Radio Białystok | Wiadomości | XX Dni Kultury Kresowej w Białymstoku

XX Dni Kultury Kresowej w Białymstoku

2.03.2019, 05:36, akt. 3.03.2019, 08:29

Wielki Jarmark Kaziukowy, koncerty zespołów folklorystycznych z Litwy i Białorusi, promocje książek o Kresach, sympozjum popularno-naukowe znalazły się w programie tegorocznych XX Dni Kultury Kresowej w Białymstoku.

XX Dni Kultury Kresowej w Białymstoku - koncert inauguracyjny, fot. Źmicier Kościn
XX Dni Kultury Kresowej w Białymstoku - koncert inauguracyjny, fot. Źmicier Kościn

Koncert inaugurujący XX Dni Kultury Kresowej w Białymstoku - relacja Źmiciera Kościna

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Imprezę zainauguruje w sobotę (2.03) wieczorem koncert zespołów Grodzieńskie Słowiki z Białorusi oraz tańca ludowego Perła z Litwy. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna Rafał Cierniak wyjaśnił, że na koncert rozpoczynający Dni Kultury Kresowej w Białymstoku zawsze zapraszane są grupy znane w środowiskach polskich.

Tradycyjnie już głównym wydarzeniem imprezy jest jarmark Kaziuki, nawiązujący do tradycyjnego wileńskiego jarmarku związanego z imieninami patrona diecezji wileńskiej, św. Kazimierza Jagiellończyka, które wypadają 4 marca. W Białymstoku odbywać się on będzie na placu przed Teatrem Dramatycznym, gdzie swoje wyroby będzie prezentować 140 wytwórców z Polski, Litwy i Białorusi. Nie zabraknie wileńskich palm wielkanocnych, pisanek ani przysmaków kuchni regionalnej.

Krystyna Sobolewska z Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, mówiła, że na samym początku białostocka edycja Kaziuków to było tylko kilka stoisk przyciągających głównie Kresowiaków. Dodała, że dziś jarmark znacznie się rozbudował, ale - jak podkreśliła - zachowuje klimat wileńskiego wzoru. Można tu kupić m.in. tradycyjne wileńskie palmy wielkanocne, które wyplata się z 50 gatunków suchych polnych, leśnych i ogrodowych kwiatów. Na jarmarku są też różnorodne pisanki i wyroby drewniane.

W kolejne dni zaplanowano m.in. promocję książki "Wracając do Wilna" Tadeusza Tomaszewicza, który przedstawia losy dawnych wilnian. Muzeum Wojska w Białymstoku zaprosi na sympozjum popularno-naukowe "Kresowe historie", podczas którego przybliżone zostaną biografie Kresowiaków. 

Dni Kultury Kresowej zakończą się 19 marca "Dniem Imienin Marszałka", czyli uroczystościami w dniu imienin Józefa Piłsudskiego. Odbędzie się msza św., rozstrzygnięty zostanie też konkurs plastyczny.

Dni Kultury Kresowej organizuje Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna (TPGiW) oraz Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny. Impreza ma przybliżać i popularyzować kulturę polską z obszaru Kresów, zapraszani są na nią artyści z Litwy i Białorusi, a także osoby zaangażowane w promocję Kresów w Polsce. 

źródło: PAP | red: mak, rbon, wsz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok: Grand Prix 27. recytatorskich "Kresów" dla Polaka z Bułgarii

16.12.2018, 07:43

Vincent Harold Tomasz Marchewka z Bułgarii zdobył nagrodę Grand Prix 27. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", który w sobotę (15.12) zakończył się koncertem galowym w Białymstoku.


Wigilia kresowa w Operze i Filharmonii Podlaskiej

12.12.2018, 19:11

Była to okazja wspólnie zaśpiewać kolędy i podzielić się opłatkiem. Na tradycyjnej wigilii spotkali się uczestnicy 27. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy Kresy 2017 i przedstawiciele szkół z projektu "Razem dla Edukacji"


"Kresowy Ogród" przed Teatrem Dramatycznym - w Białymstoku można kupić ciekawe rośliny

8.09.2018, 07:27

Można kupić ciekawe rośliny, ale też posłuchać porad działkowców. Na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku w sobotę (08.08) i niedzielę (09.09) trwał będzie jarmark ogrodniczy "Kresowy Ogród".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok