Radio Białystok | Wiadomości | Kandydaci Wiosny i Konfederacji przedstawiali w Białymstoku swoje pomysły wyborcze

Kandydaci Wiosny i Konfederacji przedstawiali w Białymstoku swoje pomysły wyborcze

autor: Edyta Wołosik

3.05.2019, 16:53, akt. 17:05

Program dotyczący praw kobiet prezentowała w piątek (3.05) w Białymstoku liderka okręgowej listy Wiosny do PE Monika Falej. Pierwszy na liście Konfederacji Robert Winnicki porównał pomysły wpisania do Konstytucji relacji Polski z UE do czasów PRL.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Spotkania przedstawicieli obu komitetów wyborczych z dziennikarzami odbyły się wczesnym popołudniem na Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku. Trwał tam wtedy piknik po głównych oficjalnych uroczystościach związanych z 228. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Monika Falej - prawniczka, działaczka społeczna z Olsztyna - została przedstawiona jako jedyna kobieta, która jest liderką listy wyborczej do Parlamentu Europejskiego, w okręgu obejmującym Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie.

W swoim wystąpieniu Falej nawiązywała do sytuacji kobiet m.in. w polityce. 

Obecnie okazuje się, że trzeba szczycić się tym, żeby kobiety zasiadały i były na listach wyborczych. "Wiosna" to robi, "Wiosna" ma akurat takie ambicje i takie podejście, że kobiety są liderkami list i są ekspertkami w wielu dziedzinach 

- mówiła Monika Falej.

W tym kontekście Falej przypomniała również pomysły swojej partii, takie jak równe płace kobiet i mężczyzn czy ściągalność alimentów przez urzędy skarbowe (mówiła, że w większości przypadków to kobieta ma trudności ze ściągalnością alimentów od mężczyzny). Mówiła też o prawie kobiet do aborcji.

Jedynką na liście Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy w tym okręgu jest prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki. Mówił on w Białymstoku, że 2 i 3 maja Konfederacja rozdaje flagi narodowe, również w Wilnie na Litwie i we Lwowie na Ukrainie.

Winnicki zarzucił władzom państwowym - jak to ujął - "skrajnie prounijne wypowiedzi". Odnosząc się do pomysłów wpisania relacji Polski z UE do Konstytucji powiedział, że "to są pomysły rodem z PRL-u". 

W Konstytucji PRL była wpisana przyjaźń ze Związkiem Radzieckim od lat 70. Dzisiaj systemowa, prounijna scena polityczna chce nam zafundować dokładnie to samo. Trzeba jasno, zdecydowanie powiedzieć stop temu szaleństwu 

- mówił w Białymstoku lider okręgowej listy Konfederacji.

"Chcemy żyć w Europie wolnych narodów, w Europie suwerennych państw, w Europie niepodległych państw. Nie chcemy wpisywania innych organizmów politycznych do naszej Konstytucji" - dodał Winnicki.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Konferencja Roberta Biedronia w Białymstoku

17.04.2019, 19:23

Plan ochrony Puszczy Białowieskiej i zmiany w Lasach Państwowych przedstawił w Białymstoku lider ugrupowania Wiosna Robert Biedroń.


Kandydat Wiosny do PE: polscy rolnicy są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na zieloną energię

5.04.2019, 13:37

Rolnictwo jest przygotowane do zaspokojenia zapotrzebowania na tzw. zieloną energię w Polsce - ocenił Sławomir Gromadzki, "dwójka" Wiosny na liście wyborczej do PE w okręgu obejmującym województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie.


Prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki liderem listy Konfederacji do PE

27.03.2019, 15:32

Założyciel i prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki, będzie liderem listy Komitetu Wyborczego Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok