Radio Białystok | Wiadomości | Ze strajkiem nauczycieli solidaryzują się radni z KO, naukowcy i uniwersyteccy związkowcy

Ze strajkiem nauczycieli solidaryzują się radni z KO, naukowcy i uniwersyteccy związkowcy

12.04.2019, 15:45, akt. 16:46

Z nauczycielami solidaryzują się białostoccy radni z Kolacji Obywatelskiej, popierające stanowiska przyjęli naukowcy Uniwersytetu w Białymstoku, a także związkowcy z Solidarności i ZNP tej uczelni. W piątek (12.04) w Białymstoku strajkowało 48 proc. nauczycieli.

Naukowcy UwB solidaryzują się z nauczycielami, źródło: Facebook ZNP Pracowników UwB
Naukowcy UwB solidaryzują się z nauczycielami, źródło: Facebook ZNP Pracowników UwB

Piąty dzień strajku 

Piątek jest piątym dniem strajku w oświacie. Z danych Urzędu Miasta Białegostoku wynika, że w piątek do protestu przystąpiło ponad 2,6 tys. nauczycieli (48 proc.) i 93 pracowników administracji i obsługi (to 3,3 proc.). Miasto informuje, że strajkuje 79 proc. placówek: wszystkie szkoły podstawowe, 96 proc. szkół ponadgimnazjalnych i 71 proc. przedszkoli. Do placówek edukacyjnych przyszło w piątek 10,3 proc. uczniów i przedszkolaków.


Białostoccy radni KO chcą wesprzeć strajkujących nauczycieli

Stanowisko popierające strajk nauczycieli chce na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Białegostoku przyjąć większościowy w niej klub Koalicji Obywatelskiej. Jak mówili radni w piątek na konferencji prasowej, chcą przyjęcia stanowiska ze względu na trwający protest i brak dialogu ze strony rządu, co – w ich ocenie – budzi niepewność i niepokój nie tylko nauczycieli, ale też rodziców i uczniów.

Jeden z radnych Marcin Moskwa mówił, że w stanowisku wzywają rząd "do prawdziwych nieudawanych negocjacji ze związkowcami, ze strajkującymi nauczycielami, ale też pracownikami oświaty. Solidaryzujemy się z ich protestem, solidaryzujemy się z ich walką o godne wynagrodzenie" – dodał.

Powiedział, że radni zwracają się też do rządu z apelem o finansowanie oświaty, które – w ich ocenie – powinien ponosić budżet państwa, i aby było ono realne i nie musiało być "tak zasilane z kasy samorządowej jak w chwili obecnej".

Mówił też, że rozumie walkę nauczycieli i docenia to, że egzaminy gimnazjalne odbyły się w sposób mało inwazyjny.


Zachowanie i stosunek nauczycieli podczas ostatnich egzaminów pokazał, kto tak naprawdę ma na sercu dobro polskiego ucznia czy rząd, czy nauczyciele – ocenił. 


Liczy, że także rozpoczynający się w poniedziałek egzamin ósmoklasisty odbędzie się w sposób "mało uciążliwy". Dodał, że radni solidaryzują się z nauczycielami także w związku z maturami.


Naukowcy UwB solidaryzują się z nauczycielami 

Stanowiska i uchwały popierające strajk nauczycieli przyjęto w czwartek na radach wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) m.in. Wydziału Historyczno-Socjologicznego oraz Pedagogiki i Psychologii.


Rada Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku solidaryzuje się z polskimi nauczycielami w dążeniu do publicznego uznania zawodu nauczyciela jako sposobu na twórcze i ekonomiczne życie, w pełni popiera te starania, traktując trwający symboliczny akt protestu jako ostateczny sposób na poprawę jakości polskiej edukacji – głosi jej stanowisko, które przyjęto przez aklamację.


Stanowisko kilka dni temu przyjęły też związki zawodowe UwB: Solidarność i ZNP. 


Dobrze wiemy, jak trudna i odpowiedzialna jest praca nauczycieli. Od Państwa zależy los przyszłych pokoleń, los Polski. (...) Solidaryzujemy się z Państwem w walce o szacunek, godność i godziwą płacę – brzmi stanowisko, pod którym podpisali się prezesi obu związków.


Na budynku w centrum miasta, gdzie mieści się Wydział Filologiczny i Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, zawisł wielki baner "Popieramy żądania nauczycieli". Wiszą też flagi Solidarności i ZNP. Na balkonie tego budynku w poniedziałek ma się odbyć akcja wspierająca strajkujących nauczycieli z udziałem naukowców i studentów UwB.

Z danych ZNP, zebranych na godz. 12.00 wynika, że w Podlaskiem strajkuje blisko 7 tys. nauczycieli w 303 placówkach. Według podlaskiego kuratorium oświaty strajk obejmuje, podobnie jak w poprzednich dniach, 39 proc. placówek w regionie. 

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Mimo strajku nauczycieli, ósmoklasiści napiszą egzaminy

12.04.2019, 14:44

Rodzice i uczniowie się stresują, dyrektorzy poszukują członków komisji egzaminacyjnych, a kuratorium oświaty uspokaja, że nie ma sygnałów o zagrożeniu egzaminów ósmoklasistów. 


Czy matury przebiegać będą w zaplanowanym terminie? - zastanawiają się maturzyści

12.04.2019, 08:51

Na razie nie panikują, ale tegoroczni maturzyści już zastanawiają się, czy matury przebiegać będą w zaplanowanym terminie i czy w przyszłym tygodniu będą mieć zakończenie roku szkolnego.


Gimnazjaliści kończą egzaminy - w tle 5. dzień strajku nauczycieli

12.04.2019, 07:43

350 tysięcy uczniów w Polsce, ponad 10 tysięcy w Podlaskiem, przystąpiło do egzaminu gimnazjalnego z języka obcego. Piąty dzień strajkują nauczyciele, w Podlaskiem dotyczy to 39 procent placówek.


Rafał Rudnicki

11.04.2019, 16:10

Nikt nie potrafi na razie odpowiedzieć na pytanie: jak długo potrwa strajk pracowników oświaty?


ZNP: liczba strajkujących nauczycieli w Podlaskiem utrzymuje się

11.04.2019, 15:20

W Podlaskiem liczba protestujących nauczycieli w czwarty dzień strajku utrzymuje się na poziomie ponad 7 tys. osób – poinformował w czwartek (11.04) podlaski ZNP.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Hero RunIncydenty podczas Marszu Równości w Białymstoku
MÓWI SIĘ
20.07.2019, 15:46, akt. 21.07.2019, 09:22

Incydenty podczas I Marszu Równości w Białymstoku

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok