Radio Białystok | Wiadomości | Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wycofuje swoją rezygnację ze stanowiska

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wycofuje swoją rezygnację ze stanowiska

7.02.2019, 10:50, akt. 14:35

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki (PiS) poinformował w czwartek (07.02) na konferencji prasowej w Białymstoku, że wycofuje złożoną dwa dni wcześniej rezygnację ze stanowiska. Przyznał, że rezygnacja związana była z nową sytuacją w regionalnym PiS oraz że chodziło o poddanie się weryfikacji i potwierdzenie poparcia politycznego.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda
Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wycofuje swoją rezygnację ze stanowiska - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pismo o cofnięciu rezygnacji wpłynęło do biura sejmiku

Pismo  o cofnięciu rezygnacji wpłynęło do biura sejmiku; według Kosickiego, takie oświadczenie woli wystarczy do wycofania się z wcześniej podjętej  decyzji.

Na zwołanej konferencji prasowej Kosicki poinformował, że składając rezygnację liczył na swoiste "wotum zaufania" od władz partii po zmianach w regionie. Przyznał, że chodziło o to, iż decyzją władz centralnych pełnomocnikiem PiS w Podlaskiem został poseł Dariusz Piontkowski, zastępując wieloletniego prezesa partii w regionie  Krzysztofa Jurgiela, któremu zakończyła się kadencja.

Uważałem i uważam nadal, że tylko zarząd województwa, który posiada  nie tylko mandat społeczny ale i mandat polityczny, jest w stanie  realizować program wyborczy, jest w stanie zmieniać województwo  podlaskie na lepsze 

- powiedział Kosicki. 

Podkreślił, że poddanie się takiej ocenie było dla niego "sprawą honoru". Pytany, czy jego reakcja  nie była jednak zbyt szybka i emocjonalna odparł, że "to są sprawy  honorowe". Jak zaznaczył, uznał, iż było to najlepsze wyjście z sytuacji.

Kosicki mówił, że po tym jak złożył rezygnację "odbył szereg spotkań", m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. - Pan prezes wsparł  mnie w tym, żebym w dalszym ciągu pełnił funkcję, razem z koleżankami i  kolegami z zarządu w tym składzie - dodał marszałek. Podkreślił, że  takie poparcie dostał też od Piontkowskiego oraz koalicjantów PiS w Porozumieniu Prawicy w regionie.

Piontkowski powiedział dziennikarzom, że "zarząd pracuje normalnie w  tym składzie, w którym został wybrany". - I zarząd pracuje dla dobra  województwa podlaskiego - dodał. Polityk powtórzył, że nie widzi żadnego powodu do zmian w zarządzie województwa. - Można spokojnie przeciąć te wszystkie dywagacje mówiące o tym, co się będzie dalej  działo w sejmiku - dodał poseł PiS.

Pismo Kosickiego z wnioskiem o cofnięcie rezygnacji z funkcji marszałek województwa wpłynęło w czwartek przed południem do biura sejmiku. Sprawa rezygnacji jest jednak w programie sesji zwołanej na 18 lutego.

Kosicki uważa, że w tej sytuacji do głosowania nie powinno dojść.

Trudno być sędzią we własnej sprawie. W związku z powyższym zapytałem o  to ekspertów, którzy na razie ustnie wypowiedzieli się, ale zostanie to  przelane na papier, że spokojnie mogę to oświadczenie woli wycofać

- powiedział marszałek. 

Zapowiedział, że takie ekspertyzy "zewnętrznych  ekspertów" zostaną zaprezentowane w przyszłym tygodniu.

Przewodniczący sejmiku Karol Pilecki powiedział, że potrzebna będzie opinia prawników dotycząca zaistniałej sytuacji związanej z oświadczeniami woli marszałka.

Chodzi o to, że jeśli punkt o rezygnacji marszałka ze stanowiska (co  pociąga za sobą rezygnację całego zarządu województwa) jest w programie  sesji, to nawet jeśli uchwała w tej sprawie nie zostanie podjęta lub  większość radnych w głosowaniu będzie przeciwko rezygnacji, to i tak z  końcem miesiąca formalnie rezygnacja wejdzie w życie i ruszy termin  3-miesięczny na powołanie nowego zarządu.

W sejmiku województwa podlaskiego nowej kadencji większość ma  Zjednoczona Prawica, dysponująca 16 na 30 mandatów. Pozostałych 14  przypadło radnym Koalicji Obywatelskiej i PSL. Nowy marszałek, a potem  zarząd powołany na jego wniosek, wybrany został w listopadzie ub.  roku.(PAP)

źródło: PAP | red: maj, mag

ZOBACZ TEŻ:


Artur Kosicki nadal będzie kierował Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego?

6.02.2019, 22:05

Marszałek Artur Kosicki będzie kontynuował swoją misję - powiedział Polskiemu Radiu Białystok przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.


Piontkowski: rezygnacja marszałka Podlasia to nowa sytuacja także od strony politycznej

5.02.2019, 14:55

To jest nowa sytuacja, także od strony politycznej i będzie prawdopodobnie wymagała wyboru nowego zarządu - tak decyzję Artura Kosickiego o rezygnacji ze stanowiska marszałka województwa podlaskiego ocenia pełnomocnik PiS w regionie, poseł Dariusz Piontkowski.


Marszałek Artur Kosicki złożył rezygnację ze stanowiska

5.02.2019, 10:00

Jak dowiedzieliśmy w biurze sejmiku województwa podlaskiego, we wtorek (5.02) o 10:37 wpłynęła tam rezygnacja Artura Kosickiego ze stanowiska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!Zakład karny w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
REGION
17.02.2020, 15:44, akt. 20:34

Coraz więcej skazanych pracuje

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok