Radio Białystok | Wiadomości | Sąd warunkowo umorzył postępowanie wobec nauczycielki oskarżonej o naruszenie nietykalności cielesnej uczennic

Sąd warunkowo umorzył postępowanie wobec nauczycielki oskarżonej o naruszenie nietykalności cielesnej uczennic

autor: Marta Nazarko

8.02.2019, 07:49, akt. 17:07

Białostocki sąd rejonowy warunkowo umorzył w piątek (08.02) postępowanie wobec nauczycielki podstawówki w Łapach, oskarżonej o naruszenie nietykalności cielesnej dwóch uczennic. Ma też ona zapłacić 500 zł świadczenia pieniężnego na cel społeczny. Wyrok nie jest prawomocny.

Fotolia.com
Fotolia.com

Były przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania

Sąd uznał, że do naruszenia nietykalności doszło, ale - biorąc pod uwagę  dotychczasową nienaganną pracę 50-letniej nauczycielki i bardzo dobre opinie o niej m.in. rodziców - ocenił, iż są przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania karnego na roczny okres próby.

Według aktu oskarżenia Prokuratury Rejonowej w Białymstoku w lutym 2018 roku nauczycielka najmłodszych klas podstawówki w Łapach miała  uderzyć dwie dziewczynki - uczennice klasy, której jest wychowawczynią -  po jednym razie dłonią w pośladki. Stało się to na szkolnym korytarzu, gdy wcześniej jedna z uczennic I klasy uderzyła drugą piórnikiem, a ta w  rewanżu kopnęła koleżankę w nogę.

Prokuratura uznała, że doszło do naruszenia przez osobę dorosłą nietykalności cielesnej obojga dzieci. Zajście nagłośniła matka jednej z  dziewczynek, która ostatecznie zawiadomiła policję, łapski magistrat i kuratorium. W procesie miała ona status oskarżycielki posiłkowej; wśród  dowodów w sprawie były nagrania jej rozmów z nauczycielką i dyrektorem  szkoły.

Oskarżona przez cały proces nie przyznała się do zarzutu

Sama oskarżona przez cały proces nie przyznała się do zarzutu. Twierdziła, że nie były to klapsy, lecz dotyk w okolicy biodra, w  żartach, żeby rozładować konflikt między dziewczynkami.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Alina Dryl podkreślała, że  najistotniejszymi dowodami w sprawie były zeznania dzieci: obu dziewczynek i siostry jednej z nich. Zwracała uwagę, że prawo do  nietykalności cielesnej należy do podstawowych praw człowieka. Przywoływała zapisy m.in. Konwencji o Prawach Dziecka i regulacje  związane z zakazem kar cielesnych.

Jak mówiła, odwołując się do przepisów, ale też np. definicji  przyjętych przez Komitet Praw Dziecka, kara cielesna lub fizyczna to  "użycie siły fizycznej w celu wywołania, nawet w niewielkim zakresie,  bólu lub dyskomfortu". - I w tym zakresie należy przyjąć, ze klaps  stanowi formę kary fizycznej - powiedziała w uzasadnieniu sędzia Dryl.

Przywołała orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 2012 roku,  który wskazał, że naruszeniem nietykalności cielesnej są już "wszelkie czynności oddziaływujące na ciało innej osoby, które nie są przez nią akceptowane".

Dlatego, biorąc pod uwagę dowody w sprawie, sąd uznał, że doszło do  naruszenia nietykalności cielesnej uczennic przez nauczycielkę.

Niewłaściwe, nieprawidłowe - mówiła o zachowaniu oskarżonej sędzia,  ale zaznaczyła, że były to zachowania "incydentalne i przypadkowe" w  karierze pedagogicznej nauczycielki. Przywoływała pozytywne opinie i  oceny pracy, w tym rodziców i kuratorium, przypominała, że komisja  dyscyplinarna, która badała sprawę, odmówiła wszczęcia postępowania.

Biorąc to pod uwagę, sąd uznał, że można zastosować w tej sprawie  warunkowe umorzenie postępowania karnego. Orzekł jednak przy tym 500 zł  świadczenia na cel społeczny, by - jak mówiła sędzia Dryl - "wskazać, że  te zachowania są nieprawidłowe, niepoprawne, w żaden sposób nie mogą  zyskać akceptacji"; obciążył też nauczycielkę kosztami procesu.

Oskarżona jest zawieszona w pełnieniu obowiązków służbowych

Oskarżona jest zawieszona w pełnieniu obowiązków służbowych.  Obowiązuje ono do zakończenia postępowania karnego. Na publikacji wyroku  jej nie było. Jej obrońca mec. Ewelina Blecharczyk nie wykluczyła  wniosku o pisemne uzasadnienie wyroku, by rozważyć ewentualną apelację,  choć przyznała, że warunkowe umorzenie postępowania było jednym z jej  wniosków z mowy końcowej.

Nie wiadomo, czy wyrok zaskarży oskarżycielka posiłkowa - matka  jednej z dziewczynek. Po publikacji wyroku mówiła dziennikarzom, że jest  z tego orzeczenia zadowolona, ale jej pełnomocnik nie wykluczał wniosku  o pisemne uzasadnienie wyroku, potrzebne do złożenia apelacji.

źródło: PAP | red: maj, mag

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się proces nauczycielki z Łap oskarżonej o naruszenie nietykalności uczennic

25.01.2019, 16:49

W Białymstoku zakończył się w piątek proces nauczycielki podstawówki w Łapach. Jest oskarżona o naruszenie nietykalności cielesnej dwóch uczennic. Twierdzi, że nie były to klapsy, lecz dotyk w żartach. Prokuratura domaga się kary ograniczenia wolności, obrona – uniewinnienia.


Proces nauczycielki oskarżonej o naruszenie nietykalności uczennic

16.11.2018, 15:46

Bardzo dobrą opinię wystawił dyrektor podstawówki w Łapach nauczycielce tej szkoły, oskarżonej przed sądem w Białymstoku o naruszenie nietykalności cielesnej dwóch 7-letnich uczennic. Kobieta jest zawieszona w obowiązkach do zakończenia sprawy.


Nauczycielka z Łap odpowie przed sądem za to, że miała wymierzyć klapsy uczennicom

25.09.2018, 17:14

Nauczycielka z Łap, która miała wymierzyć klapsy dwóm uczennicom, stanęła przed białostockim sądem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok