Radio Białystok | Wiadomości | PZPN wszczął postępowanie wyjaśniające ws. Furmana i jego domniemanych słów do kapitana Jagiellonii

PZPN wszczął postępowanie wyjaśniające ws. Furmana i jego domniemanych słów do kapitana Jagiellonii

18.02.2019, 10:29, akt. 19.02.2019, 18:12

Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwości popełnienia przez piłkarza Wisły Płock Dominika Furmana przewinienia dyscyplinarnego - zachowania o charakterze ksenofobicznym wobec Tarasa Romanczuka z Jagiellonii Białystok.

Jagiellonia gra z Wisłą Płock, fot. Robert Bońkowski
Jagiellonia gra z Wisłą Płock, fot. Robert Bońkowski

Do incydentu miało dojść podczas sobotniego (16 lutego) meczu ekstraklasy, który Jagiellonia wygrała 1:0 po bramce Jakuba Wójcickiego (90+5).

"Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski, po zapoznaniu się ze sprawozdaniem sędziowskim i raportem delegata (...) oraz przeanalizowaniu oświadczeń zawodników, klubów oraz nagrań z meczu (...), wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwości popełnienia przez zawodnika Dominika Furmana przewinienia dyscyplinarnego, zachowania o charakterze ksenofobicznym wobec zawodnika Tarasa Romanczuka (...)" - poinformowano w komunikacie na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Jak dodano, zebrany w toku postępowania wyjaśniającego materiał dowodowy zostanie przekazany do Komisji Ligi Ekstraklasa S.A., która podejmie ostateczną decyzję.

Furman zaprzeczył w wydanym w niedzielę oświadczeniu, by użył wobec kapitana Jagiellonii Romanczuka, który ma ukraińskie pochodzenie, obraźliwych słów o charakterze nacjonalistycznym. 

Chciałem stanowczo i kategorycznie zaprzeczyć, by w trakcie całych zawodów z moich ust padły w stronę Tarasa Romanczuka cytowane po meczu przez przedstawicieli Jagiellonii obraźliwe słowa.

W trakcie spotkania nie brakowało ostrych spięć między piłkarzami obu zespołów, sędzia pokazał w sumie pięć żółtych kartek, m.in. Romanczukowi i Furmanowi. Kartka dla tego ostatniego wyklucza go z kolejnego meczu.

Do spięć doszło też po końcowym gwizdku. Romanczuk powiedział potem dziennikarzom, że Furman użył wobec niego określenia "banderowiec". Mówił, że ciężko mu było opanować swoje emocje, podkreślał, że to dla niego sprawa dotykająca historii rodziny. 

- Moja rodzina była zamordowana również przez +banderę+ i on mnie tak nazywa (...) To brak szacunku, myślę, że dziś ostatni raz podałem mu rękę - mówił Romanczuk, od prawie roku polski obywatel.

"Furman, dramacie. Taras nie jest żadnym banderowcem. Nie masz prawa tak mówić! Zrobię wszystko, żeby Cię ukarali" - napisał tuż po zakończeniu meczu w mediach społecznościowych kierownik drużyny Jagiellonii Arkadiusz Szczęsny.

źródło: PAP | red: mak, rbon

ZOBACZ TEŻ:


"Mocne, męskie słowa" czy mowa nienawiści na boisku? - felieton Jerzego Kułakowskiego

18.02.2019, 10:06

Podobno zawodnik Wisły Płock Dominik Furman obraził kapitana Jagiellonii Białystok Tarasa Romańczuka, nazywając go podobno "banderowcem" i "farbowanym lisem".


Policja ustala okoliczności incydentu, do którego miało dojść podczas meczu Jagiellonii Białystok z Wisłą Płock

17.02.2019, 11:25

Podlaska policja ustala okoliczności incydentu, do którego miało dojść podczas meczu Jagiellonii Białystok z Wisłą Płock.


Romanczuk po meczu: Nie podam już ręki Furmanowi

16.02.2019, 18:49

W piłkarskiej ekstraklasie Jagiellonia Białystok pokonała Wisłę Płock 1:0, po golu Jakuba Wójcickiego w ostatnich sekundach doliczonego czasu gry. W trakcie spotkania i po nim dochodziło do licznych spięć pomiędzy Tarasem Romanczukiem i Dominikiem Furmanem.


Jagiellonia wygrywa z Wisłą Płock - Wójcicki strzela w ostatniej minucie meczu

16.02.2019, 15:20

Jagiellonia Białystok pokonała Wisłę Płock 1:0 (0:0). Bramkę na wagę trzech punktów dla podopiecznych trenera Ireneusza Mamrota zdobył w piątej minucie doliczonego czasu gry drugiej połowy obrońca Jakub Wójcicki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wybory do Europarlamentu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok