Radio Białystok | Wiadomości | Zamiast rolniczej, szkoła wojskowa – jest pomysł na ratowanie technikum w Krzyżewie

Zamiast rolniczej, szkoła wojskowa – jest pomysł na ratowanie technikum w Krzyżewie

autor: Adam Dąbrowski

4.04.2019, 07:52, akt. 11:05

Szkoła kadetów - to nowa szansa dla Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie (pow. wysokomazowiecki).

Fotolia.com
Fotolia.com

Technikum, funkcjonujące w istniejącej od 106 lat szkole, uznane zostało w ubiegłorocznym rankingu "Perspektyw" za najlepsze w województwie podlaskim. Mimo to, szkole grozi likwidacja, ponieważ od kilku lat nie udało się utworzyć pierwszej klasy. Dlatego też rada powiatu musiała podjąć uchwałę intencyjną w tej sprawie, chociaż szkoła próbuje jeszcze się bronić, ogłaszając nabór na nowy rok szkolny.


Zamiast rolniczej - szkoła wojskowa

Jak informuje starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, władze powiatu rozważają także inny plan ratunkowy dla tej placówki. To współpraca z warszawską fundacją, która w porozumieniu z ministerstwami obrony i edukacji chce w całej Polsce uruchomić sieć średnich szkół wojskowych - po jednej w każdym województwie.


Krzyżewo jako placówka w woj. podlaskim nadaje się doskonale, ponieważ dysponuje internatem, a skoszarowanie uczniów jest jednym z warunków funkcjonowania takich szkół. Kadeci, oprócz nauki w szkołach technicznych, zdobywaliby wiedzę oraz umiejętności wojskowe. Po skończeniu nauki mogliby ją kontynuować w uczelniach wojskowych lub ze stopniem kaprala rozpocząć karierę w wojsku - tłumaczy Bogdan Zieliński.


Zdaniem starosty takie możliwości zachęcą młodzież do nauki w Krzyżewie i pozwolą ocalić placówkę o ponad wiekowej tradycji.

Decyzja, czy sieć średnich szkół wojskowych prowadzonych przez fundację powstanie i czy jedną z nich będzie właśnie wygasające technikum w Krzyżewie, zapaść ma jeszcze w kwietniu.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Niektóre do likwidacji, inne do przekształcenia - zmiany w placówkach edukacyjnych w Podlaskiem

5.03.2019, 15:34

Niektóre do likwidacji, inne do przekształcenia. 26 wniosków wpłynęło do podlaskiego kuratora oświaty dotyczące zmian w działalności placówek edukacyjnych w Podlaskiem od nowego roku szkolnego. Więcej ich nie będzie, bo z końcem lutego minął termin nadsyłania dokumentów w tej sprawie.


II LO w Białymstoku i Technikum w Krzyżewie - najlepsze szkoły według rankingu Perspektyw

10.01.2019, 07:45

II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku i Technikum w Zespole Szkół Rolniczych w Krzyżewie - to najwyżej ocenione szkoły w dorocznym rankingu Perspektyw.


W Krzyżewie powstanie Inkubator Produktu Lokalnego

12.02.2018, 15:55

To będzie miejsce, gdzie rolnicy będą uczyć się produkcji różnych artykułów. Dowiedzą się też jak swoje wyroby dobrze rozreklamować i sprzedać. W Krzyżewie ma powstać Inkubator Produktu Lokalnego.


Władze powiatu wysokomazowieckiego szukają nowego przeznaczenia szkoły rolniczej

5.04.2017, 10:04

Nad przyszłością Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie zastanawiają się władze powiatu wysokomazowieckiego. W zeszłym roku nie udało się stworzyć pierwszej klasy o specjalności "technik rolnik", w tym ma być to jedyna placówka w powiecie oferująca naukę na takim kierunku, ale to także nie gwarantuje sukcesu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok