Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Podlaskie będzie w 2019 roku świętować 70-lecie powstania

Muzeum Podlaskie będzie w 2019 roku świętować 70-lecie powstania

17.01.2019, 19:25, akt. 19:32

Największa placówka muzealna w województwie podlaskim - Muzeum Podlaskie - będzie w tym roku świętować 70-lecie powstania. Zaplanowano specjalne weekendowe atrakcje w każdym z oddziałów muzeum, otwarcie nowych wystaw, konferencje, a główne uroczystości na październik.

Fotolia.com
Fotolia.com

Obecnie muzeum to siedem oddziałów

Muzeum Podlaskie w Białymstoku to instytucja podlegająca samorządowi województwa podlaskiego. Obecnie muzeum to siedem oddziałów: w Białymstoku, Tykocinie, Bielsku Podlaskim, Supraślu i Choroszczy. W jego zbiorach znajduje się blisko 100 tys. eksponatów, pamiątek związanych z historią regionu, a także tradycjami i zwyczajami społeczności zamieszkujących te tereny.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku zostało powołane w 1949 roku dekretem ówczesnego Ministerstwa Kultury i Sztuki najpierw jako muzeum regionalne, kilka lat później uzyskało rangę muzeum okręgowego. Było to pierwsze muzeum, które powstało w mieście. - Dziś to muzeum ma nie tylko wymiar wojewódzki, ale jest też ważne z perspektywy sąsiadujących z nami krajów - Litwy i Białorusi, jak również całej Europy - powiedział dyrektor Muzeum Podlaskiego, historyk Andrzej Lechowski.

Podsumowując 70 lat działalności muzeum mówił, że "przekłada się to na liczbę zbiorów, na doświadczenie, na wiedzę, na kadrę". "W tej perspektywie 70 lat widzę jak to się pięknie rozwija. Było trzeba aż 70 lat, żeby zbudować taką różnorodność tematyczną, co się odzwierciedla w zbiorach, w wystawach, w programie, który otacza te działania muzealne i w edukacji" - powiedział Lechowski.

Mówił, że muzeum zaczynało od kilku sal w Pałacu Branickich, następnie w Pałacyku Gościnnym, aż ostatecznie główna siedziba znalazła się w ratuszu (1958 rok). - Wtedy zaczęliśmy obrastać oddziałami, które są wyróżnikiem muzeum, dodają mu specyfiki i charakteru - dodał.

W kolejnych latach otwierano oddziały: w przekazanym muzeum pałacu w Choroszczy utworzono ekspozycję wnętrz, pracownia historyczna przekształciła się w Muzeum Historyczne, Muzeum w Tykocinie znalazło swą siedzibę w odbudowanej synagodze, w odrestaurowanym ratuszu w Bielsku Podlaskim, powstało Muzeum w Bielsku Podlaskim, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego - w zabytkowej willi w Białymstoku, w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu otwarto Muzeum Ikon, przez lata działało też Białostockie Muzeum Wsi (dziś to oddzielna instytucja Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej).

Andrzej Lechowski mówił, że muzeum składa się z takich niewielkich elementów, małych oddziałów - "monografii". 

Gdy jedziemy do Supraśla, mamy monografię ikony, gdy odwiedzamy Tykocin, to mamy monografię Żydów, Bielsk Podlaski to ręcznik obrzędowy, Choroszcz - to Braniccy, Muzeum Historyczne - historia Białegostoku, a Alfons Karny to monografia właśnie Karnego. To są perełki, to nie są molochy, opowiadają historię lokalnej społeczności, historię regionu

- dodał.

Każdy z oddziałów będzie organizował weekendowe atrakcje

I właśnie na tej historii poszczególnych miejsc, pokazaniu ich zbiorów, wystaw, działań edukacyjnych chce się skupić podczas obchodów muzeum. W ramach akcji "7 weekendów na 70 Muzeum Podlaskiego" przez cały rok w poszczególne miesiące każdy z oddziałów będzie organizował weekendowe atrakcje w swojej siedzibie.

Jako pierwsze swoje zbiory w najbliższy weekend (19-20 stycznia) zaprezentuje Muzeum Historyczne. Będą one związane z widowiskiem multimedialnym "+Wersal Północy+ wśród dźwięków i świateł", które swoją premierę miało w czwartek wieczorem. Oparte jest ono na stałej wystawie "Białystok – makieta barokowego miasta", która ma nową aranżację. Dzięki widowisku możemy poznać barokowy Białystok i jego mieszkańców.

Główne obchody muzeum planuje na październik. Wtedy też odbędzie się m.in. ogólnopolska konferencja muzealna współorganizowana przez Muzeum Podlaskie, Stowarzyszeniem Muzealników Polskich, Muzeum Wojska oraz resort kultury. Wśród innych działań zaplanowano na przełomie kwietnia i maja otwarcie wystawy "W kręgu Branickich".

Wśród planów na przyszłość Lechowski wymienił m.in. dalszy rozwój instytucji, budowę pracownik konserwacji zabytków oraz rozbudowę działu archeologii do Muzeum Archeologicznego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Muzeum Podlaskie obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia

13.01.2019, 10:38

To będzie rok jubileuszowy dla Muzeum Podlaskiego. Kończy ono 70 lat i jest jedną z największych placówek muzealnych w regionie.


Muzealnicy z Bielska chcą, by ręcznik obrzędowy trafił na listę UNESCO

30.12.2018, 09:44

Muzeum w Bielsku Podlaskim, pielęgnujące tradycję ręcznika obrzędowego, niegdyś pełniącego ważną rolę w życiu społeczności wiejskiej, chce, by trafił on na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.


Portrety Branickich z Muzeum Podlaskiego przeszły renowację

16.12.2018, 16:47

Portrety fundatora Białegostoku Jana Klemensa Branickiego i jego małżonki Izabeli zakupione na aukcji przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, które poddano pracom konserwatorskim, można znowu oglądać w muzeum. Prace wykazały m.in. że obrazy pochodzą z XVIII wieku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: stock.adobe.com
UWAGA!
29.05.2020, 08:04, akt. 09:24

Uwaga na kleszcze w podlaskich lasach
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok