Radio Białystok | Wiadomości | W sejneńskiej bazylice trwa remont zabytkowego ołtarza

W sejneńskiej bazylice trwa remont zabytkowego ołtarza

autor: Marcin Kapuściński

20.02.2019, 11:21, akt. 15:37

Odrestaurują główne obrazy, wymienią złocenia tabernakulum i uzupełnią brakujące elementy.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

W sejneńskiej bazylice trwa remont zabytkowego XVIII-wiecznego ołtarza głównego. Prace będą kosztowne, ale parafia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny może liczyć na dofinansowanie. Proboszcz Zbigniew Bzdak podkreśla, że po odrestaurowaniu bocznych ołtarzy, przyszedł czas na prezbiterium.


Pierwszy etap polega na zdjęciu warstwy farby i złoceń. Dużo jest pęknięć i zniszczeń. Mamy na ołtarzu dwa zabytkowe obrazy ze szkoły wileńskiej — Ukrzyżowanie Jezusa oraz Nawiedzenie Marki Bożej. Jest też pięknie złocone drewniane tabernakulum. Mam nadzieję, że wkrótce uda się nam zakończyć remont.


Obecnie ołtarz przykrywa duże płótno, na którym widnieje rekonstrukcja obrazów. Parafianie muszą się do tego widoku przyzwyczaić, bo prace będą nie tylko kosztowne, ale i czasochłonne.


Prowadzimy je dzięki wsparciu Funduszu Kościelnego, który jest w dyspozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ubiegłym roku otrzymaliśmy 100 tys. zł. Złożyliśmy też wniosek w tym roku i liczymy, że będzie pozytywnie rozpatrzony. Remont potrwa kilka lat, a jego koszt to ponad 400 tys. zł. Parafian nie stać na ten wydatek, dlatego szukamy dotacji.


W ubiegłych latach naprawiono dach i fundamenty, a także odnowiono fronton, który ma teraz historyczne kolory.

Bazylika Sejnach jest zbudowana w stylu baroku wileńskiego. Obok kościoła w Różanymstoku stanowi jedyny przykład tego typu świątyni na terenach obecnej Polski.

| red: mik, sk, ary

ZOBACZ TEŻ:


Bazylika w Sejnach będzie miała nową elewację

14.06.2018, 08:38

Sejneńska parafia otrzymała ćwierć miliona złotych na odnowienie zachodniej elewacji zabytkowej XVII-wiecznej bazyliki. Pieniądze pochodzą z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Modernizacja bazyliki w Sejnach

8.10.2016, 13:50

Zmienia się zabytkowa bazylika w Sejnach. Planowany jest powrót do wyglądu z czasów baroku. Inne niż dotychczas będą elewacja i dach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


fot. Monika Kalicka
PRACA
22.05.2019, 06:43, akt. 15:59

Mikrofon szuka człowieka


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok