Radio Białystok | Wiadomości | Dzień Języka Ojczystego – warto dbać o polszczyznę

Dzień Języka Ojczystego – warto dbać o polszczyznę

autor: Iza Serafin

21.02.2019, 07:14, akt. 07:32

W polszczyźnie coraz bardziej zaciera się granica między językiem potocznym a oficjalnym. Na to m.in. zwracają uwagę językoznawcy w przypadającym dziś Dniu Języka Ojczystego.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Po te kolokwializmy sięgają w sytuacjach oficjalnych nie tylko młodzi użytkownicy języka - mówi dr Konrad Szamryk z Uniwersytetu w Białymstoku.      

Powszechnym jest powiedzmy mówienie facet zamiast na przykład mężczyzna, gość. Właściwie mam wrażenie, że chyba już nikogo nie rażą takie słowa jak ściema, coraz częściej używają tych słów osoby występujące w telewizji i w ogóle nie czują, że te słowa nie pasują do tej sytuacji, że one są niestosowne, że właściwie w sytuacjach oficjalnych nie powinny się absolutnie pojawić - komentuje dr Konrad Szamryk.

Dr Konrad Szamryk zwraca też uwagę na nadużywanie tzw. "wypełniaczy", które nie mają żadnej treści, a jedynie zaśmiecają język.

Wiesz, no, naprawdę - to są te wszystkie wyrażenia, które opóźniają naszą wypowiedź, w związku z tym mamy więcej czasu na pomyślenie. Jeśli jest ich kilka i są one zróżnicowane to wcale nie psują naszej wypowiedzi jakoś mocno - dodaje dr Konrad Szamryk.

Obchodzony dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę na potrzebę ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - ilu polskich słów używamy przeciętnie?

21.02.2018, 15:26

Choć ojczysty, czasem brzmi całkiem obco. W języku wciąż pojawiają się nowe wyrazy. Jedne okazują się tylko chwilową modą, inne zostają na dłużej. W środę (21.02) przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.


Polacy mają problem z uczeniem się języka ojczystego na Białorusi

15.10.2017, 14:37

Język polski jest eliminowany z polskich szkół na Białorusi. Zwracali na to uwagę nauczyciele i rodzice polskich dzieci podczas VI Forum Oświaty Polskiej w Grodnie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wybory do Europarlamentu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok