Radio Białystok | Wiadomości | Najlepsi rolnicy - hodowcy bydła nagrodzeni na I Podlaskiej Gali Mlecznej

Najlepsi rolnicy - hodowcy bydła nagrodzeni na I Podlaskiej Gali Mlecznej

21.03.2019, 18:40, akt. 20:46

Ponad 40 najlepszych rolników - hodowców bydła i producentów mleka odebrało w czwartek (21.03) nagrody podczas I Podlaskiej Gali Mlecznej w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku.

I Podlaska Gala Mleczna, fot. Edyta Wołosik
I Podlaska Gala Mleczna, fot. Edyta Wołosik

Rolników - po trzech najlepszych z każdego z 14 powiatów - uhonorowała Polska Federacja Producentów Bydła i Hodowców Mleka, wspólnie z wchodzącym w jej skład Podlaskim Związkiem Producentów Bydła i Hodowców Mleka.

Mleczarstwo kluczowe w Podlaskiem

Wiceprezydent Federacji Krzysztof Banach powiedział, że podlaski związek jest największym takim związkiem w kraju - skupia ponad 3 tys. producentów. Wskazał, że w Podlaskiem produkowana jest jedna trzecia całej produkcji mleka w Polsce, tu działają najlepsze krajowe spółdzielnie mleczarskie. W 2018 r. w Podlaskiem hodowano ponad 160 tys. krów mlecznych - wskazał. Mówił również o rozwiniętym rynku prywatnych firm współpracujących z rolnictwem.

W hodowli jak w motoryzacji

Krzysztof Banach przypomniał, że związek obchodził jesienią 25-lecie istnienia.


- Myślę, że w hodowli zrobiliśmy dużo przez te 25 lat. Jest jeszcze przed nami dużo do zrobienia, to jest inny fakt. Bo dzisiaj w hodowli dzieje się tak jak w motoryzacji - mówił.


Tłumaczył, że przybywa nowych dziedzin, rosną wymagania hodowców, rozwija się technologia.


Nagrody dla wojewody i posła Jurgiela 

Gala odbyła się pod patronatem wojewody podlaskiego Bohdana  Paszkowskiego. Wojewoda oraz podlaski poseł PiS, były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel odebrali od federacji wyróżnienia za dotychczasową współpracę i wspieranie działań na rzecz mleczarstwa.

Wojewoda podlaski uważa, że dokonania podlaskich hodowców bydła mlecznego są "godne podziwu i uznania". - Jesteśmy tutaj takim przykładem, jak można wykorzystać te szanse, które były, jak można się zorganizować, jak można podnieść coś na poziom światowy - mówił.

Krzysztof Jurgiel, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa oceniał, że obecna sytuacja na rynku mleka jest "dość stabilna", z ceną ok. 1,4 zł za litr mleka w skupie. - Trzeba ciągle czuwać, uważać, bo dekoniunktura może nastąpić. Od tego jest właśnie rząd, po to też jest Komisja Europejska, żeby przyjmować pewne instrumenty stabilizujące i na tym rynku udało się  doprowadzić do takiej na dzień dzisiejszy stabilizacji - mówił Jurgiel. 


źródło: PAP | red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Specjaliści przypominali w Białymstoku, że mleko jest ważnym elementem codziennej diety

12.12.2018, 18:56

Wzmacnia kości, dostarcza cennych witamin A, D, E i K oraz chroni organizm przed chorobami cywilizacyjnymi takimi jak cukrzyca czy otyłość. W środę (12.12) specjaliści przypominali w Białymstoku, że mleko jest ważnym elementem codziennej diety.


Firma Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego istnieje już 90 lat

4.12.2018, 16:01

W 1928 roku zakład zatrudniał 30 osób zajmujących się produkcją serów i masła, dziś to 5 tys. pracowników przetwarzających mleko odbierane od 15 tys. rolników w całej Polsce.


Muzeum Mleka w Grajewie wyróżnione przez Polską Organizację Turystyczną

28.11.2018, 12:52

Muzeum Mleka w Grajewie wyróżnione certyfikatem specjalnym Polskiej Organizacji Turystycznej.


Fakty i mity o mleku

20.11.2018, 11:07

Pić czy nie pić mleko krowie? Kto i dlaczego może mieć problem z tolerowaniem mleka i nabiału w diecie? Czy mleko i nabiał można czymś zastąpić? Co wspólnego z mlekiem mają napoje ryżowe, sojowe, kokosowe - zwane popularnie mlekami?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Hero Run


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok