Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni upamiętnili Jana Olszewskiego i Pawła Adamowicza

Białostoccy radni upamiętnili Jana Olszewskiego i Pawła Adamowicza

autor: Edyta Wołosik

25.02.2019, 10:47, akt. 10:56

Stanowiska upamiętniające Jana Olszewskiego i Pawła Adamowicza przyjęli w poniedziałek (25.02) białostoccy radni. Nie obyło się jednak bez dyskusji i wątpliwości. A dotyczyła ona zapisów w sprawie byłego prezydenta Gdańska.

Tabliczka Rady Miasta Białegostoku - Fot. Katarzyna Cichoń
Tabliczka Rady Miasta Białegostoku - Fot. Katarzyna Cichoń

Wątpliwości nie było w przypadku zmarłego niedawno byłego premiera Jana Olszewskiego. W stanowisku czytamy m.in.: "człowiek honoru, uczciwy, pełny godności, zapisał się w historii jako wielki patriota; z uwagi na jego zasługi Rada Miasta Białystok oddaje Mu należny hołd". Zarówno pomysłodawcy upamiętnienia, czyli radni PiS-u, ale też radni Koalicji Obywatelskiej nie mieli wątpliwości. 26 osób było "za", jedna się wstrzymała, a jedna nie oddała głosu. Radny Marcin Moskwa z Koalicji Obywatelskiej mówił m.in. "to życiorys wielkiego Polaka, wielkiego człowieka".

Dłuższa dyskusja była natomiast w przypadku stanowiska dotyczącego zamordowanego prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza. To z kolei inicjatywa radnych Koalicji Obywatelskiej, przyjęta jej 16 głosami. 10 osób było przeciw, a dwie nie oddały głosu. Przeciw zagłosowali radni PiS. Jak mówił radny Paweł Myszkowski: "przyjmijmy stanowisko, w ten sposób upamiętnijmy, ale nie deklarujmy w nim, że nadamy honorowe obywatelstwo miasta Białegostoku". A właśnie m.in. taki zapis w tym stanowisku się pojawił.  

A oprócz niego,w stanowisku są też m.in. takie słowa: "Rada Miasta Białystok oddaje hołd temu wybitnemu samorządowcowi, który swoim życiem udowodnił, czym jest oddanie i poświęcenie dla spraw publicznych. Paweł Adamowicz był człowiekiem wolności i solidarności".

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy radni PiS za honorowym obywatelstwem miasta dla abp. Jakuba, przeciw honorowaniu Adamowicza

24.02.2019, 15:09

Białostoccy radni PiS poprą w głosowaniu nadanie tytułu honorowego obywatela miasta prawosławnemu ordynariuszowi diecezji białostocko-gdańskiej abp. Jakubowi, są natomiast przeciwni honorowaniu tym tytułem tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.


"Życie publiczne bez mowy nienawiści?" – debata w Białymstoku

20.02.2019, 14:29

Debatę z udziałem przedstawicieli różnych środowisk i prezentujących różne poglądy o mowie nienawiści w życiu publicznym organizują 28 lutego władze Białegostoku. Jak mówi prezydent miasta Tadeusz Truskolaski, ma to być odpowiedź na szerzącą się mowę nienawiści.


Czy z zabójstwa prezydenta Gdańska ktoś wyciągnie wnioski? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

21.01.2019, 12:33

Barbara Kudrycka, eurodeputowana z naszego regionu z Platformy Obywatelskiej, powiedziała w końcu ubiegłego tygodnia na forum Parlamentu Europejskiego, że zamordowany prezydent Gdańska stał się "ofiarą zinstytucjonalizowanej nienawiści, z jaką mamy do czynienia w Polsce od trzech lat". No i zrobił się szum.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok