Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet w Białymstoku będzie współpracował ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego

Uniwersytet w Białymstoku będzie współpracował ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego

autor: Marcin Mazewski

15.02.2019, 15:50, akt. 16:02

Wspólnych badań naukowych, projektów oraz wymiany doświadczeń - dotyczy podpisane w piątek (15.02) porozumienie między Uniwersytetem w Białymstoku a Służbą Kontrwywiadu Wojskowego.

Od lewej: Szef SKW Maciej Materka i Rektor UwB Robert Ciborowski - Fot. Marcin Mazewski
Od lewej: Szef SKW Maciej Materka i Rektor UwB Robert Ciborowski - Fot. Marcin Mazewski

UwB i SKW będą współpracowały

Porozumienie podpisał rektor UwB prof. Robert Ciborowski, a ze strony SKW jej szef Maciej Materka.

Jak informuje uczelnia, zgodnie z zawartymi w dokumencie  postanowieniami, współpraca obejmować będzie przede wszystkim wspólne  przedsięwzięcia, których głównym celem - jak podaje UwB - "będzie  podnoszenie wiedzy o możliwościach ochrony przed współczesnymi  zagrożeniami państwa polskiego". Chodzi przede wszystkim o wymianę  wiedzy i doświadczeń w zakresie prowadzenia działalności edukacyjnej,  ale też podnoszenia kwalifikacji zawodowych i naukowych kadry obu  instytucji.

Porozumienie przewiduje też m.in. możliwość prowadzenia przez  przedstawicieli SKW zajęć lub szkoleń na potrzeby UwB, organizację wspólnych warsztatów czy współdziałanie przy tworzeniu programów studiów. Instytucje będą też mogły świadczyć sobie wzajemną pomoc w  zakresie opracowywania publikacji naukowych i brać udział we wspólnych projektach naukowo-badawczych.

Jak mówił Materka, UwB jest ważną uczelnią w ważnym miejscu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Dodał, że to drugie porozumienie podpisane przez SKW z uczelnią cywilną; pierwsze podpisano z Uniwersytetem im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Mówił, że po szczycie NATO w 2016 roku polskie władze zdecydowały o rozwoju sił zbrojnych, dodatkowej obecności wojsk NATO i amerykańskich, a w ślad za tym - jak dodał - "musi rozwijać się Służba Kontrwywiadu Wojskowego, która odpowiada za bezpieczeństwo kontrwywiadowcze, ale i szeroko rozumiane bezpieczeństwo zarówno sił polskich jak i  sojuszniczych".

Zgodnie z decyzjami ministrów obrony narodowej służba musi się  rozwijać, musi być coraz bardziej nowoczesna, musi być sprawna i  opowiadać najnowszym wymaganiom, a przede wszystkim zagrożeniom. Bo to nie tylko kontrwywiad, ale to jakże dzisiaj popularne, ale i bardzo  ważne cyberbezpieczeństwo (...), a także zwiększanie potencjału ekonomicznego polskich sił zbrojnych

- mówił Maciej Materka. Stąd - jak dodał -  została podjęta decyzja o zawieraniu takich porozumień jak piątkowe z UwB.

Ciborowski mówił, że SKW to kolejna ważna instytucja państwowa, z  którą uczelnia podpisała umowę. Mówił, że dla uczelni podpisane w piątek porozumienie to z jednej strony dydaktyka, bo - jak podkreślił - UwB  prowadzi wiele kierunków, które są związane z wojskowością i z tym co robi kontrwywiad.

Dodał, że dzisiaj bezpieczeństwo to nie jest tylko kwestia samego wojska, ale to też kwestia informatyki, ekonomii czy prawa. Mówił, że UwB ma to u siebie na wysokim poziomie i - jak dodał - chętnie będzie dzielić się swoimi doświadczeniami prowadzenia zajęć czy kształcenia potencjalnych kandydatów do służb wojskowych. 

Z drugiej strony - jak mówił Ciborowski - chodzi o kwestie naukowe i badawcze.

Mam nadzieję, że (...) będziemy mogli uczestniczyć w szeregu  projektów, które pozwolą nam zwiększyć potencjał naukowy, przeprowadzić  szereg badań, z których później instytucje państwa mogą korzystać

- dodał prof. Robert Ciborowski.


źródło: PAP | red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Miłość to także proces chemiczny – przypominają naukowcy z UwB

14.02.2019, 19:07

Miłość to także proces chemiczny - przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Białymstoku. 


Senat Uniwersytetu w Białymstoku uhonorował pracowników za zasługi na rzecz placówki

30.01.2019, 14:33

Medale i tytuły wręczono w środę (30.01) podczas uroczystości która odbyła się na uczelni.


Fizyk z UwB wśród wybitnych naukowców nagrodzonych przez premiera

20.12.2018, 07:56

Doktor Krzysztof Szerenos, absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku - wśród wybitnych naukowców nagrodzonych przez premiera.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Ekiden


fot. Monika Kalicka
PRACA
21.05.2019, 06:43, akt. 10:23

Mikrofon szuka człowiekaPożar domu w Żywkowie, 20.05.2019, fot. Ryszard Minko
POŻAR
20.05.2019, 18:49, akt. 21.05.2019, 07:12

Pożar domu w Żywkowie niedaleko Zabłudowa [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok