Radio Białystok | Wiadomości | Nauczyciele liceum w Zambrowie przerwali strajk w związku z maturami

Nauczyciele liceum w Zambrowie przerwali strajk w związku z maturami

15.04.2019, 18:45, akt. 19:01

Nauczyciele strajkujący w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie przerwali swój protest, by umożliwić wystawienie ocen i podjęcie przez radę pedagogiczną uchwały o ukończeniu szkoły przez uczniów klas trzecich liceum wchodzącego w skład ZSO.

Strajk nauczycieli w podlaskich szkołach i przedszkolach, fot. Marcin Mazewski
Strajk nauczycieli w podlaskich szkołach i przedszkolach, fot. Marcin Mazewski

Nauczyciele liceum w Zambrowie przerwali strajk w związku z maturami - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od poniedziałku (15.04) zajęcia w placówce odbywają się zgodnie z planem lekcji - poinformował jej dyrektor Krzysztof Wasiulewski. Dodał, że frekwencja wśród uczniów wyniosła tego dnia ok. 95 proc.

Akcja protestacyjna została w ZSO przerwana w miniony piątek; dyrektor dowiedział się o tej decyzji dzień wcześniej. Komitet protestacyjny zdecydował, że 12 kwietnia będą czasowo obecni w pracy nauczyciele klas III liceum, którzy prowadzili protest. Chodziło o umożliwienie uczniom konsultacji w sprawie ocen klasyfikacyjnych.

Ostatecznie - jak napisano w informacji opublikowanej na stronie internetowej szkoły - "mając na uwadze dobro uczniów kończących klasę trzecią liceum, nauczyciele, którzy biorą udział w strajku, postanowili przerwać protest w dniu 15 kwietnia". "Umożliwi to wystawienie ocen rocznych i podjęcie przez radę pedagogiczną uchwały o ukończeniu szkoły przez uczniów klas trzecich LO w Zambrowie" - zaznaczyli.

Dyrektor Wasiulewski powiedział, że rada zaplanowana jest na wtorek (16.04). Dodał, że nie ma żadnych informacji od strajkujących, by rada miała się nie odbyć.

Z przedstawicielami protestujących w tej szkole nie udało się w poniedziałek skontaktować. Dyrektor Wasiulewski pytany, czy decyzja protestujących oznacza również ich udział w egzaminach maturalnych powiedział, że na razie tego nie wie. "Na dzień dzisiejszy strajk jest zawieszony do odwołania. Kiedy będzie to odwołanie, to naprawdę szczegółów nie znam. Komitet strajkowy nie chce rozmawiać w tej sprawie" - dodał.

W ZSO w Zambrowie zatrudnionych jest 46 nauczycieli; strajkowało ok. 40 proc. z nich.

Prezes podlaskiego oddziału ZNP Andrzej Gryguć przypomniał, że udział w strajku jest dobrowolny i należy uszanować decyzje tych, którzy rezygnują. Zaznaczył, że sytuacja w liceum w Zambrowie jest związana z radą klasyfikacyjną. "Chodziło o to, żeby ta młodzież, która szykuje się do matury, była klasyfikowana. Trzeba rozumieć wagę tych rzeczy" - powiedział PAP.

Podkreślił, że strajk dotyczy spraw płacowych. "Nikt nie zakładał sytuacji takiej, że będziemy protestowali przeciwko egzaminom (...). My czegoś takiego nie robimy, my staramy się wręcz rozwiązać te sprawy, żeby one były na korzyść ucznia czy młodzieży" - dodał Gryguć. Odnosząc się do sytuacji w liceum w Zambrowie mówił, że rozumie tę sytuację. "My nie mamy jakichś obaw szczególnych o matury" - zaznaczył.

Z danych podlaskiego ZNP zebranych na godz. 12.00 wynika, że w regionie strajkuje w poniedziałek 266 placówek oświatowych (na blisko 550 w całym województwie) i ponad 6,3 tys. nauczycieli i pracowników oświaty. Kuratorium Oświaty w Białymstoku informuje, że do godz. 13.00 miało informację o strajku w 250 placówkach oświatowych.

W Białymstoku w poniedziałek protestowało 71 proc. szkół i przedszkoli, w sumie blisko 2,5 tys. nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Rada miasta Białegostoku przyjęła stanowisko popierające strajk w oświacie

15.04.2019, 16:48

Z inicjatywy i głosami większościowego klubu Koalicji Obywatelskiej Rada Miasta Białystok przyjęła w poniedziałek stanowisko, w którym poparła protestujących pracowników oświaty.


Egzamin ósmoklasisty - w Podlaskiem przystąpiło do niego około 11 tysięcy uczniów

15.04.2019, 07:53

Po raz pierwszy uczniowie kończący szkołę podstawowa zdają egzamin ósmoklasisty.


Czy matury przebiegać będą w zaplanowanym terminie? - zastanawiają się maturzyści

12.04.2019, 08:51

Na razie nie panikują, ale tegoroczni maturzyści już zastanawiają się, czy matury przebiegać będą w zaplanowanym terminie i czy w przyszłym tygodniu będą mieć zakończenie roku szkolnego.


Mimo strajku nauczycieli, uczniowie trzecich klas gimnazjum przystąpili do egzaminu

10.04.2019, 07:18

Egzamin gimnazjalny rozpoczął się w środę (10.04) bez zakłóceń we wszystkich szkołach w Podlaskiem - poinformowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRowerIncydenty podczas Marszu Równości w Białymstoku
MÓWI SIĘ
20.07.2019, 15:46, akt. 21.07.2019, 09:22

Incydenty podczas I Marszu Równości w Białymstoku

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok