Radio Białystok | Wiadomości | Surowe wyroki za oszustwa "na policjanta"

Surowe wyroki za oszustwa "na policjanta"

14.02.2019, 17:49, akt. 18:35

Od 5,5 do 3 lat więzienia - takie wyroki wydał w czwartek (14.02) białostocki sąd apelacyjny w procesie pięciu osób oskarżonych o przestępstwa popełniane metodą "na policjanta". Podając się za funkcjonariuszy i używając podrabianych dokumentów, dokonywały przeszukań u podejrzewanych o przestępstwa. Zabierały pieniądze i cenne przedmioty.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda

Sąd w Białymstoku utrzymał kary w procesie gangu oszustów podających się za policjantów - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jeden z oskarżonych rzeczywiście był policjantem w Ostrowi Mazowieckiej i miał dostęp do informacji o osobach, które mogą mieć związek z obrotem papierosami z przemytu i obrotem narkotykami. W grupie był też m.in. jego długoletni tajny współpracownik.

"Policjanci" pokazywali podrobiony nakaz przeszukania 

Przestępcy wchodzili do mieszkań, podając się za policjantów i pokazując domownikom podrobione dokumenty o przeszukaniu. Zwykle były to trzy osoby, ubrane w kamizelki z napisem "Policja", kominiarki, na rękach miały lateksowe rękawiczki. Żądały wydania przedmiotów wymienionych w postanowieniu o przeszukaniu. Najczęściej były to fałszywe pieniądze, papierosy bez polskich znaków akcyzy czy narkotyki. Po przeszukaniu wystawiały pokwitowania na zabierane przedmioty i pieniądze. "Policjanci" zabierali też telefony komórkowe i karty SIM.

Akt oskarżenia obejmował sześć takich przestępstw popełnionych od lutego do kwietnia 2014 roku m.in. w Sokółce i Ostrowi Mazowieckiej. Łączne straty poszkodowanych śledczy wycenili na ponad 54 tys. zł. Członków grupy prokuratura oskarżyła również o rozbój na mieszkańcu Ostrowi Mazowieckiej. Zabrali mu 61,5 tys. zł, obrączkę i dwa telefony.

Od 5,5 do 3 lat więzienia

Przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce zapadły w tej sprawie wyroki od 5,5 do 3 lat więzienia.

Apelacje złożyli obrońcy, którzy chcieli uniewinnienia, ewentualnie uchylenia wyroków i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania sądowi I instancji. Prokuratura wnioskowała o kary surowsze, bo od 7 do 4 lat więzienia.

Sąd odwoławczy w niektórych sprawach uwzględnił jedynie apelację prokuratury, ale wysokości kar nie zmienił. W uzasadnieniu wyroku przypomniał, że jeden z oskarżonych na początku przyznał się (chciał nawet dobrowolnego poddania się karze), uznał też za wiarygodne zeznania innego członka grupy, który w oddzielnym procesie został już prawomocnie skazany. Sąd przypomniał też, że wśród dowodów było kilka tomów zapisów rozmów nagranych w ramach podsłuchów, były też potwierdzenia fałszowania prokuratorskich postanowień na komputerze należącego do grupy policjanta.

Sąd uznał jednak, że kary od 5,5 do 3 lat więzienia trudno uznać za zbyt łagodne, co podnosiła w apelacji prokuratura. Wyrok jest prawomocny.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


3 lata więzienia dla kuriera oszustów metodą "na policjanta"

12.02.2019, 10:11

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał we wtorek (12.02) karę 3 lat więzienia dla młodego mężczyzny, za udział w oszustwach na kwotę ponad 500 tys. zł, dokonanych tzw. metodą na policjanta. Ma on też oddać pieniądze osobom pokrzywdzonym. Wyrok jest prawomocny.


Oszuści znów próbują okraść starsze osoby w Białymstoku

11.02.2019, 12:46

Policjanci ostrzegają, że tylko w ciągu paru godzin poniedziałku (11.02) do kilku seniorów w Białymstoku dzwoniła kobieta, która podawała się za córkę. Przekonywała, że miała wypadek samochodowy i potrzebuje pieniędzy.


Na karę więzienia w zawieszeniu skazał sejneński sąd byłego policjanta

22.11.2018, 17:46

Na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu skazał sejneński sąd miejscowego byłego już policjanta - za jazdę po pijanemu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok