Radio Białystok | Wiadomości | Wybrano stu białostoczan na stulecie odzyskania przez miasto niepodległości

Wybrano stu białostoczan na stulecie odzyskania przez miasto niepodległości

3.02.2019, 14:35, akt. 14:45

Stu białostoczan na stulecie odzyskania przez miasto niepodległości wybrała specjalna kapituła złożona z przedstawicieli różnych środowisk. Dziesięć osób spośród tej setki dodatkowo będzie wyróżniona honorowym tytułem w czasie głównych rocznicowych obchodów, przypadających 19 lutego.

Fotolia.com
Fotolia.com

Niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się 19 lutego 1919 roku

Choć Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, to niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się trzy miesiące później - 19 lutego 1919 roku. Wtedy - jak przypominają historycy - z miasta odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem ewakuującym się do Prus Wschodnich, a na ulicach pojawili pierwsi polscy żołnierze. Dlatego tę datę przyjmuje się za symboliczny dzień "odzyskania niepodległości" przez Białystok.

Obchody setnej rocznicy tych wydarzeń będą kilkudniowe. Główna uroczystość odbędzie się 19 lutego w południe przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum miasta. Wieczorem podczas uroczystego koncertu w Operze i Filharmonii Podlaskiej zostaną zaprezentowane nazwiska białostoczan stulecia.

Chodzi o osoby, które w latach 1919-2019, swoją postawą i dokonaniami miały największy wpływ na miasto i jego rozwój - poinformował magistrat. Nad listą nominowanych pracowała kapituła składająca się z historyków, pracowników naukowych białostockich uczelni, dziennikarzy, przedstawicieli świata kultury, sportu, środowiska organizacji pozarządowych, przedstawicieli kościoła katolickiego i prawosławnego oraz przedsiębiorców.

- Posiedzeniom towarzyszyła żywiołowa dyskusja, bo - jak się okazało - niełatwo wybrać "tylko" setkę. Białystok może poszczycić się znacznie większą liczbą osób zasłużonych, dzięki którym możemy być dumni z miasta - powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński, który przewodniczył pracom kapituły.

Ostatecznie na liście znalazły się osoby pochodzące z Białegostoku, które zapisały się w historii z racji dokonań w różnych dziedzinach (medycyna, sztuka, kultura, gospodarka, sport, polityka itp.). Są na niej również te, które podkreślały lub podkreślają swoje związki z miastem, pracowały lub pracują na rzecz miasta i mieszkańców, a ich działalność ma również znaczenie dla Polski, czy nawet świata.

Cała lista będzie znana 19 lutego

Cała lista będzie znana 19 lutego. Już wiadomo, że znaleźli się na niej m.in. patroni obecnego roku w mieście: prezydent Białegostoku w latach 1934-39 Seweryn Nowakowski, ostatni prezydenta RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i pierwszy prezes rady miasta z okresu międzywojennego Feliks Filipowicz.

Są na niej również m.in. Jakub Szapiro - dziennikarz, kontynuator myśli twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa, Mordechaj Tenenbaum – przywódca powstania w białostockim getcie w 1943 roku, arcybiskup Edward Kisiel – pierwszy biskup diecezji białostockiej czy zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, który był wcześniej ordynariuszem prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Dyrektor miejskiej Galerii im. Sleńdzińskich, historyk Jolanta Szczygieł-Rogowska zwróciła uwagę, że "głęboko ukryta" była pamięć o białostoczanach z okresu tuż po odzyskaniu niepodległości. "Nie pamiętaliśmy o nich przez wiele lat, teraz ta pamięć jest przywracana. Wkład tych osób w życie społeczne, kulturalne czy polityczne miasta, jest olbrzymi" - powiedziała PAP.

Zwróciła uwagę na nauczycieli, którzy w okresie międzywojennym odegrali ważną rolę w rozwoju polskiego szkolnictwa oraz na kobiety, zaangażowane nie tylko w oświatę, czy sprawy społeczne, ale też w miejską politykę. Wśród zasłużonych dla Białegostoku kobiet podała przykłady Jadwigi Klimkiewiczowej (jednej z pierwszych kobiet-radnych miasta po I wojnie światowej) czy Heleny Bohle-Szackiej - plastyczki i projektantki mody.

Dziesięć osób spośród stu wybranych, otrzyma honorowy tytuł "Białostoczanin 100-lecia”.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Test historyczny, wystawy, koncerty i specjalny znaczek – zbliża się 100. rocznica odzyskania przez Białystok niepodległości

24.01.2019, 14:51

Konkurs wiedzy o ostatnich stu latach w historii Białegostoku, okolicznościowe wystawy, promocje wydawnictw, koncert, specjalny znaczek wydany przez Pocztę Polską - tak będą wyglądać obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok.


Muzeum Podlaskie będzie w 2019 roku świętować 70-lecie powstania

17.01.2019, 19:25

Największa placówka muzealna w województwie podlaskim - Muzeum Podlaskie - będzie w tym roku świętować 70-lecie powstania. Zaplanowano specjalne weekendowe atrakcje w każdym z oddziałów muzeum, otwarcie nowych wystaw, konferencje, a główne uroczystości na październik.


W Białymstoku będzie marmurowa tablica upamiętniająca 100-lecie odzyskania niepodległości

17.12.2018, 15:28

W Białymstoku będzie tablica upamiętniająca 100-lecie odzyskania niepodległości. W poniedziałek (17.12) zgodzili się na to radni.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok