Radio Białystok | Wiadomości | Na maturze z polskiego "Dziady" Mickiewicza i wiersz Świrszczyńskiej

Na maturze z polskiego "Dziady" Mickiewicza i wiersz Świrszczyńskiej

autor: Adam Dąbrowski

6.05.2019, 07:24, akt. 18:15

Prawie 9 tysięcy. absolwentów szkół średnich w województwie podlaskim przystąpi w poniedziałek (6.05) po raz pierwszy do zdawania matur.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Matura w Suwałkach - relacja Ireny Poczobut

Na maturze z polskiego "Dziady" Mickiewicza i wiersz Świrszczyńskiej - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W sumie do tych egzaminów zgłosiło się w naszym województwie prawie 11,5 tysiąca osób - mówi dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży Jolanta Gołaszewska.

Warunkiem zdobycia świadectwa dojrzałości jest, poza egzaminami obowiązkowymi, wybór przynajmniej jednego dodatkowego przedmiotu, z którego maturzysta zdawać będzie egzamin na poziomie rozszerzonym.

Ci, którym przypadki losowe uniemożliwią zdawanie matury w terminie podstawowym, będą mieli na to szansę jeszcze od 3 do 19 czerwca, a swoje wyniki wszyscy maturzyści poznają 4 lipca.

Tegoroczny egzamin ma szczególne znaczenie dla tych, którzy zdawali maturę w liceach, w tzw. starej formule, w 2014 r. Dla nich to już ostatnia szansa na poprawienie wyniku. W przyszłym roku, aby to zrobić, będą musieli zdawać od początku całą maturę - wszystkie egzaminy według obecnie obowiązujących zasad.
Na maturze z polskiego "Dziady" Mickiewicza i wiersz Świrszczyńskiej

"Czym jest wolność dla człowieka" na podstawie "Dziadów", części III Adama Mickiewicza, i wiersz Anny Świrszczyńskiej "Samotność" – takie, według maturzystów, były w poniedziałek tematy do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst. Mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu czy filmu). Według maturzystów z Zamoyskiego temat rozprawki w tym roku brzmiał: "Czym jest wolność dla człowieka". Punktem wyjścia do rozważań był fragment "Dziadów", części III Adama Mickiewicza.

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Według maturzystów w tym roku należało zinterpretować wiersz Anny Świrszczyńskiej "Samotność".

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także rozwiązać test. Zadania dotyczyły takich tematów jak opowieści historyczne oraz różnice między dyskusją a konwersacją.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany w poniedziałek przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.

Matura w Suwałkach

713 maturzystów przystąpiło w Suwałkach do egzaminu z języka polskiego. Pierwszy dzień matur przebiegł bez zakłóceń. Emocji  jednak nie brakowało, ponieważ w arkuszach przygotowanych przez komisję  egzaminacyjną znalazły się tematy, których uczniowie raczej się nie spodziewali. O wrażenia zapytaliśmy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego  im. Marii Konopnickiej i II Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Zygmunta Podhorskiego.

źródło: PAP | red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Maturzyści przystąpią do egzaminów dojrzałości - jak radzić sobie ze stresem?

5.05.2019, 11:12

Ósmoklasiści i gimnazjaliści mają to już za sobą. Teraz ogromne wyzwanie przed maturzystami - w poniedziałek (6.06) przystępują do egzaminu dojrzałości.


Maturzyści odebrali świadectwa szkolne - po majowym weekendzie przystąpią do egzaminu dojrzałości

26.04.2019, 12:20

Maturzyści odebrali w piątek (26.03) świadectwa szkolne. Po długim weekendzie majowym będą zdawać egzamin dojrzałości.


Jak poradzić sobie z maturalnym stresem

26.04.2019, 12:00

Gimnazjaliści i ósmoklasiści mają to już za sobą. Teraz ogromne wyzwanie stoi przed maturzystami. Chodzi oczywiście o egzamin dojrzałości, który jest gigantycznym źródłem stresu, w tym roku zwielokrotnionym jeszcze przez zamieszanie i niepewność, związane ze strajkiem nauczycieli.

Jak sobie z tym wszystkim radzić podpowiadają: psycholog Joanna Nitkiewicz-Powichrowska i doradca zawodowy Kaja Brajczewska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok