci, dlatego to wpisaliśmy w nasz program wyborczy

– mówił Artur Kosicki.

Wyjaśnił, że promesa ministerialna to 3 mln zł jako zabezpieczenie wkładu własnego do projektu unijnego z RPO i 20 mln zł dofinansowania budowy. Deklarował również pomoc w sprawie wsparcia etapu przejściowego w psychiatrii, zanim powstanie nowe centrum.

Centrum powstanie w sąsiedztwie szpitali klinicznych

Trwają prace projektowe i koncepcyjne w sprawie Centrum Psychiatrii. Powstanie ono w bezpośrednim sąsiedztwie obu szpitali klinicznych w Białymstoku. Docelowo ma mieć około 36 łóżek dla dzieci i młodzieży i około 40 łózek dla dorosłych. Władze uczelni liczą, że obiekt powstanie w najbliższych dwóch latach, do dwu i pół roku. Rektor zaznaczył, że to marzenie uczelni, by tak się stało.

W Podlaskiem nie ma – jak podkreślano – opieki psychiatrycznej z prawdziwego zdarzenia. Nie istnieje np. stacjonarny oddział psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, tacy pacjenci muszą być hospitalizowani poza województwem, problemów nie brakuje.

Dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof. Anna Wasilewska powiedziała, że zanim dojdzie do budowy Centrum, konieczne są rozwiązania przejściowe. Mówiła o powstaniu oddziału, gdzie na początek będzie około 20 łóżek. Przypomniała, że od stycznia NFZ zakontraktował w szpitalu dziecięcym poradnię psychiatryczną, jest zatrudniony jeden lekarz. Wskazała, że nie są wykluczone problemy z fachową kadrą (w regionie jest ośmiu psychiatrów dziecięcych), konieczne są też zespoły psychologów i terapeutów.

Rektor powiedział, że chciałby, aby oddział przejściowy ruszył jesienią 2019 r.

Kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dr hab. Napoleon Waszkiewicz powiedział, że problemy związane ze zdrowiem psychicznym w Podlaskiem są "duże", np. zaburzenia zachowania ma od kilku do nawet kilkudziesięciu procent osób. Problemami są też np. nadużywanie różnych substancji uzależniających, np. alkoholu wśród dzieci.

- Skądś te problemy się biorą, dlatego będzie potrzebny bardzo duży zespół terapeutyczny – mówił Waszkiewicz.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pacjenci WOPiTU w Łomży mają mieć lepsze warunki leczenia

22.01.2019, 16:58

Pacjenci Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży mają mieć lepsze warunki leczenia. Dodatkowo ma powstać w mieście - oczekiwany od wielu lat - Zakład Opiekuńczo Leczniczy, w którym znajdą opiekę osoby przewlekle chore. Obie placówki mieścić się będą w budynku po byłym szpitalu zakaźnym przy ul.Skłodowskiej.


Białostockie Centrum Onkologii ma poradnię psychologiczną

3.01.2019, 11:38

Pacjenci mogą już korzystać z poradni psychologicznej w Białostockim Centrum Onkologii. Placówka podpisała kontrakt z NFZ-tem do 2023 roku.  


Samobójstwa wśród dzieci - zdarzają się też w Podlaskiem

21.10.2018, 08:10

Co roku notuje się w Polsce ponad kilkaset samobójstw i prób samobójczych – wśród dzieci i młodzieży. Takie przypadki zdarzają się też w województwie podlaskim.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ, zubroffka.pl
KULTURA
16.01.2021, 18:03, akt. 18:14

Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok