Radio Białystok | Wiadomości | Zaczął się nowy sezon pociągu turystycznego do Walił

Zaczął się nowy sezon pociągu turystycznego do Walił

27.04.2019, 12:58, akt. 29.04.2019, 09:25

W weekendy od 27 kwietnia do 29 września będzie kursować "turystyczny" pociąg z Białegostoku do Walił. Pierwszy taki pociąg odjechał w sobotę z dworca kolejowego w Białymstoku. Połączenie finansuje samorząd województwa podlaskiego.

Zaczął się nowy sezon pociągu turystycznego do Walił, źródło: fot. Anna Augustynowicz/Wrota Podlasia
Zaczął się nowy sezon pociągu turystycznego do Walił, źródło: fot. Anna Augustynowicz/Wrota Podlasia


Trasa prowadzi przez malownicze rejony Puszczy Knyszyńskiej

Jak wcześniej informowała spółka Przewozy Regionalne, trasa liczy 36 km i prowadzi przez malownicze rejony Puszczy Knyszyńskiej, gdzie można uprawiać turystykę rowerową, pieszą, biegać. W sobotę wiele osób jadących tym pociągiem (szynobusem) miało ze sobą rowery.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki poinformował w sobotę (27.04) na konferencji prasowej w Białymstoku przed odjazdem pociągu, że zarząd województwa zdecydował o dofinansowaniu połączenia kolejowego Białystok-Waliły, bo cieszy się ono w sezonie dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców i turystów.

- Dlatego zarząd województwa podlaskiego chce dofinansować tę linię wspólnie z Przewozami Regionalnymi tak, żeby pasażerowie mogli z niej korzystać zarówno w ten długi weekend majowy, w inne długie weekendy, ale też w całe wakacje - mówił marszałek. Podkreślał, że chodzi o to, by turyści mogli "cieszyć się widokami pięknego województwa podlaskiego".

Artur Kosicki zaznaczył, że zarząd będzie szczegółowo analizował sytuację i rozważał to, by wydłużyć funkcjonowanie tych pociągów także poza sezon wakacyjny. - Chcemy się wspólnie przyjrzeć jak to będzie wyglądało, jakie będzie obłożenie, ilu turystów, pasażerów skorzysta z tej linii - powiedział marszałek. Na obecne połączenia zarząd województwa przeznaczył prawie 150 tys. zł - dodał Artur Kosicki.    

Dyrektor podlaskiego oddziału spółki Przewozy Regionalne Janina Zyta Wilczewska poinformowała, że do Walił pociągi w dniach od 27 kwietnia do 5 maja będą jeździć codziennie, podobnie będzie w długi weekend czerwcowy ( 20-23.6.) oraz w dniach 15-18 sierpnia.

Janina Zyta Wilczewska poinformowała także, że na wniosek stowarzyszenia "Kolejowe Podlasie" pociągi zostały nazwane. Ten odjeżdżający rano nazwano "Poleski", popołudniowy "Radunin". Dyrektor zaznaczyła także, że bilet do Walił jest objęty promocją, bilety są tańsze o połowę w porównaniu do podstawowego cennika Przewozów Regionalnych.

Janina Zyta Wilczewska nie podała, ile osób skorzystało z połączenia do Walił w ubiegłym sezonie. Określiła jedynie, że było to "więcej niż w latach poprzednich".

Pociąg do Walił po raz pierwszy po szesnastoletniej przerwie uruchomiono w 2016 r.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od soboty na trasę Białystok - Waliły wracają weekendowe pociągi

26.04.2019, 08:25

Trasa tego pociągu wiedzie przez malownicze tereny Puszczy Knyszyńskiej. Od soboty (27.04) wraca weekendowe połączenie kolejowe Białystok - Waliły.


Podpisano umowę na budowę wiaduktu nad torami w Sokółce

29.03.2019, 13:16

Ponad 50 mln zł będzie kosztowała budowa wiaduktu nad torami kolejowymi w Sokółce. W piątek (29.03) w Białymstoku podpisano umowę z wykonawcą inwestycji. Wiadukt ma być gotowy za dwa lata.


Po 8 latach przerwy znowu będą kursować pociągi towarowe na przejściu w Czeremsze

28.02.2019, 16:45

To szansa na zwiększenie wymiany towarowej i rozwój regionu. Po 8 latach przerwy zaczną znowu kursować pociągi towarowe na polsko-białoruskim kolejowym przejściu granicznym w Czeremsze.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR
fot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok