Radio Białystok | Wiadomości | Europejski Dzień Numeru 112

Europejski Dzień Numeru 112

autor: Marcin Gliński

11.02.2019, 13:17, akt. 13:22

W formie plakatów, komiksów czy inscenizacji teatralnych uczniowie podlaskich szkół promowali i popularyzowali idee numeru ratunkowego 112.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński

Numer 112 ratuje życie - rozstrzygnięcie konkursu - relacja Marcina Glińskiego

Czy białostoczanie wiedzą jak działa numer 112 - relacja Marcina Glińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Numer 112 ratuje życie


W poniedziałek (11.02), w europejskim dniu  tego numeru, w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku od wojewody podlaskiego odebrali nagrody.

Był to czwarty taki konkurs zorganizowany przez wojewodę, kuratorium oświaty w Białymstoku i Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach. Wzięło w nim udział ponad 680 uczestników z ponad 50 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego województwa podlaskiego.

Uczniowie szkół podstawowych przygotowali około 400 plakatów i 28 inscenizacji promujących numer 112 oraz właściwe zachowanie się w sytuacjach różnych zagrożeń. Uczniowie szkół ponadpodstawowych zaprezentowali natomiast w konkursie blisko 90 plakatów, banerów i komiksów.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział dziennikarzom, że o tym, jak ważny jest numer 112, świadczy hasło, które mu towarzyszy, czyli "Ratuje życie", takie jest też hasło rozstrzygniętego w poniedziałek konkursu.


- Jest to numer ogólnoeuropejski, ratunkowy, który pozwala wszystkim znajdującym się na terenie Unii Europejskiej uzyskać pomoc - podkreślał wojewoda. Dodał, że trwa proces koncentracji wszystkich służb wokół numeru 112, systematyczne przechodzenie na ten numer. 


- To po to, by jak najszybciej można było docierać z odpowiednią pomocą, ażeby ta pomoc mogła być jak najszybciej, jak najskuteczniej udzielona - mówił wojewoda Paszkowski.


Zaznaczył, że by tak się stało, przekazywana na numer 112 informacja musi być "dobra i szybka". Podkreślał, że aby tak było, konieczna jest edukacja o numerze 112. "Stąd też próba promowania tego numeru, stąd też i ten konkurs" - mówił wojewoda.


Bohdan Paszkowski podkreślił, że w wielu przypadkach to właśnie dzieci dzwonią na ten numer i potrafią dobrze i skutecznie przekazać informacje potrzebne do udzielenia pomocy w sytuacji zagrożenia, aby pomoc była udzielona.


Dzieci wiedzą jak się zachować dzwoniąc pod 112


Piotr Hryniewicki z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku oceniał, że dzieci mają sporą wiedzę na temat numeru alarmowego 112 i potrafią się zachować, kiedy tam dzwonią, często są też lepszymi informatorami niż dorośli. Ocenił, że dzieci mniej się denerwują, być może dlatego, że nie zdają sobie do końca sprawy ze skutków danego zagrożenia, a dorośli - zazwyczaj przytłoczeni taką świadomością - panikują lub są w szoku. 

- Dzieci zdecydowanie są tymi najbardziej spokojnymi, lepiej współpracującymi zgłaszającymi - dodał Hryniewicki. Przypomniał sytuację sprzed czterech lat, gdy zadzwoniła 10-letnia dziewczynka z informacją, że ktoś próbuje się włamać do jej domu. 

- Dziewczynka płakała, aczkolwiek potrafiła przekazać wszystkie potrzebne informacje. Policja zdążyła bardzo szybko przyjechać i do niczego złego nie doszło. Dziewczynka wykazała się odwagą i zdrowym rozsądkiem - dodał.


Liczba fałszywych zgłoszeń na numer 112  spadła w ostatnich latach o 10 proc. 


Centrum edukuje młodych zaprasza dzieci na zajęcia, a szkoły chętnie się zgłaszają. Pracownicy centrum chodzą do szkół, ale uczniowie przychodzą też do centrum, również studenci. Hryniewicki powiedział, że o tym, iż edukacja ogólna jest skuteczna, świadczy chociażby to, że o 10 proc. spadła w ostatnich latach liczba fałszywych zgłoszeń na numer 112. Np. miesięcznie do CPR w Białymstoku napływa około 40 tys. zgłoszeń o zagrożeniach.

Pierwszą nagrodę w kategorii szkół podstawowych za najlepszy plakat promujący numer 112 odebrał Maciej Dąbrowski ze szkoły podstawowej nr 50 w Białymstoku. Ideę numeru przedstawił w formie pociągu: numer 112 jest na lokomotywie, a pozostałe numery alarmowe - 999, 998, 997 - na wagonikach. Najlepszą inscenizację pt. "Śnieżka w opałach - nr 112 działa" przygotowały uczennice szkoły podstawowej w Jasionówce. W kategorii szkół ponadpodstawowych wygrał plakat z Technikum w Zespole Szkół nr 4 w Suwałkach, informujący o tym, by nie blokować numeru 112 bez powodu.


W Zaściankach koło Białegostoku trwa budowa podlaskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W grudniu 2018 r. położono kamień węgielny pod tę inwestycję. Jej koszt to 10 mln zł. Centrum ma być gotowe w połowie 2020 r. Obecnie mieści się w pomieszczeniach w Wojewódzkiej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. 

źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Podpisano umowę dot. rozbudowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku

27.09.2018, 15:41

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że w czwartek (27.09) podpisano umowę dotyczącą rozbudowy budynku na potrzeby Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które zostanie przeniesione do większej siedziby w podbiałostockich Zaściankach.


"Mój przyjaciel dzielnicowy - 112 nr alarmowy" - teledysk powstawał też w Radiu Białystok

9.07.2018, 14:50

Piosenka i teledysk mają promować m.in. numer alarmowy 112 jako jedyny numer służący do wzywania pomocy.


Numer 997 przekieruje nas na 112

2.07.2018, 07:54

Wybierając numer 997, nie dodzwonimy się już do dyżurnego policji, tylko do Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wakacje ze smakiemIncydenty podczas Marszu Równości w Białymstoku
MÓWI SIĘ
20.07.2019, 15:46, akt. 21.07.2019, 09:22

Incydenty podczas I Marszu Równości w Białymstoku

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok