Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku zakończył się proces w sprawie śmierci dziecka porażonego prądem

W Białymstoku zakończył się proces w sprawie śmierci dziecka porażonego prądem

24.01.2019, 12:39, akt. 12:46

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zakończył się w czwartek proces 65-letniego mężczyzny oskarżonego m.in. o nieumyślne spowodowanie śmierci 10-miesięcznego dziecka. Prokuratura domaga się roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata, obrona - uniewinnienia.

Fotolia.com
Fotolia.com

W Białymstoku zakończył się proces w sprawie śmierci dziecka porażonego prądem - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do tragicznego wypadku doszło w czerwcu 2017 r. Prąd poraził raczkujące dziecko w mieszkaniu, które wynajmowała jego rodzina. W przedpokoju dotknął, jak się okazało, niezabezpieczonych i pod napięciem przewodów elektrycznych dzwonka, który znajdował się nieco nad podłogą. W stanie bardzo ciężkim dziecko trafiło do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Zmarło dwa tygodnie później.

Instalacja elektryczna była wykonana nieprawidłowo

Według ustaleń prokuratury, opartych na opiniach biegłych, mieszkanie zostało wynajęte przez właściciela domu, mimo że instalacja elektryczna była wykonana nieprawidłowo, w złym stanie i wymagała pilnego remontu, bo w różnych częściach nieruchomości znajdowały się elementy stwarzające zagrożenie porażeniem prądem, m.in. gniazdka, które wypadały ze ścian.

Właściciel domu odpowiada nie tylko za niemyślne spowodowanie śmierci dziecka, ale też za nieumyślne narażenie kilku kolejnych osób na ciężkie obrażenia, a nawet utratę życia w związku ze stanem instalacji elektrycznej w domu. Oskarżony nie przyznaje się do zarzutów.

W czwartek przed Sądem Rejonowym w Białymstoku po przesłuchaniu biegłego w sprawie instalacji dzwonka elektrycznego sąd zakończył rozprawę. 

Strony wygłosiły mowy końcowe

Prokuratura domagała się roku więzienia z warunkowym zawieszeniem na dwa lata, zobowiązania do przeproszenia pokrzywdzonych i zadośćuczynienia w wysokości 15 tys. zł. Jak mówił prokurator Jerzy Kamiński, osoba odpowiedzialna za śmierć dziecka powinna ponieść "stosowną karę".

Mówił, że na oskarżonym mężczyźnie jako właścicielu spoczywała odpowiedzialność za mieszkanie, np. za przeprowadzenie remontów, a nie na osobie wynajmującej.

To nie jest tak, że jeśli dom został przyjęty do użytkowania, to na właścicielu nie ciąży obowiązek, żeby to mieszkanie było w należytym stanie, a w szczególności nie zagrażało innym osobom 

– podkreślał Kamiński.

Dodał, że kobieta wynajmująca mieszkanie zgłaszała problemy z instalacją elektryczną, a właściciel miał na to nie reagować, dlatego – w jego ocenie – mężczyzna jest odpowiedzialny za śmierć dziecka, a także za nieumyślne narażenie pozostałych osób.

Obrona domaga się uniewinnienia

W ocenie obrońcy Rafała Goździewskiego brakuje podstaw do zarzucenia oskarżonemu tych czynów, a także związku przyczynowego między śmiercią dziecka a zachowaniem oskarżonego.

Mówił, że mylnym jest wyobrażenie, że to na właścicielu lokalu spoczywa obowiązek zapewnienia, by np. instalacja elektryczna musiała być sprawna. Przytoczył podstawę prawną, według której to na najemcy lokalu spoczywa obowiązek napraw i utrzymania w dobrym stanie instalacji elektrycznej. Powołał się na przepisy kodeksu cywilnego, ustawy o ochronie praw lokatorów, gdzie jest mowa – jak przytoczył – "o nakładaniu obowiązku na najemcy lokalu, a nie na właścicielu budynku, właśnie w zakresie dokonywania drobnych nakładów w czasie trwania najmu".

Obrońca mówił też, że oskarżony nie miał świadomości, że ta instalacja działa źle, otrzymał dokument, że można użytkować to mieszkanie. Obrona podnosiła też, że w zeznaniach pokrzywdzonych jest wiele rozbieżności, m.in. kiedy dzwonek został wyrwany. Dlatego – jak mówił Goździewski – nie można winą za to obarczyć oskarżonego.

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku kończy się proces ws. śmierci dziecka po porażeniu prądem

29.11.2018, 16:16

Potrzebna jest dodatkowa opinia biegłego w sprawie instalacji dzwonka elektrycznego – uznał w czwartek Sąd Rejonowy w Białymstoku po przesłuchaniu ostatnich świadków w procesie oskarżonego m.in. o nieumyślne spowodowanie śmierci 10-miesięcznego dziecka 64-letniego właściciela domu.


Dziecko śmiertelnie porażone prądem – rozpoczął się proces właściciela domu

30.10.2018, 07:27

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku ruszył we wtorek (30.10) proces 64-letniego właściciela domu, oskarżonego m.in. o nieumyślne spowodowanie śmierci 10-miesięcznego dziecka. Chłopczyk został porażony prądem z niezabezpieczonych przewodów zasilających dzwonek elektryczny.


Nie zabezpieczył kabli elektrycznych i nieumyślnie spowodował śmierć dziecka - twierdzą śledczy

30.03.2018, 13:48

Przed sądem stanie 64-letni białostoczanin, który zdaniem śledczych nieumyślnie spowodował śmierć niemowlęcia. W mieszkaniu, które wynajmował rodzinie z dziećmi, nie zabezpieczył przewodów elektrycznych.


Prokuratura umorzyła postępowanie ws. matki, której dziecko zginęło porażone prądem

15.01.2018, 11:33

Matka nie odpowie za śmierć 10-miesięcznego syna porażonego prądem. Białostocka prokuratura umorzyła postępowanie w tej sprawie. Śledczy stawiają jednak zarzuty właścicielowi budynku, który odpowiada za wadliwą instalację elektryczną.


Białostocka prokuratura stawia zarzuty matce niemowlaka, który zmarł porażony prądem

17.07.2017, 13:48

Na razie prokuratorskie zarzuty usłyszała jedynie matka niemowlaka, jednak niewykluczone, że odpowiedzialnych za śmierć dziecka będzie więcej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka

Fotolia.com
WYPADEK
18.08.2019, 11:44, akt. 12:03

Wypadek koło Krynek - 4 osoby ranneźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok