Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura sprawdza czy kandydat na burmistrza Suchowoli szerzył mowę nienawiści

Prokuratura sprawdza czy kandydat na burmistrza Suchowoli szerzył mowę nienawiści

30.01.2019, 16:33, akt. 16:40

Prokuratura Rejonowa w Sokółce wszczęła śledztwo, w którym bada, czy doszło do szerzenia tzw. mowy nienawiści na profilu w mediach społecznościowych kandydata na burmistrza Suchowoli w jesiennych wyborach samorządowych. Chodzi o wpisy z 2016 roku.

Fotolia.com
Fotolia.com

Kandydat ostatecznie przegrał z urzędującym burmistrzem

Kandydat ostatecznie przegrał z urzędującym burmistrzem; nie został też radnym miejskim Suchowoli.

- Postępowanie prowadzone jest w sprawie, przeprowadzane są czynności dowodowe, na razie nikomu nie postawiono zarzutów - poinformował w środę (30.01) szef sokólskiej prokuratury Artur Kuberski. Nie wykluczył, że do oceny wpisów internetowych konieczne będzie powołanie biegłego.

O możliwości popełnienia przestępstwa szerzenia tzw. mowy nienawiści przez kandydata w wyborach samorządowych w Suchowoli, na początku października 2018 roku zawiadomiła prokuraturę Platforma Obywatelska; była to reakcja na publikacje lokalnych mediów.

"Wobec coraz bardziej powszechnej mowy nienawiści niezbędna jest właściwa reakcja prokuratury, aby nie dopuścić do eskalacji negatywnych emocji i wywołania wrażenia przyzwolenia na takie wypowiedzi, które mogą przerodzić się w przestępne czyny, tym bardziej w czasie samorządowej kampanii wyborczej" - napisano w zawiadomieniu, do którego załącznikiem było ok. 30 stron wydruków wpisów z portalu społecznościowego.

Postępowanie dotyczy "publicznego znieważenia"

Według informacji z zawiadomienia przesłanego przez prokuraturę o wszczęciu śledztwa, które w środę podlaska PO opublikowała w mediach społecznościowych, postępowanie dotyczy "publicznego znieważenia" w okresie od maja do września 2016 roku w Suchowoli członków partii politycznych i innych funkcjonariuszy publicznych "podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych".

Jak wynika z tego pisma sokólskiej prokuratury, chodzi o zamieszczenie w serwisie społecznościowym ich zdjęć opatrzonych wulgarnymi komentarzami oraz "innych zdjęć opatrzonych treściami znieważającymi wskazane tam osoby z powodu ich przynależności narodowej lub rasowej"; mowa jest też o publicznym znieważeniu "głowy obcego państwa".

Kiedy składane było zawiadomienie do prokuratury (pierwotnie trafiło do Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ, potem do Prokuratury Białystok-Południe, by - zgodnie z właściwością miejscową - ostatecznie do prokuratury w Sokółce), osoba której dotyczyło, była kandydatem PiS (na jej profilu w mediach społecznościowych wciąż są plakaty wyborcze z logo partii).

Następnego dnia rzeczniczka partii Beata Mazurek poinformowała, że PiS wycofało tę rekomendację, a sam kandydat - decyzją władz okręgowych Prawa i Sprawiedliwości - wykluczony z partii.

Kiedy sprawa wpisów została nagłośniona, sam kandydat w lokalnych mediach tłumaczył, że jego poglądy nie są radykalne, a jedynie "propatriotyczne". W wyborach wystartował, ale je przegrał.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Gmina Suchowola zapłaci właścicielowi dyskontu ćwierć miliona złotych - ten musi wykonać dojazd do sklepu

8.01.2019, 18:35

Gmina Suchowola musi zapłacić łącznie ponad ćwierć miliona złotych właścicielowi Biedronki, ten zobowiązany jest wyasfaltować drogę do dyskontu.


Kandydat PiS na burmistrza Suchowoli klął i groził – PO kieruje sprawę do prokuratury

2.10.2018, 12:25

Publikuje listę polityków, którzy powinni wisieć, obraża oponentów politycznych i nawołuje do przemocy. Do białostockiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące internetowych wpisów kandydata Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Suchowoli - Wiesława Bruzgi.


Wciąż trwa śledztwo ws. podejrzeń znieważenia starosty przez posła

24.08.2018, 12:25

Opinia biegłego językoznawcy ma pomóc prokuraturze w ustaleniu, czy doszło do znieważenia starosty sokólskiego Piotra Rećki przez podlaskiego posła Porozumienia Mieczysława Baszkę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok