Radio Białystok | Wiadomości | Wybrano 10 białostoczan stulecia niepodległości miasta

Wybrano 10 białostoczan stulecia niepodległości miasta

20.02.2019, 07:31, akt. 12:26

Tytułem "Człowiek stulecia" uhonorowano 10 białostoczan ważnych dla historii Białegostoku wybranych w stulecie odzyskania przez to miasto niepodległości. Nazwiska ogłoszono we wtorek (19.02) podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Wręczenie wyróżnień "Człowiek 100-lecia" w OiFP, fot. Sylwia Krassowska
Wręczenie wyróżnień "Człowiek 100-lecia" w OiFP, fot. Sylwia Krassowska

Wybrano 10 białostoczan stulecia niepodległości miasta - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dziesięciu białostoczan stulecia to ludzie żyjący, tworzący i pracujący na rzecz miasta przez ostatnie sto lat. Są to: Irena Białówna, Stanisław Bukowski, Tomasz Frankowski, Ryszard Kaczorowski, Mikołaj Kawelin, abp Edward Kisiel, Jerzy Maksymiuk, Seweryn Nowakowski, Jakub Szapiro i Mordechaj Tanenbaum. Wybrała ich specjalna kapituła złożona z przedstawicieli różnych środowisk.

Gala podczas której ogłoszono nazwiska dziesięciu białostoczan, uhonorowanych tytułem "Człowiek stulecia" była częścią wtorkowych głównych uroczystości trwających od kilku dni obchodów setnej rocznicy zakończenia niemieckiej okupacji Białegostoku - 19 lutego 1919 roku. Tego dnia z miasta odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem ewakuującym się do Prus Wschodnich, a na ulicach pojawili pierwsi polscy żołnierze. Dlatego tę datę przyjmuje się za symboliczny dzień "odzyskania niepodległości" przez Białystok.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, powiedział podczas gali, że chce oddać hołd zarówno dziesięciu wyróżnionym białostoczanom, jak też tym bezimiennym, którzy to miasto budowali. Przypomniał, że przedwojenny Białystok był miastem wielu wyznań, kultur i narodowości, ale wszyscy ci ludzie to miasto budowali i o nie walczyli.

Podziękował wszystkim, którzy wybrali Białystok na swoje miejsce do życia i pracy; życzył, aby nadal potrafili budować wspólnotę i byli dumni z tego miasta.

Osobiście nagrodę odebrał były piłkarz Jagiellonii Białystok Tomasz Frankowski. Powiedział, że jest zaskoczony tym wyróżnieniem: "coraz bardziej wciskałem się w fotel, jak widziałem osoby nominowane przede mną". Frankowski pogratulował i podziękował wszystkim nominowanym; podziękował też swoim najbliższym, którzy "mieli na niego największy wpływ". "Dbajmy więc o swoje rodziny, dbajmy o nasze miasto, dbajmy o Białystok" - podkreślił.

Pośmiertnie uhonorowano pierwszego metropolitę białostockiego abp. Edwarda Kisiela (1918-93). Nagrodę w jego imieniu odebrał obecny metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. 

Myślę, że w jego osobie możemy odnaleźć tych wszystkich kapłanów, którzy zarówno w czasach przed odzyskaniem niepodległości, jak i po odzyskaniu niepodległości starali się służyć temu miastu, temu społeczeństwu 

- powiedział abp Wojda.

W imieniu pozostałych osób nagrody odebrali członkowie rodzin, przyjaciele oraz przedstawiciele organizacji i instytucji je upamiętniających.

  • Irena Białówna (1900-82) była lekarzem-pediatrą przez kilkadziesiąt lat niosącą pomoc najmłodszym białostocczanom, m.in. organizatorką i prezesem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
  • Architekt Stanisław Bukowski (1904-79) był jednym z pierwszych powojennych konserwatorów zabytków oraz autorem pierwszego po II wojnie światowej planu przebudowy Białegostoku.
  • Ryszard Kaczorowski (1919-2010) to ostatni prezydent RP na uchodźstwie, białostoczanin, kory zawsze podkreślał swoje związki z miastem - zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.
  • Płk. Mikołaj Kawelin (1865-1944) był jednym ze współzałożycieli i prezesem Białostockiego Klubu Sportowego BKS "Jagiellonia".
  • Jerzy Maksymiuk to pochodzący z Białegostoku wybitny dyrygent, m.in. założyciel Polskiej Orkiestry Kameralnej.
  • Seweryn Nowakowski (1894-1943) był ostatnim przed wybuchem II wojny światowej prezydentem miasta w latach 1934-39.
  • Jakub Szapiro (1897-1941) był kontynuatorem myśli twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, założycielem Białostockiego Towarzystwa Esperantystów.
  • Mordechaj Tanenbaum (1916-43) był przywódcą powstania w białostockim getcie, które wybuchło 16 sierpnia 1943 roku.

źródło: PAP | red: maj, sk


ZOBACZ TEŻ:


Mapping z okazji 100-lecia odzyskania przez Białystok niepodległości

18.02.2019, 21:17

W przeddzień rocznicy 100-lecia odzyskania przez Białystok niepodległości można było obejrzeć specjalny mapping.


Mija 100 lat od odzyskania niepodległości przez Białystok

19.02.2019, 05:15

W Białymstoku odbyły się we wtorek (19.02) w południe główne oficjalne obchody stulecia odzyskania przez miasto niepodległości. Przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego składano wieńce, była defilada wojska i służb mundurowych. Odsłonięto też okolicznościową tablicę.


Specjalne wydarzenia kulturalne w stulecie odzyskania niepodległości przez Białystok

19.02.2019, 07:28

Torty, bułeczki drożdżowe i smakowanie biało-czerwonych wypieków, ale też wystawy, projekcje filmów i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Białystok niemal wszystkie placówki kultury przygotowały specjalne wydarzenia przypominające tę rocznicę mieszkańcom regionu.


Białostoczanie uczcili pamięć walczących o niepodległość miasta w 1919 roku

18.02.2019, 14:14

Białe i czerwone znicze zapłonęły na grobach żołnierzy na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11. Listopada.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok