Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczyna się budowa biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku

Rozpoczyna się budowa biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku

11.04.2019, 13:50, akt. 13:57

Uniwersytet w Białymstoku podpisał umowę z wykonawcą na budowę biblioteki i obserwatorium astronomicznego z planetarium - poinformowała w czwartek (11.04) rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik. Koszt inwestycji to blisko 38 mln zł.

Wizualizacja biblioteki UwB, fot. Uniwersytet w Białymstoku
Wizualizacja biblioteki UwB, fot. Uniwersytet w Białymstoku

Pierwszy przetarg trzeba było unieważnić

Uniwersytet w Białymstoku od jakiegoś czasu starał się o budowę nowego gmachu biblioteki, po sprzedaży dotychczasowego budynku związanej z przenosinami części wydziałów na kampus uczelni. Pierwszy przetarg było trzeba unieważnić ze względu na to, że oferty przewyższały kwotę, jaką na ten cel chciała przeznaczyć uczelnia. Udało się dopiero w drugim przetargu, który obejmował nie tylko budowę biblioteki, ale też obserwatorium, o którego powstanie UwB również zabiegał.

W przetargu wybrano ofertę firmy Budimex, opiewającą na blisko 38 mln zł. Jak powiedziała Katarzyna Dziedzik, umowa z wykonawcą została podpisana. Dodała, że jest to równoznaczne z przejęciem placu budowy.

Obserwatorium ma powstać do końca maja 2020 roku

Obserwatorium z planetarium ma powstać do końca maja 2020 roku, a biblioteka w pierwszym kwartale 2021 roku.

Nowa siedziba biblioteki uniwersyteckiej będzie miała ponad 3 tys. metrów kw. powierzchni, będzie można w niej pomieścić 12 tys. metrów bieżących półek na woluminy. Biblioteka zostanie zbudowana na planie pięciokąta, będzie dwupiętrowa. Bryła ma nawiązywać do budynków kampusu. Na parterze znajdzie się magazyn o powierzchni ponad 850 m kw., który pomieści 500 tys. woluminów. Na tym poziomie znajdą się też pokoje pracy dla pracowników. Główną częścią na piętrze będzie atrium - zielone miejsce do wspólnego spędzania czasu, stąd będzie dostęp do czytelni z antresolą dla 150 osób, sali konferencyjnej oraz szkoleniowej. W nowej bibliotece znajdzie się też gabinet urodzonego w Białymstoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Natomiast obserwatorium astronomiczne i planetarium wraz z Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym, które już znajduje się na kampusie, będzie służyło popularyzowaniu nauk przyrodniczych i ścisłych.

Jak informował wcześniej rektor uczelni prof. Robert Ciborowski, pieniądze na budowę biblioteki i planetarium będą pochodzić ze środków własnych uczelni oraz ze środków przyznanych przez resort nauki. Niedawno uczelnia otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czek na 4,1 mln zł, a w ubiegłym roku na ponad 30 mln zł.

Nowy kampus UwB otwarto w 2015 roku, ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Na UwB wspominano byłego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego

9.04.2019, 14:41

To jedna z najbardziej znanych postaci w historii Białegostoku. Byłego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego wspominano na Uniwersytecie w Białymstoku.


Biblioteka i planetarium w Białymstoku – termomodernizacja i nowoczesne źródła ciepła w Suwałkach

2.04.2019, 13:43

Dwie podlaskie uczelnie - Uniwersytet w Białymstoku i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach - otrzymały dotacje na inwestycje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Powstała Rada Uczelni Uniwersytetu w Białymstoku

29.03.2019, 07:46

Troje naukowców i trzech reprezentantów biznesu zasiądzie w pierwszej w historii Radzie Uniwersytetu w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna


fot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymański
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok