Radio Białystok | Wiadomości | PO zaczyna prace nad miejskim programem in vitro

PO zaczyna prace nad miejskim programem in vitro

11.03.2019, 14:26, akt. 14:54

PO rozpoczęła prace nad stworzeniem w Białymstoku miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro; ma być gotowy w ciągu kilku tygodni, a ruszyć od 2020 r. - poinformowano w poniedziałek (11.03) na konferencji prasowej w Białymstoku.

PO zaczyna prace nad miejskim programem in vitro, źródło: PodlaskiePO
PO zaczyna prace nad miejskim programem in vitro, źródło: PodlaskiePO

Intencją naszą jest, aby od stycznia przyszłego roku wsparcie samorządowe dla in vitro w Białymstoku było już realizowane z nowego budżetu miasta - powiedział szef PO w regionie poseł Robert Tyszkiewicz.


Program ma opracować prof. Sławomir Wołczyński, znany i ceniony specjalista w dziedzinie in vitro, autor takich programów dla innych miast, do którego Robert Tyszkiewicz zwrócił się w tej sprawie. Zapowiedziano szerokie konsultacje programu.
Apeluję do wszystkich ponad podziałami politycznymi, partyjnymi, pomóżmy mieszkańcom Białegostoku, którzy zmagają się z problemem niepłodności, pomóżmy także placówkom medycznym w Białymstoku, które świadczą na najwyższym możliwym poziomie tego typu działalność, aby in vitro w Białymstoku mogło się rozwijać - mówił Robert Tyszkiewicz.


Białystok jest "kolebką" in vitro w Polsce

Przypomniał, że Białystok jest "kolebką" in vitro w Polsce (w Białymstoku w 1987 r. urodziło się pierwsze w Polsce dziecko poczęte tą metodą).

Mówił, że "bardzo źle się dzieje z in vitro w Białymstoku", wskazywał, że jako poseł dostaje od kilku miesięcy od mieszkańców, ale też ze środowiska medycznego - sygnały o tym, że metoda ta jest coraz trudniej dostępna, bo nie ma lokalnego wsparcia in vitro w formie samorządowego programu, a inne miasta takie programy mają. Poseł oceniał także, że miastu, oprócz utraty pacjentów może grozić także utrata specjalistów w tej dziedzinie, a w placówkach w Białymstoku są - jak mówił - "najlepsi specjaliści w kraju i jedni z najlepszych na świecie".


Już pora, żeby białostocki program wsparcia in vitro przestał być tematem tabu. Pora, żeby Białystok dołączył do miast w Polsce, w których te samorządowe programy wsparcia istnieją. Żeby dołączył do Gdańska, do Warszawy, do Poznania, do Łodzi, do Sosnowca, do Częstochowy - mówiła radna miejska PO Jowita Chudzik. 


Dodała, że program miałby być szansą dla tych mieszkańców, dla których metoda in vitro jest "jedyną szansą na posiadanie potomstwa".

Dodała, że PO zwróci się w tej sprawie do wszystkich opcji politycznych, by wzięły udział w konsultacjach. "Tak, aby po konsultacjach ten projekt mógł być poparty przez wszystkie środowiska w Radzie Miasta" - dodała.

Prof. Sławomir Wołczyński zaznaczył, że "nie jest najlepszym pomysłem" sytuacja, w której tylko program samorządowy jest źródłem finansowania in vitro. 


To powinno być finansowanie ze środków Ministerstwa Zdrowia tak, jak było, albo z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ale w sytuacji, kiedy nie mamy innego rozwiązania, to jest to jakaś forma zastępcza, która pozwala środowisku przynajmniej wspomóc nie wykluczyć par, które mają kłopot z poczęciem - mówił dziennikarzom Wołczyński.


Profesor wskazał, że co dziesiąta para ma problemy z niepłodnością. Podał przykład, że np. w 2018 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku z in vitro skorzystało 600 par.

Dodał, że podejmując decyzję ws. programu wsparcia in vitro w mieście należy także brać pod uwagę kwestie demograficzne. "Tak się działo w innych miastach, w Łodzi, Częstochowie, Warszawie, w Sosnowcu, Gdańsku, tam, gdzie uczestniczyłem w przygotowaniu takiego projektu" - mówił prof. Wołczyński.

Profesor wyjaśnił też, że program, kiedy już będzie opracowany (ze szczegółowym opisem całej procedury, warunkami realizacji), będzie skierowany do zaopiniowania do Agencji Oceny Technologii Medycznych. "Dobrze byłoby, żeby nie było to (program) przedmiotem takich starć politycznych, pyskówek tak, jak było to w innych miastach, żeby to było przedmiotem merytorycznej dyskusji nad tym, jak pomóc mieszkańcom, jak zwiększyć odsetek dzietności w Białymstoku" - powiedział Wołczyński.


Program ma się rozpocząć w 2020 r.

Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym (PO) powiedział, że według wstępnego założenia, w 2020 r. na program miasto miałoby przeznaczyć 1 mln zł dla dwustu par. W konsultacjach mają być wypracowane wszystkie warunki uczestnictwa.

Koalicja Obywatelska ma większość w Radzie Miasta, PiS jest w opozycji.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Biedroń w Białymstoku: moim marzeniem jest otwarta Polska

10.02.2019, 22:28

Lider partii Wiosna Robert Biedroń mówił w niedzielę (10.02) na konwencji regionalnej w Białymstoku, że jego marzeniem jest Polska otwarta dla wszystkich. Podkreślał, że ważne jest budowanie wspólnoty.


Rządowe działania w sprawie in vitro krytykuje posłanka PO Bożena Kamińska

24.09.2016, 13:23

Działania rządu mają na celu likwidację metody in vitro w Polsce - tak w Suwałkach mówiła posłanka Platformy Obywatelskiej Bożena Kamińska.


Białystok: Ustawa o in vitro niezbędna - przekonują lekarze specjaliści

8.07.2015, 13:08

Ustawa o in vitro jest niezbędna, to szansa dla setek par starających się o dziecko - mówią specjaliści leczący z bezpłodności.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok