Radio Białystok | Wiadomości | Wielka Sobota w cerkwi prawosławnej - wierni święcą pokarmy

Wielka Sobota w cerkwi prawosławnej - wierni święcą pokarmy

autor: Anna Petrovska, Renata Reda

27.04.2019, 07:07, akt. 14:36

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą 27 kwietnia uroczystość Wielkiej Soboty. Rano odprawiane były liturgie. Przez cały dzień wierni odwiedzają symboliczne Groby Pańskie; w cerkwiach i poza nimi święcone są pokarmy na wielkanocne śniadania.

Święcenie pokarmów w cerkwi, fot. Joanna Żemojda
Święcenie pokarmów w cerkwi, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
"Cebulnik" - tradycyjna metoda barwienia jajek - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Co wierni Cerkwi prawosławnej wkładają do koszyków wielkanocnych? Relacja Anny Choruży | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc tydzień po katolikach; podobnie było też przed rokiem. Dwa lata temu termin był wspólny, ale np. w 2016 roku Kościoły wschodnie świętowały Wielkanoc aż pięć tygodni po katolickiej.

Różnica w dacie Świąt Wielkanocnych w obrządku zachodnim i wschodnim wynika z nieco innego sposobu jej wyliczania. Dlatego często prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.

W Wielką Sobotę święcone są pokarmy. W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, pokarmy święcone są w cerkwiach przez cały dzień, po porannych liturgiach. W Białymstoku takiej liturgii św. Bazylego Wielkiego, z poświęceniem chleba i wina, przewodniczył rano w katedrze św. Mikołaja abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Przez całą Wielką Sobotę wierni odwiedzają Groby Pańskie. We wschodniej tradycji Grób Pański symbolizuje płaszczanica (lub w innej pisowni: płaszczenica), czyli wynoszony w Wielki Piątek na środek świątyni całun z ikoną Chrystusa w grobie. Prawosławną tradycją Wielkiej Soboty jest również odwiedzanie cmentarzy.

Święcenie pokarmów i odwiedzanie Grobu Pańskiego to także główne wydarzenia Wielkiej Soboty w greckokatolickich parafiach na Podkarpaciu, m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Zgodnie z tradycją, podobnie jak w Kościele zachodnim, wierni przynoszą do święcenia m.in. jajka, sól, wędliny i chrzan.

W Wielką Sobotę wiernych wciąż obowiązuje ścisły post. Pierwszym posiłkiem bez postu będzie wielkanocne śniadanie. W niektórych rodzinach spożywane bywa wcześnie rano, po powrocie z nocnych uroczystości paschalnych.

Nie ma dokładnych danych o liczbie prawosławnych w naszym kraju. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest ok. 450-500 tys. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w północno-wschodniej Polsce. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Hierarchowie uznają te dane jednak za niemiarodajne.

Liczba grekokatolików w Polsce szacowana jest na ok. 50 tys. Mieszkają oni m.in. w województwach: podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.


Poświęcenie pokarmów i nabożeństwa

W niektórych wiejskich parafiach na Białostocczyźnie zachował się zwyczaj święcenia w dużych koszach wszystkich potraw przygotowanych na niedzielne wielkanocne śniadanie. Święcenie odbywa się tam nie tylko w cerkwiach, ale także przed nimi czy przy przydrożnych, wiejskich krzyżach.

Jajka, chleb, sól, wędlina, drożdżowe baby – niosą w koszyczkach wierni. Wszystko to, co będzie się składało na wielkanocne śniadanie.

Duchowni w cerkwiach będą święcić koszyczki z pokarmami aż do wieczornego nabożeństwa.

Wielka sobota kończy tydzień ścisłego postu, choć w ten dzień post jeszcze obowiązuje. Pierwszym posiłkiem bez postu jest wielkanocne śniadanie spożywane po przyjściu z nocnych nabożeństw.

Do soboru św. Mikołaja w Białymstoku można przychodzić ze święconką od godziny 10:00 do 20:00.

W sobotni (27.04) wieczór wierni rozpoczną także czuwanie przy symbolicznym grobie z płaszczenicą Chrystusa. Równo o północy dzwony i radosny śpiew obwieszczą Zmartwychwstanie Pańskie.


Ogień z Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Dla prawosławnych ogień jest symbolem zmartwychwstania Chrystusa. W Wielką Sobotę (27.04) do Polski po raz dziesiąty przywieziony zostanie Ogień Święty z Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Cud Ognia dokonuje się w obecności prawosławnego patriarchy jerozolimskiego w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego.

Do cudu Świętego Ognia dochodzi w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie w każdą Wielką Sobotę, dlatego wiele cerkwi prawosławnych w świecie starają się ten ogień dostarczyć do swoich cerkwi, aby ten dar boży Ognia Świętego mógł zapłonąć we wszystkich świątyniach prawosławnych jako błogosławieństwo płynące z Grobu Pańskiego

- mówi rzecznik diecezji białostocko-gdańskiej ks. Anatol Szymaniuk.

Po Ogień święty z Jerozolimy udają się m.in. delegacje z Grecji, Rosji, Bułgarii, Rumunii oraz już od 10 lat także z Polski.

Ogień z Jerozolimy przybędzie do Warszawy, który przyjmie zwierzchnik naszej Cerkwi - Metropolita Sawa. Następnie poszczególne delegacje z różnych diecezji odbiorą z rąk Metropolity Święty Ogień i dostarczą - w tym przypadku również do Białegostoku

- mówi ks. Anatol Szymaniuk.

W Białymstoku lampka oliwna ze Świętym Ogniem zostanie dostarczona do arcybiskupa białostocko-gdańskiego Jakuba przed północną.

Ogniem z Ziemi Świętej zostaną zapalone wszystkie świece w cerkwi a wierni następnie zaniosą je do swoich domów. Wtedy to w świątyniach rozpoczną się paschalne nabożeństwa.




źródło: PAP | red: rbon, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wielki Piątek w Cerkwi prawosławnej

26.04.2019, 07:17

Ukrzyżowaniu i pogrzebowi Jezusa Chrystusa poświęcony jest Wielki Piątek, który przypada dziś w Cerkwi prawosławnej. Tego dnia nie sprawuje się Świętej Liturgii. Wierni zaś zachowują surowy post, polegający na powstrzymywaniu się od wszelkich pokarmów, nawet napojów.


Wielki Czwartek w Cerkwi prawosławnej

25.04.2019, 07:03

Ostatnia Wieczerza i ustanowienie sakramentu Eucharystii to najważniejsze wydarzenia, które w Wielki Czwartek wspomina Cerkiew prawosławna.


Cerkiew prawosławna rozpoczyna przygotowania do Zmartwychwstania Pańskiego

22.04.2019, 09:13

Rozpoczyna się Wielki tydzień - czas wspominania ostatnich dni życia Jezusa, jego męki, śmierci i pogrzebu. Poprzedziła go obchodzona w niedzielę (21.04) Niedziela Palmowa.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok