Radio Białystok | Wiadomości | Liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej

Liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej

1.02.2019, 19:47, akt. 2.02.2019, 04:44

Pracownicy parku narodowego i puszczańskich nadleśnictw liczyli w czwartek i piątek żubry żyjące na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej.

Fotolia.com
Fotolia.com


Główny etap inwentaryzacji zwierząt

To główny etap dorocznej inwentaryzacji tych zwierząt. Po zsumowaniu wyników okaże się, czy konieczne będzie dodatkowe liczenie.

Doroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej przeprowadzane jest zawsze zimą. Pracownicy parku narodowego, leśnicy i naukowcy wykorzystują nie tylko to, że zwierzęta zbierają się wówczas w większe grupy, ale też pojedyncze sztuki mogą wytropić po śladach na śniegu.

Inwentaryzacje służą nie tylko policzeniu populacji w sztukach, ale też poznaniu jej kondycji i struktury, tzn. ile jest dorosłych samców i samic, cieląt urodzonych w minionym roku, oraz tzw. młodzieży (2-3-latków).

Liczenie przeprowadzone jednocześnie przez Białowieski Park Narodowy i nadleśnictwa poprzedził bieżący monitoring w terenie, by już wcześniej można było poznać lokalizację i skład tych grup. które zgromadziły się w miejscach stałego dokarmiania. W związku z - utrzymującą się przez dłuższy czas - ciepłą jesienią a potem bezśnieżnym praktycznie początkiem zimy, żubry jednak niezbyt chętnie tam się zbierały, bo mają w lesie żołędzie, które bardzo lubią.

W przyszłym tygodniu do BPN będą spływały dane z nadleśnictw, które również w wytypowanych miejscach przeprowadzały takie liczenie żubrów na swoim terenie.

Zobaczymy, na ile udało nam się policzyć przynajmniej większą część populacji

- powiedziała dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów BPN.

Zwróciła uwagę, że zwierzęta wciąż korzystają z tego, iż był rok nasienny żołędzi, a nie mają konkurencji do tego pokarmu - drastycznie zmniejszonej - populacji dzików w puszczy.

Te wszystkie żołędzie zostają dla żubrów i jeleni, więc żubry nie podchodzą do siana w miejscach dokarmiania, nie ma tam ich wcale lub pojawiają się nieregularnie

- dodała dr Daleszczyk. Zaznaczyła też, że ma to drugą, dobrą stronę, bo rzadziej niż w minionych latach, wychodzą na pola z oziminami.

Dlatego dopiero po zebraniu wszystkich danych okaże się, czy można je uznać za wiarygodne, czy może konieczne będzie dodatkowe liczenie, podobne do inwentaryzacji przeprowadzonej w tym tygodniu.

W ramach ubiegłorocznej inwentaryzacji doliczono się ponad 650 żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej.

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym. We wrześniu 2019 roku przypada 90. rocznica restytucji, czyli ocalenia żubra w Puszczy Białowieskiej. Obchody planowane są na cały rok.


źródło: PAP | red: rbon, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ochłodzenie i śnieg pomogą w inwentaryzacji żubrów w Puszczy Białowieskiej

3.01.2019, 14:52

Zapowiadane większe opady śniegu i spadki temperatury pomogą w dorocznej inwentaryzacji, największej w kraju, populacji żubrów w Puszczy Białowieskiej. Na razie bowiem zwierzęta bez problemu znajdują pokarm w lesie i wciąż niechętnie podchodzą do miejsc stałego zimowego dokarmiania.


Po długiej i ciepłej jesieni białowieskie żubry niechętnie wychodzą z lasu

19.12.2018, 07:16

Zwykle o tej porze roku wychodziły na pola i paśniki - teraz w większości wciąż żyją w lesie. Białowieskie żubry - w porównaniu z poprzednimi latami - znacznie zmieniły swoje zwyczaje.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH


fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok